• data 08.04.2024
  • 5 min czytania
  • Ocena 4.00

Ile można schudnąć w miesiąc? Rozwiewamy wątpliwości

Kiedy zaczynasz stawiać pierwsze kroki w kierunku zmniejszenia masy ciała, naturalne jest to, że będziesz zastanawiać się, jak szybko pojawią się pierwsze efekty. „Ile mogę schudnąć w miesiąc?” to jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród osób na początku odchudzania. Jak podejść do tego procesu z perspektywą zdrowia i realistycznymi oczekiwaniami? Przyjrzymy się bliżej temu, jakie – realistyczne – efekty można osiągnąć w miesiąc podczas zdrowej redukcji.

Poradnik ile można schudnąć w miesiąc

Realistyczne oczekiwania odchudzania

Zastanawiasz się pewnie, jak szybko można zobaczyć efekty diety i ile kilogramów da się zgubić w miesiąc? Cóż, odpowiedź może nie być tak prosta, jakbyś chciał, jednak jesteśmy tu, żeby pomóc Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Zacznijmy od tego, że każdy z nas jest inny – to, jak szybko schudniesz, zależy od wielu aspektów – Twojej początkowej wagi, nawyków żywieniowych i poziomu aktywności fizycznej.

Zdrowe tempo redukcji masy ciała

Większość dietetyków zgadza się, że bezpieczne tempo utraty masy ciała to około pół kilograma do kilograma na tydzień. Oznacza to, że w perspektywie miesiąca możemy mówić o pozbyciu się od 2 do 4 kilogramów.

W porównaniu do efektów, które oferują liczne „diety cud”, może się to wydawać niezbyt imponujące, jednak tak stopniowa utrata masy ciała jest znacznie zdrowsza i bardziej zrównoważona dla Twojego organizmu niż ekstremalne głodówki, czy różnego rodzaju detoksy.

Dlaczego tak jest? Gdy początkowa masa ciała zmniejsza się stopniowo i powoli, zazwyczaj jest to wynikiem tracenia tkanki tłuszczowej, a nie tylko wody, treści jelitowej czy tkanki mięśniowej. Dając sobie więcej czasu na adaptację do nowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej, zwiększasz szanse na to, że te zdrowsze wybory staną się częścią Twojej codziennej rutyny, a nie tylko „przykrą koniecznością”, która w danym momencie związana jest z odchudzaniem.

Jak ustalić zdrowy deficyt kaloryczny – ile powinno się schudnąć w miesiąc?

Od czego zacząć odchudzanie? Oszacuj swój deficyt.

Deficyt kaloryczny występuje, gdy spożywamy mniej kalorii, niż nasz organizm potrzebuje do funkcjonowania. To właśnie dzięki temu procesowi możemy tracić na wadze.

Dobrym punktem wyjścia może być ustalenie deficytu na poziomie 10-15% naszego aktualnego zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli Twoje ciało potrzebuje 2000 kalorii dziennie, aby utrzymać obecną masę ciała, zredukowanie dziennej ilości kalorii o 200-300 kcal (10%-15%) może być dobrym i skutecznym początkiem drogi ku wymarzonej sylwetce.

Osoby z większą masą ciała, które zmagają się z otyłością, mogą rozpocząć od nieco większego deficytu, ponieważ ich organizmy bez ryzyka dla zdrowia będą lepiej (bezpieczniej) tolerować większe ograniczenia spożycia kalorii. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że w miarę tracenia na wadze i zmian w kompozycji sylwetki, należy dostosowywać wielkość deficytu kalorycznego, aby nadal bezpiecznie i efektywnie redukować masę ciała.

Pamiętaj, że stosowanie ekstremalnie niskokalorycznych diet (1000-1200 kalorii dziennie) nie jest zdrowym ani trwałym rozwiązaniem. Tak drastyczna dieta redukcyjna może i będzie prowadzić do szybkiej utraty wagi, ale kosztem zdrowia, poziomu energii i gwarantowanego efektu jo-jo.

Ile powinno się schudnąć w miesiąc? Zasady odchudzania z głową

Gdy mówimy o zdrowym odżywianiu, ważne jest, aby nie skupiać się wyłącznie na liczeniu kalorii, ale także na jakości spożywanych produktów. Wybieraj świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude źródła białka i zdrowe tłuszcze roślinne. Takie podejście nie tylko pomoże Ci zmniejszyć masę ciała, ale również zyskać więcej energii, poprawić pracę przewodu pokarmowego i ogólne samopoczucie.

Jednym z największych mitów, z którymi warto się rozprawić, jest przekonanie, że odchudzanie musi wiązać się z restrykcyjną dietą i wyrzeczeniami. Prawda jest taka, że zdrowe nawyki żywieniowe mogą, a wręcz powinny być smaczne i satysfakcjonujące. Eksperymentuj w kuchni, próbuj nowych przepisów, odkrywaj nieznane dotąd smaki – takie podejście nie tylko ułatwi trzymanie się zdrowej diety, ale również sprawi, że cały proces będzie przyjemnością. Jeśli jednak nie jesteś kulinarnym freakiem, nie miej oporów przed skorzystaniem ze wsparcia. Sprawdź ofertę cateringu dietetycznego, znajdź jadłospis, który odpowiada Ci najbardziej lub wybierz opcję, w której samodzielnie możesz komponować swoje menu – dieta pudełkowa z wyborem menu daje Ci w tej kwestii pełną dowolność.

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Ile da się schudnąć w miesiąc? Połącz dietę z aktywnością, a szybciej zobaczysz efekty

Często zadajemy sobie pytanie, czy ćwiczenia są niezbędne, aby zobaczyć efekty odchudzania. Otóż aktywność fizyczna nie tylko przyspiesza spalanie kalorii, ale również buduje masę mięśniową, co z kolei zwiększa nasz podstawowy metabolizm. Innymi słowy, im więcej mamy mięśni, tym więcej kalorii organizm potrzebuje do przeprowadzania niezbędnych procesów nawet w stanie spoczynku. Niemniej jednak w odchudzaniu i tym, ile można zdrowo schudnąć w miesiąc, najważniejszy jest deficyt kaloryczny, który można utrzymać bez konieczności włączenia ćwiczeń. 

Pamiętaj jednak, że dodatkowa aktywność fizyczna to jeden z niezbędnych elementów zachowania pełni zdrowia. Warto więc znaleźć formę aktywności, która sprawia nam przyjemność. Nie musi to być od razu siłownia czy bieganie maratonów. Ważne, żeby było to coś, co lubisz i co możesz włączyć do swojego tygodniowego harmonogramu – taniec, pływanie, joga, a nawet regularne spacery. Kluczowe jest, aby aktywność fizyczna stała się częścią naszego życia, a nie tylko krótkoterminowym wysiłkiem na rzecz zrzucenia kilku nadprogramowych kilogramów.

Bibliografia 

  1. Gawęcki, J., Berger, S., & Brzozowska, A. (2011). Żywienie człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN.
  2. Olszanecka-Glinianowicz, M. (2012). Rola diety bardzo niskokalorycznej (VLCD) w leczeniu otyłości. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 8(4), 109-113.
  3. Kłosiewicz-Latoszek, L., & WB, S. (2011). Kontrowersje wokół diet odchudzających [Controversy concerning weight reducing diets]. Post Nauk Med, 24(9), 790-794.

Jarosz, M. (2010). Praktyczny podręcznik dietetyki. IŻŻ, Warszawa. 

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: