• data 18.04.2023
  • 3 min czytania
  • Ocena 4.05

Najlepsze źródła błonnika

W dzisiejszym świecie, gdzie szybkie tempo życia i wygodne przekąski zdominowały codzienne menu, błonnik pokarmowy jest często pomijany. Wpływa on na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego warto zwrócić na niego więcej uwagi.

Poradnik Bajgiel z bezjajeczną pastą z suszonymi pomidorami i rukolą, słupki warzyw, pesto bazyliowe

W dzisiejszym świecie, gdzie szybkie tempo życia i wygodne przekąski zdominowały codzienne menu, błonnik pokarmowy jest często pomijany. Wpływa on na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego warto zwrócić na niego więcej uwagi.

Błonnik – kluczowy składnik zdrowej diety

Błonnik pokarmowy to rodzaj nieprzyswajalnego przez organizm człowieka składnika, który znajduje się w roślinach. Składa się on głównie z celulozy, hemicelulozy, ligniny, pektyn i innych polisacharydów. Jest to istotny element diety, ponieważ wpływa korzystnie na trawienie i funkcjonowanie całego układu pokarmowego.

Błonnik pokarmowy przyspiesza perystaltykę jelit (ruchy jelit), co pozytywnie wpływa na trawienie i zapobiega zaparciom. Poza tym błonnik zmniejsza wchłanianie tłuszczów,  o może pomóc w utracie wagi.

W diecie zalecane jest spożywanie około 25-30g błonnika pokarmowego dziennie dla osób dorosłych.

Owoce i warzywa bogate w błonnik

Owoce i warzywa to jedne z najlepszych źródeł błonnika pokarmowego. Przykładowo jabłka bogate są w pektyny, które wspomagają regulację poziomu cukry we krwi i przeciwdziała zaparciom. Banany z kolei zawierają błonnik rozpuszczalny w wodzie, który wpływa na trawienie i poziom cholesterolu.

Jagody takie jak maliny, truskawki czy borówki, bogate są w błonnik i antyoksydanty, które chronią organizm przed chorobami. Warzywa takie jak szpinak, kalafior czy marchew stanowi znakomite źródło błonnika pokarmowego, a także innych cennych składników odżywczych takich jak witaminy i minerały.

Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość błonnika pokarmowego i innych składników odżywczych, zaleca się codzienne spożywanie co najmniej 5 porcji owoców i warzyw. Warto pamiętać, że nie tylko świeże owoce i warzywa są dobrym źródłem błonnika, ale także te mrożone, suszone czy przetworzone. W przypadku przetworów należy zwracać uwagę na ilość cukru oraz soli.

Zboża pełnoziarniste, jako źródło błonnika

Zboża pełnoziarniste to jedno z najważniejszych źródeł błonnika pokarmowego w diecie. Są to zboża, które zachowują swoją naturalną strukturę w postaci otrąb, zarodników i endospermy. W przeciwieństwie do produktów z białej mąki, zboża pełnoziarniste zawierają większą ilość składników odżywczych, w tym błonnika pokarmowego, witamin z gruby B, żelaza, magnezu i cynku.

Zboża pełnoziarniste dłużej trzymają uczucie sytości, co może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała.

Przykłady zboża pełnoziarnistego to pełnoziarnisty chleb, płatki owsiane, ryż brązowy, kasza jaglana, gryczana czy quinoa. Przy wyborze produktów spożywczych należy zwrócić uwagę, żeby zawierały zboża pełnoziarniste, a nie przetworzoną białą mąkę.

Rośliny strączkowe, jako źródło błonnika

Rośliny strączkowe to grupa roślin, do której należą m.in. groch, fasola, soczewica czy ciecierzyca. Spożywanie roślin strączkowych może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, w tym zmniejszenie ryzyka chorób układu pokarmowego, obniżenie poziomu cholesterolu czy zapobieganie chorobom serca.

Spożywanie roślin strączkowych jest zalecane zarówno dla osób zdrowych, jak i tych borykających się z chorobami przewodu pokarmowego czy chorobami metabolicznymi. W diecie warto zastąpić mięso roślinami strączkowymi, ponieważ zawierają białka roślinne, które są łatwiejsze do strawienia w organizmie, niż białko zwierzęce. Ponadto bogate są w wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Orzechy, nasiona i pestki – przekąski z wysoką zawartością błonnika

Błonnik pokarmowy znajduje się w orzechach, nasionach i pestkach. Spożywanie tych przekąsek może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, w tym poprawę trawienia, obniżenie poziomu cholesterolu i ryzyka chorób serca.

Wysoka zawartość błonnika w tych przekąsach przyczynia się również do regulacji poziomu cukru we krwi i zmniejszenie apetyty. Orzechy, nasiona i pestki mają w sobie wiele cennych składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, witaminy i minerały. Spożywanie tych przekąsek może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała, poprawia funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, a także wzmocnienia kości i układu odpornościowego.

Warto również pamiętać, że orzechy, nasiona i pestki są bogate w kalorie, dlatego należy spożywać je umiarkowanie. Zaleca się także wybieranie wersji niesolonych i niepalonych, aby uniknąć dodatkowych szkodliwych substancji.

Podsumowując błonnik pokarmowy jest niezwykle ważnym składnikiem diety, który wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Dlatego też, warto dbać o jego odpowiednią ilość w naszym codziennym menu, sięgając po produkty zawierające błonnika

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: