- 24.04.2020
- 6 min czytania
Jeśli choć raz planowałeś zrzucenie nadmiarowych kilogramów, z pewnością zadawałeś sobie pytanie, co jeść na diecie, aby przy niej wytrwać. Czy jeszcze kiedyś spałaszujesz na śniadanie ulubione naleśniki? Co robić, gdy najdzie Cię ochota na słodycze? Nie martw się – dieta to nie wyrok! Dowiedz się, co jeść przy odchudzaniu, by dieta Ci nie ciążyła, a sprawiała przyjemność.
Doskonale znasz ten schemat. Rano mdła sałatka, po południu warzywa na parze, wieczorem dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa z twarożkiem bez smaku. A jutro… to samo! Wszystko dlatego, że tak naprawdę nie do końca się orientujesz, co można jeść na diecie, i na wszelki wypadek eliminujesz każde zagrożenie. W ten sposób nie tylko pozbawiasz się radości życia płynącej z jedzenia, ale także odcinasz swój organizm od regularnych dostaw bezcennych składników odżywczych takich jak tłuszcze i białka.
Podejdź do odchudzania z głową i zaufaj specjalistom z NTFY. Oni dobrze wiedzą, jak sprawić, abyś każdego ranka nie mógł się doczekać swojego cateringu dietetycznego. A to dlatego, że… to Ty sam ustalasz swój jadłospis! W NTFY nie musisz bowiem wybierać konkretnej diety, a decydujesz się na pakiet diet, w ramach którego sam ustalasz, co za parę dni trafi na Twój stół. Zobacz, jak wspaniale można urozmaicić swój jadłospis, a jednocześnie tracić zbędne kilogramy!
Co jeść na diecie?
Pożywne śniadanie da Ci zastrzyk potrzebnej energii, a także sprawi, że dłużej będziesz syty i unikniesz podjadania przed obiadem. Zapomnij o suchych kanapkach czy jogurcie zjedzonym w biegu. W NTFY wybierasz spośród takich pyszności, jak: pełnoziarniste naleśniki z serkiem i szynką, pasta pomidorowa z ciecierzycą czy placuszki warzywne z sosem jogurtowo-ziołowym. To nie tylko prawdziwe bogactwo smaków, ale też odpowiednio zbalansowanych składników odżywczych. Odpowiednia dawka węglowodanów złożonych pomoże Ci się obudzić, a białko da upragnione uczucie sytości.
A co jeśli jesteś fanem śniadań na słodko? W szerokim wachlarzu dań w ramach Twojego pakietu NTFY z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Nasza owsianka bounty z musem truskawkowym smakuje tak obłędnie, że trudno uwierzyć, że to dietetyczny posiłek. Z kolei osoby nietolerujące laktozy z radością przywitają dzień puddingiem z tapioki i chia z mango. Takie śniadanie stanie się Twoim ulubionym posiłkiem w ciągu dnia!
Co można jeść na diecie w ramach obiadu?
Na obiad najchętniej jadałbyś włoskie makarony, pieczenie i burgery… no, ale w końcu jesteś na diecie, więc rezygnujesz z tych pyszności na rzecz sałatki greckiej, po której cały czas czujesz się głodny. Duży błąd! Zdrowe odchudzanie nie polega na drastycznej redukcji dostarczanych organizmowi kalorii. W ten sposób łatwo zrobić sobie dużą krzywdę, np. nabawić się problemów z układem hormonalnym i kostnym. Aby zacząć bezpiecznie chudnąć, wprowadź racjonalny deficyt kaloryczny, którego Twoje ciało nie odczuje tak dotkliwie – np. 300 kcal mniej niż przy normalnej diecie. Nie wiesz, jakie jest Twoje zapotrzebowanie kaloryczne? Sprawdź nasz kalkulator diet!
Odpowiednia dawka kalorii to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest też to, skąd się te kalorie biorą. W końcu można dziennie zjadać 1700 kcal w formie fast foodów, ale nikt nie odważy się stwierdzić, że to najlepszy pomysł na dietę. Nasi dietetycy dbają o to, by każdy posiłek obiadowy: czy to w ramach diety do biura, czy na trening, nie tylko odpowiadał Twojemu dziennemu zapotrzebowaniu kalorycznemu, ale też był bogaty w składniki odżywcze: białka, węglowodany złożone i tłuszcze.
Zobacz, co można jeść na diecie i z jakich wariantów obiadów możesz wybierać, gdy posiadasz pakiet diet NTFY:
- pełnoziarniste spaghetti bolognese z mozzarellą – zdrowa i bardziej sycąca alternatywa dla tradycyjnego spaghetti,
- polędwiczka wieprzowa w sosie miodowo-balsamicznym, kasza kuskus, surówka z kiszonej kapusty z jabłkiem i chili – kiszona kapusta zawiera mnóstwo witaminy C i probiotyków, które korzystnie wpłyną na pracę jelit,
- burger z czarnej fasoli i quinoa z sosem BBQ, ziemniaki pieczone, surówka coleslaw – bo kto powiedział, że wegetarianie muszą zrezygnować z burgera,
- dorsz w mleczku kokosowym z fasolką szparagową, makaron ryżowy – porcja białka i węglowodanów dla osób ograniczających laktozę i gluten,
- chili con carne z ryżem brązowym – jeśli chcesz nabrać masy mięśniowej, zdecyduj się na posiłki bogate w białko,
- kaczka hoisin z kapustą pak choi i orzechami nerkowca w towarzystwie makaronu chow mein – to prawdziwa gratka dla smakoszy; orzechy nerkowca są źródłem białka i dobrych tłuszczy, z których nie warto rezygnować.
Podane dania to propozycje posiłków w ramach naszych diet: Smart, Smart Wege, Daily, Classic, 100% Vegan, Veggy, Light LG&DF, ProActive, Keto, Foodie, Keto+ oraz Glow Up. Nie wiesz, którą z tych diet wybrać, bo nie chcesz się pozbawiać możliwości spróbowania innych smaków? Przewidzieliśmy to – w NTFY decydujesz się nie na konkretną dietę, a na pakiet diet, w obrębie którego możesz dowolnie komponować swoje menu. Oczywiście, jeśli wolisz trzymać się jednej diety, oznaczymy ją jako docelową dla Ciebie. Jeśli jednak chcesz eksperymentować z innymi smakami, wybieraj spośród 10, 20, 35, a nawet 50 dań każdego dnia, w zależności od wybranego pakietu. Skomponuj swój posiłek tak, aby najlepiej odpowiadał Twoim upodobaniom. My zajmiemy się resztą.
Co jeść przy odchudzaniu, gdy masz ochotę na słodkości?
Twoim codziennym rytuałem jest ciastko do kawy i słodkie co nieco na podwieczorek? Domyślamy się, że trudno jest zrezygnować z takich przyzwyczajeń. Przestrzegamy jednak przed myśleniem, że jeden pączek przecież Ci nie zaszkodzi. To prosta droga do efektu jo-jo!
Na drugie śniadanie i podwieczorek proponujemy więc smaczne, a przy tym niskokaloryczne przekąski. Oprócz zdrowych sałatek i przepysznych kanapek znajdziesz tam również słodkie propozycje, takie jak: muffiny kasztanowe, ciasto pomarańczowe z kaszą manną czy pełnoziarnista szarlotka. Sprawdź, czy jesteś w stanie odróżnić je od klasycznych, bardziej kalorycznych odpowiedników!
Trening a dieta – co jeść, gdy czujesz spadek energii?
Na siłowni wyciskasz siódme poty i najchętniej nie jadłbyś nic, żeby tylko jak najszybciej zobaczyć wyniki swojej ciężkiej pracy? Uważaj! Taka strategia może sprawić, że w połowie treningu zabraknie Ci siły. Co można jeść na diecie przed treningiem? Najlepiej posiłek o niskim indeksie glikemicznym, bogaty w węglowodany złożone. W ten sposób nie grozi Ci nagły spadek energii. Po intensywnym treningu warto dostarczyć organizmowi cukrów prostych – to pozwoli Ci szybciej uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach. Kolejnym ważnym składnikiem jest białko – budulec mięśni. Według obliczeń po treningu zapotrzebowanie na ten składnik może wzrosnąć nawet do 50%!
Jeśli chcesz mieć pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi dokładnie tego, czego potrzebuje przy intensywnym wysiłku, zdecyduj się na dietę Active. Stosunek procentowy składników odżywczych w proponowanych przez nas posiłkach to: 30-35% węglowodanów, 25-30% białek i 40-45% tłuszczu. Niech Cię nie przeraża duża ilość tłuszczów – jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, tłuszcze z oliwy, orzechów i pestek są niezbędnym źródłem energii. Swoją dietę możesz skonsultować z trenerem. Dzięki temu szybko zauważysz efekty!
Pamiętaj jednak, że wspomniane wyżej proporcje składników odżywczych zostaną utrzymane, jeśli zdecydujesz się na pełny pakiet 5 posiłków z diety Active. Rezygnacja z jakiegokolwiek dania zaburzy te proporcje – jeśli więc skrupulatnie liczysz mikro- i makroskładniki, miej na uwadze to, że te stosunki procentowe mogą się zmieniać.
Jak z tą kolacją? Co jeść na diecie wieczorami?
Pewnie spotkałeś się już z mitem, że kolację należy jeść o 18:00 i to powinien być Twój ostatni posiłek. To prosta droga do nocnego podjadania. Jeśli bowiem jesteś typem nocnego marka i kładziesz się spać późno w nocy, od 18:00 z pewnością zdążysz jeszcze zgłodnieć. Najbezpieczniejsza zasada brzmi: zjedz ostatni posiłek na 2-3 godziny przed pójściem spać. To szczególnie cenna uwaga dla młodych matek, zaabsorbowanych opieką nad małym dzieckiem, które zastanawiają się, jak schudnąć po ciąży. Mimo nieregularnego trybu dnia postaraj się zadbać o zdrowe i lekkie kolacje zjedzone na parę godzin przed snem.
W naszych dietach przewidzieliśmy popołudniową przekąskę i kolację. Co charakteryzuje te dwa posiłki? Przede wszystkim są lekkostrawne, ale równocześnie sycące. Wyobraź sobie, że popołudniowego głoda zabijasz sałatką z ciecierzycą w miodowym winegrecie, a na kolację wsuwasz kaszę jaglaną z zielonym pesto, batatami, ciecierzycą, jarmużem i prażonymi migdałami. Gwarantujemy, że po tak pożywnych i smacznych posiłkach nie będziesz miał ochoty zaglądać do lodówki. Jeśli jednak wieczorami rzadko odczuwasz głód i obawiasz się, że 2 posiłki to trochę za dużo, możesz spokojnie z któregoś zrezygnować. Pamiętaj – to Ty ustalasz zasady diety. Słuchaj, co podpowiada Ci Twoje ciało – być może daje Ci dobre wskazówki.
Zadbaj o różnorodność na talerzu. Skorzystaj z naszych propozycji kulinarnych: usiądź wygodnie w fotelu i wybierz to, na co akurat masz ochotę, a my dostarczymy to pod wskazany adres.