• data 15.11.2021
  • 3 min czytania
  • Ocena 3.78

Te 5 produktów wspiera pracę Twojego mózgu!

W większości składa się z wody, znajduje się w nim około sto miliardów neuronów odpowiadających za wiele funkcji życiowych. Mózg jest jednym z najważniejszych organów człowieka, a do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej stymulacji i zdrowego odżywiania. Każdy z nas miewa momenty, w których czuje się wyczerpany i traci koncentrację – podpowiadamy co włączyć do swojego menu, gdy naszemu mózgowi brakuje siły!

Poradnik zdrowa dieta na pracę mózgu

W większości składa się z wody, znajduje się w nim około sto miliardów neuronów odpowiadających za wiele funkcji życiowych. Mózg jest jednym z najważniejszych organów człowieka, a do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej stymulacji i zdrowego odżywiania. Każdy z nas miewa momenty, w których czuje się wyczerpany i traci koncentrację – podpowiadamy co włączyć do swojego menu, gdy naszemu mózgowi brakuje siły!

Ryby sprzyjają inteligencji i dobrej pamięci

Nie są to jedyne korzyści, jakie wynikają z regularnego jedzenie ryb morskich. Dzięki obecności kwasów tłuszczowych omega-3 poprawiamy również nasze samopoczucie, wzmacniamy pracę układu sercowo-naczyniowego, regulujemy stres, a także zmniejszamy ryzyko wystąpienia demencji. 

Zalety na tym się nie kończą. Morskie przysmaki obniżają poziom złego cholesterolu i zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy. Dobrze jest spożywać przynajmniej 1-2 porcji ryb w tygodniu. Rzecz jasna, nie wszystkie ryby tak samo nadają się do spożycia, dlatego warto wiedzieć, które ryby warto włączyć do menu.

Owoce jagodowe spowalniają proces starzenia się komórek mózgowych

Wybierać mamy z czego! W zdrowiej diecie znajdzie się miejsce na truskawki, porzeczki, winogrono, żurawinę, jeżyny, agrest i borówki. Dzięki obecności flawonoidów wzmacniamy nasze zdolności poznawcze.

Szczególnie borówki (np. borówki amerykańskie) powinny nas zainteresować. Skąd bierze się sukces borówek? Wyraźnie poprawiają pracę mózgu, poprawiają wzrok, pamięć i koncentrację. Są bogate w polifenole, antyoksydanty, pektyny oraz szereg witamin i minerałów. 

Spożywanie dwóch porcji tych przysmaków w tygodniu powinno przynieść pozytywne rezultaty, ale możemy sięgać także po inne rodzaje owoców. Wymienić można chociażby jabłka, cytrusy albo odżywcze awokado, które dzięki zdrowym tłuszczom roślinnym wzmacnia pracę mózgu.

co jeść na mózg?

Zielone warzywa liściaste to bogactwo składników odżywczych

Podobnie jak owoce jagodowe, zielone warzywa liściaste spowalniają proces starzenia się komórek. Są prawdziwym skarbem witamin, składników mineralnych, i składnikom antyoksydacyjnym, takim jak wspomniane wcześniej flawonoidy.

Codzienne spożywanie porcji szpinaku, sałaty, jarmużu, kapusty, brokuł czy koperku wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu, chroni go przed demencją, a szczególnie poprawia pamięć i koncentrację.

Zielone warzywa możemy spożywać jako pyszne i zdrowe koktajle, stanowiące prostą i smaczną drogę do utrzymania prawidłowej pracy mózgu, ale także i sylwetki. Takie przysmaki dostarczają bardzo dużo wartości odżywczych przy niskiej kaloryczności posiłku.

Orzechy to niezbędny element diety na mózg

Orzechy włoskie nie tylko przypominają kształtem mózg człowieka, ale dzięki obecności jedno i wielonienaasyconych kwasy tłuszczowych, polifenoli i antyoksydantów wspierają pracę tego organu. Obniżają stężenie cholesterolu i ciśnienie krwi, usprawniają pamięć i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób, takich jak Alzheimer czy demencja.

Orzechy (zarówno orzechy włoskie, jak i migdały albo nerkowce) są niezbędnym elementem diety DASH, która zasłynęła jako najzdrowsza dieta na świecie.

Po orzechy warto sięgać codziennie, ale nie w dużych ilościach, ponieważ są wysokokaloryczne. 

Gorzka czekolada – coś słodkiego dla podniebienia i mózgu

Mowa o takiej czekoladzie, która będzie składała się przynajmniej w 70% z kakao. Codzienna porcja kilku kostek tego przysmaku poprawi naszą koncentrację i pamięć, działa relaksująco, obniża ciśnienie oraz powoduje wzrost serotoniny i endorfin. 


Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: