- 28.10.2022
- 7 min czytania
Cierpisz z powodu suchej skóry? To może być wina diety, sprawdź!
Uczulenie na frakcje białka zawarte w mleku krowim to plaga naszych czasów. Okazuje się jednak, że alergię na nabiał bardzo łatwo pomylić z nietolerancją laktozy. Jak odróżnić jedną przypadłość od drugiej, kiedy należy wdrożyć dietę bez nabiału i jak powinna ona wyglądać?
Alergia na nabiał. Jak ją rozpoznać?
Alergia na nabiał ma związek z immunologiczną odpowiedzią organizmu na określone frakcje białka zawarte w mleku i jego przetworach. Dotyczy to zwłaszcza beta-laktoglobuliny oraz alfa-kazeiny. Alergeny aktywują nasz układ odpornościowy, który może odpowiedzieć nawet szokiem anafilaktycznym. Znacznie częściej symptomem alergii na nabiał jest jednak atopowe zapalenie skóry (AZS). Objawia się ono wysypką m.in. na kolanach, szyi, dłoniach lub pośladkach. Skóra staje się zaczerwieniona i sucha, może pękać. Inne poważne objawy to np. astma oraz anemia (z powodu braku żelaza).
Łagodniejsze objawy uczulenia na produkty mleczne obejmują:
- rumień;
- kichanie i kaszel;
- biegunkę, wymioty, bóle brzucha.
Należy podkreślić, że alergia na nabiał nie jest tym samym co nietolerancja laktozy, choć ich objawy częściowo się pokrywają, co może wprowadzać w błąd. Nietolerancja laktozy wynika z pierwotnego lub wtórnego zaburzenia wydzielania laktazy, czyli enzymu, który laktozę rozkłada. Do objawów nietolerancji białek mleka zalicza się m.in.:
- bóle i skurcze brzucha;
- wzdęcia;
- biegunkę;
- mdłości.
Objawy mogą pojawić się w różnym czasie od zjedzenia pokarmu (w przypadku alergii to nawet kilka dni!), dlatego powiązanie ze sobą diety i nietolerancji laktozy lub alergii na nabiał w praktyce przysparza sporo problemów. Alergie leczy się jednak znacznie trudniej, ponieważ często mają one objawy utajone, niewidoczne przez wiele lat. Warto jednak podkreślić, że nietolerancja nigdy nie będzie aktywowała układu immunologicznego.
W praktyce alergię diagnozuje się na kilka sposobów:
- punktowe testy skórne;
- oznaczenie całkowitego stężenia IgE w surowicy;
- testy prowokacyjne.
Oczywiście pomoże też wywiad z lekarzem lub dietetykiem, którzy dostrzegą zależność między dietą a reakcją organizmu na spożywane pokarmy.
Sprawdź
diety NTFY
Jak ułożyć dietę bezmleczną?
Ułożenie diety bezmlecznej dla wielu osób może wydawać się niemożliwe, przecież mleko i jego przetwory to często solidny filar naszego menu. Najprawdopodobniej dietetyk zaleci jednak wykluczenie z diety (przynajmniej czasowe) takich produktów jak:
- maślanka i serwatka;
- twarogi;
- sery (w zasadzie każdego rodzaju – żółte, dojrzewające, pleśniowe, typu mozzarella i inne);
- mleko;
- lody;
- odżywki białkowe dla sportowców.
Na szczęście wszystkie z tych produktów można zastąpić żywnością odpowiednią dla alergików. Mleko i napoje mleczne mogą być zastąpione przez napoje roślinne, np. ryżowe, migdałowe, kokosowe. W dobrze wyposażonych marketach znajdziesz też bezpieczne odpowiedniki kremów i jogurtów.
Osoby aktywne fizycznie na diecie bezmlecznej mogą sięgnąć po odżywki białkowe na bazie protein pochodzenia roślinnego, np. białko ryżowe, sojowe lub z grochu.
Wybierając produkty dla osób uczulonych na mleko warto zwracać uwagę na to czy są fortyfikowane. Dodatek wapnia pozwala na uzupełnienie niedoborów, który wskutek konieczności stosowania diety eliminacyjnej najprawdopodobniej się pojawi.
Sporym wyzwaniem może okazać się żywienie niemowląt, które nie mogą jeszcze spożywać klasycznego jedzenia. Rodzice powinni wtedy sięgnąć po tzw. mleka modyfikowane. Są one wprawdzie nieco droższe, ale ich spożycie nie będzie powodowało dyskomfortu u malucha.
Zdrowa dieta bez nabiału. Jak powinna wyglądać?
Dla osoby, która nigdy wcześniej nie musiała układać dla siebie lub najbliższych jadłospisu dopasowanego do konkretnych ograniczeń żywieniowych skomponowanie diety bez nabiału może okazać się sporym utrudnieniem. Oczywiście konsultacja z dietetykiem okaże się nieocenioną pomocą, ale z zakupionych produktów nadal trzeba coś przyrządzić. Jeśli wiesz, że gotowanie nie jest Twoją najmocniejszą stroną sięgnij po catering dietetyczny. Nice To Fit You i ciesz się zdrowymi, smacznymi i zbilansowanymi posiłkami.
Mamy dla Ciebie aż 7 zróżnicowanych menu, w tym dietę bez nabiału Light LG&DF. Nie znajdziesz w niej mięsa, nabiału, ale także glutenu – to jadłospis zaprojektowany specjalnie z myślą o osobach wrażliwych. Za to jest w niej dużo ryb, warzyw i owoców. Co to oznacza dla Ciebie?
- mnóstwo superfoods bogatych w witaminy i minerały;
- nienasycone kwasy tłuszczowe z orzechów, pestek, nasion i oliwy;
- pełnowartościowe białko z ryb, jaj i tofu;
- węglowodany z takich źródeł jak ryże, kasze, makarony i mąki bez pszenicy.
Z NTFY dieta bez nabiału okaże się strzałem w dziesiątkę. Przekonaj się, że nie będziesz chciał z niej rezygnować!
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/nietolerancja-laktozy-a-alergia-na-bialka-mleka-krowiego/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/milk-allergy/symptoms-causes/syc-20375101
https://www.medicalnewstoday.com/articles/dairy-allergy-symptoms#_noHeaderPrefixedContent