• data 15.11.2021
  • 5 min czytania
  • Ocena 3.78

Dieta dla mózgu. 3 produkty, które poprawią Twoją pamięć

Rozwiązywanie krzyżówek i sudoku to stare dobre metody na dobrą pamięć. To faktycznie działa, jednak na funkcjonowanie całego układu nerwowego wpływają także styl życia i to, co wchodzi w skład Twoich codziennych posiłków. Czy wiesz, że pewne produkty są nieocenionymi składnikami jadłospisu dla zdrowia mózgu?

Poradnik propozycja posiłku diety dobrej dla mózgu

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co dobrze wpływa na pracę mózgu i całego układu nerwowego. Które produkty są warte uwagi – a może lepiej – warte zapamiętania?

Co dobrze wpływa na pracę mózgu? Tłuste ryby morskie i kwasy omega-3 (EPA i DHA)

Tłuste ryby morskie są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 – szczególnie EPA (kwasu eikozapentaenowego) i DHA (kwasu dokozaheksaenowego). Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne dla zdrowia układu nerwowego i biorą czynny udział w procesach warunkujących jego prawidłowe funkcjonowanie. DHA jest głównym składnikiem strukturalnym mózgu, który wspiera integralność błon komórkowych neuronów.

Badania wykazują, że regularne spożywanie tłustych ryb morskich może poprawić funkcje poznawcze, w tym pamięć i zdolność uczenia się. Kwasy omega-3 mają również działanie przeciwzapalne, co może chronić mózg przed procesami neurodegeneracyjnymi. Wykazano, że niedobory DHA w diecie są mocno związane z zaburzeniami poznawczymi oraz zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera). Kwasy omega-3 to cenny składnik, który swoją funkcję pełni w wielu innych jadłospisach ukierunkowanych na konkretne problemy. Zdrowych tłuszczów nie może zabraknąć w przeciwzapalnym menu, jadłospisie dla osób z cukrzycą, czy diecie dla wątroby.

Aby zwiększyć spożycie kwasów omega-3, warto włączyć  tłuste ryby morskie do swojej diety przynajmniej dwa razy w tygodniu. Co jeść na koncentrację? Sięgaj po łososia, makrelę, śledzie, sardynki i szprotki. Dla osób, które nie spożywają ryb, alternatywą mogą być suplementy diety zawierające olej rybi lub olej z alg – z zawartością minimum 250 mg kwasów EPA i DHA w dziennej dawce.

Owoce jagodowe – siła antyoksydantów, czyli o tym co wspomaga pracę mózgu

Owoce jagodowe są grupą produktów, która szczególnie obfituje w antyoksydanty. Przeciwutleniacze obecne w żywności chronią przed stresem oksydacyjnym i stanami zapalnymi. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki mózgu i przyspieszać procesy starzenia.

Jednymi z najważniejszych antyoksydantów obecnych w owocach jagodowych są flawonoidy.  Badania pokazują, że regularne spożywanie owoców jagodowych może poprawić pamięć, koncentrację oraz ogólne funkcje poznawcze. Działanie flawonoidów wspiera przepływ krwi do mózgu, co zwiększa dotlenienie i odżywienie tego ważnego narządu. Potwierdzono także, że antyoksydanty działają stymulująco na neurogenezę – proces tworzenia nowych neuronów.

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Aby skorzystać z dobrodziejstw owoców jagodowych, warto włączyć je do codziennej diety. Co wspomaga pracę mózgu? Kolor! Wybieraj owoce o intensywnych czerwonych i fioletowych barwach. Borówki, jagody, maliny, poziomki, truskawki i granaty. 

Możesz dodawać je do owsianek, jogurtów, koktajli czy sałatek i mięs (w bardziej wytrawnych wersjach). Jak uwzględnić owoce w codziennym jadłospisie? W diecie pudełkowej Glow Up z pewnością ich nie brakuje. 

Co dobrze wpływa na pracę mózgu? Orzechy i ich bogactwo w zdrowe tłuszcze oraz witaminy z grupy B

Orzechy są doskonałym źródłem nienasyconych tłuszczów, białka oraz witamin i składników mineralnych, które wspierają zdrowie mózgu. Nie bez powodu orzechy włoskie kojarzone są z budową tego ważnego narządu. Korzystne będzie jednak włączenie do diety wszystkich rodzajów – równie dobrze sprawdzą się pistacje, migdały, pekan czy laskowe. Zadbaj o minimum jedną porcję orzechów dziennie – 30 gramów to absolutne minimum dla skutecznego wspomagania pracy mózgu.

Orzechy obfitują w zdrowe jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe – jednak nie tylko. Witaminy z grupy B (także licznie obecne w orzechach) są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Witamina B6, B9 (kwas foliowy) i B12 wspierają produkcję neuroprzekaźników (serotoniny, dopaminy i acetylocholiny), które są bardzo istotne dla rozwijania i zachowania funkcji poznawczych. Niedobory witamin z grupy B mogą prowadzić do zaburzeń pamięci, depresji oraz problemów z koncentracją.

Dieta dobra dla mózgu? Nie może w niej zabraknąć lecytyny

Lecytyna to związek tłuszczowy. Pełni ważne funkcje dla zdrowia mózgu i układu nerwowego i jest niezbędna do produkcji acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za pamięć i funkcje poznawcze. Lecytyna wspiera również strukturę błon komórkowych – niezbędny element zachowania integralności pracy neuronów.

Naturalne źródła lecytyny to między innymi:

  • żółtka jaj, 
  • soja, 
  • orzeszki ziemne, 
  • kiełki pszenicy 
  • nasiona słonecznika.

Dieta na mózg – produkty, z których warto zrezygnować

Wiemy, że pewne substancje są dla nas korzystne. Tak samo udowodniono, że niektóre produkty spożywcze mogą negatywnie wpływać na zdrowie układu nerwowego. Co warto ograniczyć w diecie?

  • Cukry proste – rafinowane produkty zbożowe, cukier 
  • Tłuszcze nasycone – obecne w produktach odzwierzęcych (maśle, smalcu, łoju) i olejach tropikalnych (kokosowym i palmowym)
  • Tłuszcze trans – wyroby piekarnicze, twarde margaryny, produkty wysokoprzetworzone, słone i słodkie przekąski 
  • Nadmierna ilość soli – zwłaszcza ta ukryta w przetworach mięsnych, pieczywie, gotowych mieszankach przypraw, sosach, daniach typu fast-food.
  • Alkohol – w każdej postaci.

Bibliografia

  1. Power, R., Nolan, J. M., Prado-Cabrero, A., Roche, W., Coen, R., Power, T., & Mulcahy, R. (2022). Omega-3 fatty acid, carotenoid and vitamin E supplementation improves working memory in older adults: A randomised clinical trial. Clinical Nutrition, 41(2), 405-414.
  2. Bryszkowska, K. (2023). Mózg na talerzu, czyli o wpływie diety na rozwój choroby Alzheimera. Tutoring Gedanensis, 8(2).
  3. Carrera, I., Martínez, O., & Cacabelos, R. (2019). Neuroprotection with natural antioxidants and nutraceuticals in the context of brain cell degeneration: the epigenetic connection. Current Topics in Medicinal Chemistry, 19(32), 2999-3011.
  4. Kalt, W., Cassidy, A., Howard, L. R., Krikorian, R., Stull, A. J., Tremblay, F., & Zamora-Ros, R. (2020). Recent research on the health benefits of blueberries and their anthocyanins. Advances in Nutrition, 11(2), 224-236.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: