• data 14.04.2021
 • 2 min czytania
 • Ocena 3.70

Alergia na produkty mleczne. Jak może się objawiać?

Czy wiesz, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alergia na mleko dotyka 1-3% dorosłych i 4-6% dzieci? Chociaż może to zaskakiwać, czyni to ją jedną z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych. Mleko krowie jest obecne w ogromnej ilości produktów – między innymi w wędlinach czy pieczywie – a co gorsza, schorzenie może towarzyszyć każdemu z nas, długo pozostając niewykryte.

Poradnik catering dietetyczny nice to fit you pieczona gruszka i budyń wegański smoothie nice to fit you

Alergia na białko mleka krowiego – czym jest?

Czy wiesz, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alergia na mleko dotyka 1-3% dorosłych i 4-6% dzieci? Chociaż może to zaskakiwać, czyni to ją jedną z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych. Mleko krowie jest obecne w ogromnej ilości produktów – między innymi w wędlinach czy pieczywie – a co gorsza, schorzenie może towarzyszyć każdemu z nas, długo pozostając niewykryte. Tym bardziej warto poznać charakterystykę nieprzyjaciela i odpowiednio się przygotować. Alergia to inaczej odpowiedź naszego układu odpornościowego na obce substancje (alergeny), które powinny być przez organizm zignorowane. Uczulenia są przede wszystkim dokuczliwe, ale bywają także groźne dla zdrowia. Zobacz, jak może objawiać się choroba cywilizacyjna XXI wieku.

dieta pudełkowa z wyborem menu budyń z polewą malinową i pestkami dyni w białej miseczce odstawka marmurowa

Alergia pokarmowa na mleko – objawy

Przede wszystkim należy pamiętać, że nietolerancja laktozy – czyli niezdolność organizmu do trawienia cukru mlecznego, to zupełnie inne schorzenie, niż alergia na białko mleka krowiego. Obie przypadłości są diagnozowane w odmienny sposób i mogą wywoływać różne objawy. W związku z tym, wymagają również stosowania się do odrębnych zaleceń.

Skąd bierze się alergia? Przez obecność w mleku około 20 substancji chemicznych, czyli białek – takich jak kazeina, czy alfa-laktoalbumina. Przypadłość dotyka zazwyczaj dzieci, które z oczywistych względów nie mają jeszcze wyrobionej bariery jelitowej. Większość maluchów wyrasta z tego problemu do 2, a niektóre do 5 roku życia. Warte odnotowania jest, że osoba nietolerująca laktozy może spotkać się z objawami typowo gastrycznymi, a przy uczuleniu na mleko do listy objawów dochodzą reakcje skórne i oddechowe.

Do głównych objawów należą:

 • trudności z oddychaniem,
 • pokrzywka skórna,
 • kaszel,
 • swędzenie skóry,
 • bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • wymioty,
 • biegunka.

Gdy po spożyciu produktu mlecznego i upłynięciu od 30 minut do 2 godzin pojawiają się problemy związane ze skórą, układem oddechowym czy pokarmowym, to najprawdopodobniej oznacza, że są to właśnie objawy alergii na mleko.

Uczulenie na produkty mleczne – jak je zdiagnozować i leczyć?

Diagnostyka stosowana przy wykrywaniu alergii na produkty mleczne jest podobna do tej, z której korzysta się przy pozostałych alergiach. Pacjentowi można zaproponować punktowe testy skórne, doustne albo donosowe. Najpopularniejsze wydają się jednak badania krwi żylnej. Alergolog następnie stwierdza uczulenie, albo taką opcję wyklucza. 

Przy alergii pokarmowej niezwykle ważne jest:

 • wprowadzenie przemyślanej diety, którą dodatkowo można wspomagać leczeniem farmakologicznym,
 • zamienienie takich produktów jak ser, mleko, czy jogurty – na ich roślinne odpowiedniki,
 • wyeliminowanie niektórych grup produktów żywnościowych, w których występują przetwory mleczne (np. lodów).

Takie zmiany nie muszą kojarzyć się wyłącznie negatywnie! Dieta wolna od nabiału to mniejsze problemy gastryczne, szansa na poprawę cery, czy na poszerzenie horyzontów kulinarnych. Należy pamiętać tylko, żeby uzupełniać witaminę D3 oraz wapń. W Nice To Fit You o to zadbaliśmy, dlatego możesz zainteresować się dietą VEGAN – wolną od wszelkich produktów odzwierzęcych.

Pamiętaj, że wybór należy do Ciebie. Jeśli wolisz skomponować własne menu, to również nie ma problemu – chętnie wyliczymy kaloryczność diety, której możesz potrzebować. Dania wykluczające nabiał oznaczamy hasztagiem #DF (dairy free)

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.

torba cateringu ntfy mama bawi się z synkiem w łóżku torba ntfy

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: