• data 22.07.2019
  • 5 min czytania
  • Ocena 4.40

5 najczęstszych błędów w odchudzaniu i na diecie

Nowy Rok. Drugi stycznia (pierwszy to dzień wyjęty z kalendarza, wiadomo). Poniedziałek. Jutro. To dni, od których najczęściej postanawiasz zacząć wszystko od nowa. Planujesz, że od teraz już wszystko będzie inaczej. Schudniesz 30 kilogramów w miesiąc, będziesz poświęcać dwie godziny dziennie na ćwiczenia, a Twoje cera, włosy i paznokcie zaczną promienieć złotym blaskiem. Jak to zrobić? To proste: wystarczy przyjmować 1000 kalorii dziennie i, przełykając niedoprawione brukselki, z zamkniętymi oczami, czekać na cud. Tylko że zwykle w połowie drogi nie dajesz już rady. Z wściekłością wyrzucasz obrzydłe brukselki przez okno i lądujesz na kanapie z zachomikowanymi na czarną godzinę ciastkami. Znasz ten scenariusz? W tym artykule podpowiemy Ci, jakie zachowania doprowadzają Twoje dietetyczne plany do upadku i jak następnym razem ich uniknąć.

Poradnik

Nowy Rok. Drugi stycznia (pierwszy to dzień wyjęty z kalendarza, wiadomo). Poniedziałek. Jutro. To dni, od których najczęściej postanawiasz zacząć wszystko od nowa. Planujesz, że od teraz już wszystko będzie inaczej. Schudniesz 30 kilogramów w miesiąc, będziesz poświęcać dwie godziny dziennie na ćwiczenia, a Twoje cera, włosy i paznokcie zaczną promienieć złotym blaskiem. Jak to zrobić? To proste: wystarczy przyjmować 1000 kalorii dziennie i, przełykając niedoprawione brukselki, z zamkniętymi oczami, czekać na cud. Tylko że zwykle w połowie drogi nie dajesz już rady. Z wściekłością wyrzucasz obrzydłe brukselki przez okno i lądujesz na kanapie z zachomikowanymi na czarną godzinę ciastkami.  Znasz ten scenariusz? W tym artykule podpowiemy Ci, jakie zachowania doprowadzają Twoje dietetyczne plany do upadku i jak następnym razem ich uniknąć.

Wybór diety to dobry początek realizacji postanowień związanych ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Na drodze do celu możesz jednak bezwiednie popełnić błędy w odchudzaniu, które mogą pokrzyżować Ci szyki. Dowiedz się, jak się przed nimi uchronić.

Błędy w odchudzaniu – wyznaczanie nierealnych celów

Przed rozpoczęciem odchudzania zastanów się, czy nie wyznaczasz sobie zbyt ambitnych celów. Być może wyobrażasz sobie, że do lata to już na pewno będziesz mieć sylwetkę wyrzeźbioną lepiej niż najpopularniejsi trenerzy fitness. Bez problemu uda Ci się to pogodzić z pracą na cały etat, opieką nad dziećmi lub innymi obowiązkami. Ale kiedy przychodzi do realizacji celu, okazuje się, że nie jest to droga usłana różami. Twoje życie nagle zaczyna polegać wyłącznie na wyrzeczeniach i przymusach, co rodzi frustrację i utrudnia realizację celu. Nie cieszysz się z małych efektów, bo nastawiłeś się na spektakularny wynik w bardzo krótkim czasie.

A co jeśli powiemy Ci, że odchudzanie się to nie maraton katorżniczych ćwiczeń i wiecznych wyrzeczeń, ale po prostu zdrowy tryb życia, który trzeba wprowadzić do swojego codziennego planu dnia? Jeśli za cel postawisz sobie wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych, a nie schudnięcie samo w sobie, unikniesz błędów w diecie związanych z nieodpowiednim celem. Utrata zbędnych kilogramów stanie się tylko przyjemnym skutkiem ubocznym nowego stylu odżywiania. Pamiętaj, że zdrowe odchudzanie, które nie zakończy się efektem jo-jo, to utrata około 0,5 kilograma tygodniowo.

Błędy przy odchudzaniu – za dużo naraz

Kolejny z częstych błędów w odchudzaniu to pragnienie zmiany wszystkiego naraz. Chcesz schudnąć, zacząć biegać, napisać książkę i udzielać się charytatywnie. A to wszystko najpóźniej do piątku. Tyle że doba ma tylko 24 godziny.

Świetnie, że masz zapał, ale zmiany najskuteczniej zaczyna się metodą małych kroków. Skup się na jednym celu, jakim jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Może się okazać, że zmiany, których chciałeś dokonać (chociażby w organizacji czasu) zadzieją się same. W końcu wprowadzanie w życie diety wymaga planowania z wyprzedzeniem – więc samo w sobie organizuje Ci to czas.

Zdecyduj się na zamówienie naszego cateringu dietetycznego z wyborem menu oraz możliwością codziennej wymiany pojedynczych potraw. To pozwoli Ci planować Twoje posiłki zawczasu (oczywiście z pomocą naszych dietetyków!) i sprawi, że automatycznie wpadniesz w rytm regularnego jedzenia. Łatwiej będzie Ci wpleść w codzienną rutynę treningi i znaleźć czas na rozwijanie swoich pasji. W ten sposób, chociaż skupisz się na jednym celu, mimowolnie wprowadzisz do swojego życia kolejne pożądane zmiany.

Błędy w odchudzaniu – za bardzo skupiasz się na celu

Żeby osiągnąć cel, trzeba się na nim skupić. Często jednak demotywuje Cię myśl o zamierzeniu, które jest znacznie oddalone w czasie, a do tego przytłaczająco ambitne. Porównujesz zaplanowany w myślach efekt z dotychczasowymi osiągnięciami – a to często niezbyt miarodajna wartość. Badania pokazują, że  zamierzony cel częściej osiągają osoby skupione na bieżących krokach, które do niego prowadzą.Lepiej jest np. pomyśleć o tym, jakie pokusy czekają na Ciebie kolejnego dnia i w jaki sposób możesz się im oprzeć, niż ciągle myśleć o idealnej sylwetce, bezwiednie wciągając ciastka.

Błędy w diecie – zbyt mało kalorii

Znaczącym błędem dietetycznym jest zbyt duże obniżenie ilości dostarczanych organizmowi kalorii. Wizja szybkiego schudnięcia sprawia, że zapominasz o rozsądnym podejściu. A przecież nie dość, że oznacza to dla Ciebie głodowanie i frustrację, to zwykle kończy się spowolnieniem metabolizmu i efektem jo-jo.

Jeśli myślisz o długotrwałym efekcie i nie chcesz kojarzyć czasu odchudzania się z wiecznymi wyrzeczeniami i ciągłym ssaniem w żołądku, zanim zamówisz dietę z dowozem, z pomocą kalkulatora diet sprawdź, jakie jest Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli zależy Ci na redukcji, zaznacz w formularzu odpowiedni cel. Następnie pozostaje Ci już tylko wybranie jednej z naszych pięciu diet, z których każda pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy w bezpiecznym tempie.

Błędy w odchudzaniu – zmuszanie się do jedzenia rzeczy, których nie lubisz

Warto jeść posiłki, które Cię odżywią i dostarczą organizmowi składniki niezbędne do dobrego funkcjonowania. Ale nie ma co się oszukiwać – dla większości osób jedzenie to także jedna z większych przyjemności.Czy przejście na dietę kojarzy Ci się z wmuszaniem w siebie niedosolonych warzyw na parze, suchego ryżu i gotowanego mięsa? Takie nastawienie jest jednym z głównych błędów przy odchudzaniu i sprawia, że trudniej Ci osiągnąć cel.

Tymczasem jeśli zdecydujesz się na naszą dietę pudełkową… jesz to, co chcesz!Co więcej, każdego dnia wybierasz swoje ulubione danie na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolację i wciąż chudniesz. Poznaj unikalny system wyboru menu, a już nigdy nie przyjdzie Ci do głowy myśl, że dietetyczne jedzenie jest nudne i niesmaczne!

Jaki jest w takim razie klucz do skutecznego odchudzania? Wyznacz sobie realny cel – na przykład schudnięcie 5 kilogramów w ciągu 2 miesięcy. Nie brzmi strasznie, prawda? Te 5 kilo to już różnica jednego rozmiaru. Skup się na jednym celu, ale dobrze zaplanuj drogę, dzięki której go osiągniesz.

Miej plan z tyłu głowy, ale na co dzień reaguj na swoje potrzeby. Powstrzymuj się od pokus, a jeśli akurat danego dnia skusi Cię kawałek ciasta – nie złość się na siebie i szybko wracaj do wyznaczonego celu. Pamiętaj, że dieta nie polega na głodowaniu. Dostarczaj sobie odpowiednią ilość kalorii i jedz zbilansowane, regularne i odżywcze posiłki. I najważniejsze – jedz to, co lubisz. Jeśli szukasz gotowych rozwiązań, wypróbuj nasz catering dietetyczny z wyborem menu i uwierz, że dieta może być przyjemna i smaczna.

Źródła:

  1. Magdalena Hajkiewicz, „Nieudana próba odchudzania – 7 lekcji, które możesz z niej wyciągnąć”, https://wiem-co-jem.pl/nieudana-proba-odchudzania/
  2. Iwona Wierzbicka, „8 powodów dlaczego dieta nie działa”, https://www.ajwendieta.pl/blog/dieta/8-powodow-dlaczego-dieta-nie-dziala/

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: