Bombardujące nas zewsząd reklamy suplementów diety recytują wciąż te same objawy: wzdęcia, gazy, przelewanie w jelitach – to może być nietolerancja laktozy! Ale zanim poddamy się diagnozie koncernów farmaceutycznych, przyjrzyjmy się bliżej samodzielnie temu tematowi. 

Nietolerancja laktozy, a alergia na białka mleka

Wiedzieliście, że alergia na mleko, a nietolerancja laktozy to dwa różne schorzenia, wymagające stosowania innych zaleceń dietetycznych?

Alergia na białka zawarte w mleku to reakcja autoimmunologiczna organizmu pojawiająca się w chwili kontaktu z alergenem. Dla osób, które po zjedzeniu owsianki na mleku dostają wysypki mamy złą wiadomość – jest spora szansa, że macie alergię na mleko. A to oznacza konieczność całkowitego wyeliminowania z diety produktów mlecznych! Nie uratują Was nawet produkty bez laktozy.

Z kolei nietolerancja laktozy wynika z niedoboru enzymu, laktazy, którego rolą jest rozkładanie laktozy na cukry proste: glukozę i galaktozę. W praktyce chodzi o to, że jeśli nie tolerujecie laktozy, to znaczy, że Wasz organizm nie potrafi jej strawić. Dolegliwości gastryczne pojawiają się wtedy dlatego, że niestrawiony cukier (laktoza) boleśnie fermentuje w Waszych jelitach. Dobra wiadomość jest taka, że mając nietolerancję laktozy, prawdopodobnie tolerujecie pozostałe białka mleka. Dlatego możecie odetchnąć z ulgą – zamiana tradycyjnych produktów mlecznych na te bez laktozy powinna załatwić sprawę.

Najczęstsze objawy nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy (zdjęcie)

Puszysty sernik, kremowe lody, pizza z podwójnym serem – najpierw rozpływają się w ustach, a później… wzdymają brzuch. Znacie ten scenariusz? To jeden z objawów nietolerancji laktozy. Warto pamiętać, że podobne objawy dają też inne choroby i nietolerancje, dlatego przed zastosowaniem diety bezmlecznej, skonsultujcie się z lekarzem i wykonajcie stosowne badania na nietolerancję laktozy.

Objawy nietolerancji laktozy pojawiają się najczęściej po kilku lub nawet kilkunastu godzinach od zjedzenia nabiału i zwykle są to:

  • Biegunki
  • Wzdęcia
  • Bóle brzucha
  • Gazy
  • Kolki
  • Uczucie „przelewania się” w jelitach

Jak zdiagnozować nietolerancję laktozy

Obecnie jest dostępnych wiele metod diagnozowania nietolerancji laktozy: oddechowy test wodorowy, badanie PH stolca czy doustne obciążenie laktozą. Każdą z nich może zalecić Wam lekarz pierwszego kontaktu, jeśli opowiecie mu o swoich objawach. Zanim jednak udacie się do lekarza, my polecamy przeprowadzić samodzielną obserwację swoich dolegliwości i zrezygnować z jedzenia nabiału na kilka dni. Jeśli objawy ustąpią, może to być sygnał, że warto zdecydować się na dietę bezmleczną. Może też się okazać, że picie mleka kompletnie Wam nie służy, ale już fermentowane przetwory mleczne np. kefir są dla Was zupełnie okej.

Eliminacja nabiału z diety, czyli co jeść na diecie bezmlecznej

Diety bez laktozy (zdjęcie)

Dla wielu osób diagnoza nietolerancji laktozy oznacza wyrok: konieczność zrezygnowania z ulubionych produktów tj.: ser, mleko, jogurty, a co za tym idzie – lodów, cheeseburgerów czy czekolady. Zanim jednak zakujecie się w kajdany dietetycznych obostrzeń, przyjrzyjcie się dostępnym w niemal każdym sklepie produktom roślinnym, które świetnie zastępują produkty mleczne.

Produkty, które zastąpią nabiał w diecie

W tabelce poniżej znajdziecie zamienniki roślinne, które stosujemy w NTFY przygotowując posiłki do diety Less Gluten & Dairy Free:

NABIAŁ ROŚLINNY ODPOWIEDNIK
Mleko Napoje roślinne: migdałowe, ryżowe, owsiane, sojowe, kokosowe
Jogurt Wegański jogurt kokosowy z dodatkiem probiotycznych kultur bakterii wzbogacony o witaminy D2, B12 i wapń
Masło Oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej kokosowy
Posiłek diety pudełkowej: Orzechowo - kokosowe trufle mocy (zdjęcie)
Orzechowo – kokosowe trufle mocy.

Wapń w diecie bezmlecznej

Eliminując z diety nabiał często boimy się o niedobory wapnia w diecie. Niepotrzebnie!  Okazuje się, że przy odpowiednio zbilansowanej diecie bogatej w pełne ziarna, nasiona, orzechy, rośliny strączkowe, zielone warzywa i suszone owoce jesteśmy w stanie zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie na wapń rezygnując z nabiału. Sami zobaczcie nasz przykładowy jadłospis w diecie Less Gluten & Dairy Free. W pięciu posiłkach macie aż 5 produktów bogatych w wapń: ziarna, rośliny strączkowe, orzechy, owoce świeże i suszone:

POSIŁEK DANIE PRODUKTY BOGATE W WAPŃ
Śniadanie Jaglanka z suszoną śliwką w czekoladzie, pomarańczą i orzechami laskowymi Orzechy laskowe
Drugie śniadanie Smoothie z buraka, banana, pomarańczy, maliny i imbiru Pomarańcze
Obiad Łosoś z bazyliowym pesto, ryż czarny z suszonymi pomidorami i brokułami Ryż czarny
Podwieczorek Trufle mocy Suszone daktyle
Kolacja Curry z batatami, ciecierzycą, szpinakiem, orzechami nerkowca i makaronem ryżowym Ciecierzyca
Danie diety pudełkowej: Curry z batatami i szpinakiem (zdjęcie)
Curry z batatami, ciecierzycą, szpinakiem i orzechami nerkowca na mleku kokosowym z makaronem ryżowym.

Negatywne skutki jedzenia nabiału

Negatywne skutki zdrowotne jedzenia nabiału można zaobserwować też u osób nie cierpiących na nietolerancję laktozy, czy mających alergię na mleko. Produkty mleczne i ich przetwory są ciężkostrawne. Dlatego nie powinniście ich spożywać w nadmiernej ilości jeśli cierpicie na choroby układu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego czy refluks). Jeśli nie macie problemów zdrowotnych, a ciekawi Was dieta bezmleczna albo zauważyliście pogorszony stan cery, spróbujcie odstawić nabiał na jakiś czas. Jest spora szansa, że dieta bez nabiału będzie Wam służyć jeśli tylko zadbacie o zastąpienie produktów mlecznych pełnowartościowymi produktami roślinnymi w dobrze zbilansowanych posiłkach.


Dieta bezmleczna w medycynie chińskiej

Zwykle w kwestii porad żywieniowych słuchamy się lekarzy i dietetyków. Czy wiecie jak do tematu spożywania produktów mlecznych odnosi się medycyna niekonwencjonalna?

Według zaleceń medycyny chińskiej, nadmierne spożywanie produktów mlecznych jest jednym z czynników sprzyjającym gromadzeniu się w organizmie śluzu. Zalegający w ciele śluz jest przyczyną wielu przewlekłych schorzeń, które trudno wyleczyć tradycyjnymi metodami. Najczęstszymi objawami nagromadzonego śluzu są zapalenia zatok, częste przeziębienia, astma, alergie, zaparcia, nadwaga czy język obłożony nalotem. Jednym ze sposobów na skuteczne oczyszczenie organizmu ze śluzu jest wyeliminowanie z diety produktów mlecznych i włączenie do codziennych rytuałów aktywności fizycznej, która przyspiesza ten proces.

Jaglanka śliwka w czekoladzie z pomarańczą i orzechami laskowymi (zdjęcie)
Jaglanka śliwka w czekoladzie na mleku migdałowym z pomarańczą i orzechami laskowymi.

Życie bez mleka

Konieczność zrezygnowania z produktów mlecznych to nie koniec świata! Dieta przy nietolerancji laktozy nie musi oznaczać samych wyrzeczeń. Z pewnością łatwiej jej przestrzegać, kiedy ktoś pilnuje tego za nas. Dlatego macie nas! Codziennie komponujemy dla Was zbilansowane i pyszne posiłki zastępując produkty mleczne pysznymi, roślinnymi zamiennikami. Pamiętajcie, że konsekwentne trzymanie się diety bezmlecznej przy nietolerancji laktozy daje gwarancję ulgi i pozbycia się raz na zawsze nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.


Źródła:

Bożena Przyjemska „Z daleka od mleka”, Białystok 2015

“Odżywianie dla zdrowia” Paul Pitchford

Wiesława Skrzypczak, „Dieta eliminacyjna bez mleka – czym zastąpić nabiał”, AlergiaPokarmowa.pl http://www.alergiapokarmowa.pl/dieta-eliminacyjna-bez-mleka-czym-zastapic-nabial/

Joanna Dronka, „Nietolerancja laktozy. Objawy nietolerancji laktozy, dieta i leczenie”, DietaEliminacyjna.pl https://www.dietaeliminacyjna.pl/nietolerancja-laktozy-objawy-nietolerancji-laktozy-dieta-leczenie/

Monika Majewska, „Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy i leczenie” Poradnik Zdrowie https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/nietolerancja-laktozy-przyczyny-objawy-i-leczenie-aa-Jxej-swH8-dkvJ.html

https://bodbam.pl/sluz-nierozpoznana-przyczyna-przewleklych-schorzen/