Odkryj
smak determinacji,

gdy przygotowujesz się do zawodów IRONMAN

Pobierz naszą aplikację mobilną!

Dołącz do nas
podczas Ironman!

Razem z Robertem Korzeniowskim, Olą Guzik i Adamem
Kszczotem osiągnij swoją wymarzoną formę!

Path Path

Startuj z nami w nadchodzących
imprezach sportowych

Sprawdź już teraz następne wydarzenia sportowe
i bądź razem z nami!

Path Path

Odżywianie w kolarstwie pod kątem przygotowań i startu w triathlonie na dystansie Ironman
radzi Agnieszka Tokarz

Aby Twoja przygoda ze sportem przynosiła jak najlepsze efekty,
potrzebujesz diety, która dostarczy Ci energii!

Path Path
Do mety!

Batoniki NTFY

Są idealnym źródłem węglowodanów przed i po treningu

Dieta od kuchni. Na co zwrócić uwagę na co dzień?

Sezon sportowy – niezależnie od uprawianej dyscypliny – można podzielić na przygotowawczy, startowy i przejściowy. Po fazie przejściowej następuje kolejny sezon przygotowawczy. Tę periodyczność w treningach trzeba umiejętnie przełożyć na dietę.

Założenia diety na etapie przygotowawczym

Na etapie przygotowawczym dominują treningi o dużej objętości i stosunkowo niewielkiej intensywności, na poziomie 60-70% HRMax. Oznacza to, że w organizmie sportowca dominują przemiany metaboliczne o podłożu tlenowym. Umiarkowana intensywność powoduje, że mięśnie są w stanie czerpać znaczną część energii z zapasów tkanki tłuszczowej. W rezultacie w codziennej diecie można przewidzieć nieco większy udział tłuszczu kosztem zmniejszonej ilości węglowodanów. Warto zadbać o spożywanie tłustych ryb (np. śledź, szprot, sardynka, makrela). Zawierają one duże ilości kwasów omega-3, które pozytywnie wpływają na odporność organizmu. Dobrze sprawdzą się oleje i oliwy pochodzenia roślinnego (np. oliwa z oliwek, olej z awokado lub lniany).

Oczywiście podstawowym substratem energetycznym nadal pozostają węglowodany. W zależności od poziomu zaawansowania sportowcy powinni przyjmować ich między 6 a 8 g na kilogram masy ciała. Jeśli trenujesz triathlon i łączysz kilka dyscyplin najprawdopodobniej Twoje zapotrzebowanie będzie oscylowało blisko górnej granicy.

Założenia diety w okresie przedstartowym

Okres startowy to czas, kiedy przygotowujesz się do sprawdzianu formy na zawodach. Oznacza to sporą zmianę w treningach, ponieważ zaczynają w nich dominować jednostki intensywniejsze, sprinty, podjazdy, interwały. Wszystko to sprawia, że w skali kolejnych mezocykli treningowych (obejmujących 7 kolejnych dni) wzrasta udział węglowodanów w wytwarzaniu energii. Zapasy glikogenu będą się regularnie wyczerpywały, dlatego należy dbać o odpowiednio wysoką podaż cukrów, która wspomoże regenerację. Szczególny nacisk połóż na uzupełnianie węglowodanów (wraz z białkiem w proporcji 3-4:1) po zakończeniu wysiłku. Koktajl z mleka, bananów lub innych owoców, porcji odżywki białkowej i nasion chia, dostarczy łatwo przyswajalnych węglowodanów, protein oraz niewielkie ilości tłuszczów nienasyconych.

W okresie przedstartowym warto zwiększyć udział węglowodanów w diecie nawet do 10-12 g na kilogram masy ciała. Aby nie przekraczać całkowitego zapotrzebowania kalorycznego należy jednocześnie zredukować ilość przyjmowanego tłuszczu. W przeciwnym razie łatwo o wzrost masy ciała, co w dyscyplinach wytrzymałościowych z reguły nie jest wskazane.

Założenia diety na etapie przejściowym

Etap przejściowy to czas pełnej regeneracji zawodnika poprzedzająca rozpoczęcie kolejnego sezonu przygotowawczego. Większość osób w tym okresie obserwuje u siebie nieznaczny przyrost masy ciała, w tym także zwiększenie zawartości tkanki tłuszczowej. Jest to wynik zmniejszonej objętości i intensywności treningowej. Ciało, które do tej pory było obciążane kilkanaście razy w tygodniu nagle otrzymuje zaledwie kilka treningów. Przyrost tkanki tłuszczowej powoduje, że przez pierwsze kilka tygodni kolejnego sezonu przygotowawczego zawodnik, zamiast realizować plan treningowy, poświęca czas na redukcję masy ciała.

U wielu ambitnych zawodników rodzi to ryzyko uwzględnienia nadmiernego deficytu kalorycznego (w myśl zasady, zgodnie z którą po co chudnąć wolniej, skoro można chudnąć szybciej). Niestety łatwo wpędzić się w ten sposób w przewlekły niedobór energii. Stąd już tylko krok do przetrenowania i cały sezon, a przynajmniej jego duża część, się posypie.

Aby uniknąć nadmiernego przyrostu masy ciała, należy zwrócić uwagę na zmniejszenie gęstości energetycznej posiłków. Można to uzyskać na kilka sposobów:

  • zmniejszenie spożywanych porcji, czyli po prostu jemy mniej;
  • zmianę rozkładu makroskładników w posiłkach, czyli jemy mniej węglowodanów i tłuszczów, a nieco więcej białka.

W okresie przejściowym należy zwrócić uwagę na podaż witamin i minerałów, które odbudują nadwątlone po sezonie startowym zasoby. Warto wykonać przynajmniej podstawowe badania morfologii krwi i moczu oraz hormonów, które pomogą zidentyfikować ewentualne deficyty i zaburzenia. Planując deficyt kaloryczny trzymaj się progu 200-300 kcal na dobę. W ten sposób uzyskasz powolny, ale stabilny spadek masy ciała.

W pigułce…

Dieta zawierająca węglowodany, np. w brązowym ryżu lub kaszy, to doskonałe źródło stabilnej energii. Ponadto, przed treningiem warto pamiętać o lekkim posiłku, np. pieczywie z dżemem lub miodem. Nie zapominaj też o piciu wody!

Magister dietetyki

E-book
dla biegaczy!

Wypełnij formularz i odbierz e-book
z informacjami jak właściwe odżywianie może poprawić
Twoje wyniki w bieganiu!

Path Path

    *Pola oznaczone gwiazdą są wymagane.

    Kalkulator kalorii

    1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

    Jaki jest Twój cel
    Ile masz wzrostu i ile ważysz?
    Ile masz lat a ile ćwiczysz?
    Twoja płeć?

    Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: