- 08.04.2024
- 5 min czytania
Realistyczne oczekiwania odchudzania
Zastanawiasz się pewnie, jak szybko można zobaczyć efekty diety i ile kilogramów da się zgubić w miesiąc? Cóż, odpowiedź może nie być tak prosta, jakbyś chciał, jednak jesteśmy tu, żeby pomóc Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Zacznijmy od tego, że każdy z nas jest inny – to, jak szybko schudniesz, zależy od wielu aspektów – Twojej początkowej wagi, nawyków żywieniowych i poziomu aktywności fizycznej.
Zdrowe tempo redukcji masy ciała
Większość dietetyków zgadza się, że bezpieczne tempo utraty masy ciała to około pół kilograma do kilograma na tydzień. Oznacza to, że w perspektywie miesiąca możemy mówić o pozbyciu się od 2 do 4 kilogramów.
W porównaniu do efektów, które oferują liczne „diety cud”, może się to wydawać niezbyt imponujące, jednak tak stopniowa utrata masy ciała jest znacznie zdrowsza i bardziej zrównoważona dla Twojego organizmu niż ekstremalne głodówki, czy różnego rodzaju detoksy.
Dlaczego tak jest? Gdy początkowa masa ciała zmniejsza się stopniowo i powoli, zazwyczaj jest to wynikiem tracenia tkanki tłuszczowej, a nie tylko wody, treści jelitowej czy tkanki mięśniowej. Dając sobie więcej czasu na adaptację do nowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej, zwiększasz szanse na to, że te zdrowsze wybory staną się częścią Twojej codziennej rutyny, a nie tylko „przykrą koniecznością”, która w danym momencie związana jest z odchudzaniem.
Jak ustalić zdrowy deficyt kaloryczny – ile powinno się schudnąć w miesiąc?
Od czego zacząć odchudzanie? Oszacuj swój deficyt.
Deficyt kaloryczny występuje, gdy spożywamy mniej kalorii, niż nasz organizm potrzebuje do funkcjonowania. To właśnie dzięki temu procesowi możemy tracić na wadze.
Dobrym punktem wyjścia może być ustalenie deficytu na poziomie 10-15% naszego aktualnego zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli Twoje ciało potrzebuje 2000 kalorii dziennie, aby utrzymać obecną masę ciała, zredukowanie dziennej ilości kalorii o 200-300 kcal (10%-15%) może być dobrym i skutecznym początkiem drogi ku wymarzonej sylwetce.
Osoby z większą masą ciała, które zmagają się z otyłością, mogą rozpocząć od nieco większego deficytu, ponieważ ich organizmy bez ryzyka dla zdrowia będą lepiej (bezpieczniej) tolerować większe ograniczenia spożycia kalorii. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że w miarę tracenia na wadze i zmian w kompozycji sylwetki, należy dostosowywać wielkość deficytu kalorycznego, aby nadal bezpiecznie i efektywnie redukować masę ciała.
Pamiętaj, że stosowanie ekstremalnie niskokalorycznych diet (1000-1200 kalorii dziennie) nie jest zdrowym ani trwałym rozwiązaniem. Tak drastyczna dieta redukcyjna może i będzie prowadzić do szybkiej utraty wagi, ale kosztem zdrowia, poziomu energii i gwarantowanego efektu jo-jo.
Ile powinno się schudnąć w miesiąc? Zasady odchudzania z głową
Gdy mówimy o zdrowym odżywianiu, ważne jest, aby nie skupiać się wyłącznie na liczeniu kalorii, ale także na jakości spożywanych produktów. Wybieraj świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude źródła białka i zdrowe tłuszcze roślinne. Takie podejście nie tylko pomoże Ci zmniejszyć masę ciała, ale również zyskać więcej energii, poprawić pracę przewodu pokarmowego i ogólne samopoczucie.
Jednym z największych mitów, z którymi warto się rozprawić, jest przekonanie, że odchudzanie musi wiązać się z restrykcyjną dietą i wyrzeczeniami. Prawda jest taka, że zdrowe nawyki żywieniowe mogą, a wręcz powinny być smaczne i satysfakcjonujące. Eksperymentuj w kuchni, próbuj nowych przepisów, odkrywaj nieznane dotąd smaki – takie podejście nie tylko ułatwi trzymanie się zdrowej diety, ale również sprawi, że cały proces będzie przyjemnością. Jeśli jednak nie jesteś kulinarnym freakiem, nie miej oporów przed skorzystaniem ze wsparcia. Sprawdź ofertę cateringu dietetycznego, znajdź jadłospis, który odpowiada Ci najbardziej lub wybierz opcję, w której samodzielnie możesz komponować swoje menu – dieta pudełkowa z wyborem menu daje Ci w tej kwestii pełną dowolność.
Sprawdź
diety NTFY
Ile da się schudnąć w miesiąc? Połącz dietę z aktywnością, a szybciej zobaczysz efekty
Często zadajemy sobie pytanie, czy ćwiczenia są niezbędne, aby zobaczyć efekty odchudzania. Otóż aktywność fizyczna nie tylko przyspiesza spalanie kalorii, ale również buduje masę mięśniową, co z kolei zwiększa nasz podstawowy metabolizm. Innymi słowy, im więcej mamy mięśni, tym więcej kalorii organizm potrzebuje do przeprowadzania niezbędnych procesów nawet w stanie spoczynku. Niemniej jednak w odchudzaniu i tym, ile można zdrowo schudnąć w miesiąc, najważniejszy jest deficyt kaloryczny, który można utrzymać bez konieczności włączenia ćwiczeń.
Pamiętaj jednak, że dodatkowa aktywność fizyczna to jeden z niezbędnych elementów zachowania pełni zdrowia. Warto więc znaleźć formę aktywności, która sprawia nam przyjemność. Nie musi to być od razu siłownia czy bieganie maratonów. Ważne, żeby było to coś, co lubisz i co możesz włączyć do swojego tygodniowego harmonogramu – taniec, pływanie, joga, a nawet regularne spacery. Kluczowe jest, aby aktywność fizyczna stała się częścią naszego życia, a nie tylko krótkoterminowym wysiłkiem na rzecz zrzucenia kilku nadprogramowych kilogramów.
Bibliografia
- Gawęcki, J., Berger, S., & Brzozowska, A. (2011). Żywienie człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Olszanecka-Glinianowicz, M. (2012). Rola diety bardzo niskokalorycznej (VLCD) w leczeniu otyłości. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 8(4), 109-113.
- Kłosiewicz-Latoszek, L., & WB, S. (2011). Kontrowersje wokół diet odchudzających [Controversy concerning weight reducing diets]. Post Nauk Med, 24(9), 790-794.
Jarosz, M. (2010). Praktyczny podręcznik dietetyki. IŻŻ, Warszawa.