• data 25.03.2022
 • 4 min czytania
 • Ocena 4.00

Czym jest dieta wątrobowa? Co robi i dla kogo?

Czy wiesz, że wątroba to jeden z najważniejszych organów znajdujących się w organizmie człowieka? Jak zadbać o ten umiejscowiony w jamie brzusznej gruczoł gdy przestaje prawidłowo funkcjonować? Najlepiej przez odpowiednie…

Poradnik spaghetti wegańskie

Czy wiesz, że wątroba to jeden z najważniejszych organów znajdujących się w organizmie człowieka? Jak zadbać o ten umiejscowiony w jamie brzusznej gruczoł gdy przestaje prawidłowo funkcjonować? Najlepiej przez odpowiednie nawyki żywieniowe. Przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące potocznie nazywanej diety wątrobowej. Mówimy o tym, dla kogo jest przeznaczona, a także jaki wpływ na organizm mają potrawy lekkostrawne.

Czy wątroba jest ważna dla organizmu?

Wątroba jest wyjątkowo pracowitym organem układu pokarmowego. Jest odpowiedzialna za kilkaset przeróżnych procesów zachodzących w organizmie! Ponieważ wątrobę może dotknąć wiele schorzeń, bardzo ważne jest, abyśmy szczególnie mocno chronili ten organ.

Za co dokładnie odpowiada wątroba?

 • Wątroba odpowiada za procesy metaboliczne, a także przekształca składniki pokarmowe w energię.
 • Zawdzięczamy wątrobie prawidłowe krzepnięcie krwi, gromadzenie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz składników mineralnych i prawidłową gospodarkę hormonalną.
 • Wątroba wydziela żółć wspomagającą trawienie poprzez rozkład tłuszczów. 
 • Organ ten odpowiada za detoksykację organizmu. 

Czym jest dieta wątrobowa?

Dieta wątrobowa stosowana jest najczęściej w formie profilaktyki, albo przy wspieraniu leczenia konkretnych schorzeń dotykających tego organu. Decydując się na na jadłospis wspierający pracę gruczołu chcemy przede wszystkim: wspierać pracę organu, a także zniwelować albo zminimalizować czynniki obciążające wątrobę.

Cechy diety wątrobowej:

 • Dieta wątrobowa wprowadza spory katalog ograniczeń do diety. Stosując się do zaleceń specjalistów powinniśmy zrezygnować między innymi z tłustego mięsa, napojów gazowanych, niektórych produktów zbożowych czy tłustego mleka.
 • Dieta wątrobowa to dieta lekkostrawna, obfita w warzywa i owoce, a wykluczająca obecność smażonych potraw i ostrych przypraw. Tłuszcze w diecie powinny być pochodzenia roślinnego
 • Przy diecie wątrobowej powinniśmy wyeliminować z diety przetworzone jedzenie i alkohol.
 • Codzienny jadłospis diety wątrobowej zakłada spożywanie 5-6 mniejszych posiłków.
 • Podstawową cechą diety wątrobowej jest odpowiednie nawodnienie, dlatego powinno się wypijać od 2 do 2,5 litrów wody dziennie.
 • Zaleca się również wprowadzenie aktywności fizycznej, 4-5 raz w tygodniu przez przynajmniej 30 minut -> zwiększenie masy mięśniowej to zwiększenie wrażliwości na insulinę

Co jeść na diecie wątrobowej?

Jadłospis przy diecie wątrobowej może być bardzo różnorodny! W naszym menu mogą znaleźć się ryby (np. sandacz, dorsz lub mintaj), mięso (kurczak, indyk albo cielęcina), produkty zbożowe (takie jak mąka pszenna czy kasza jaglana) albo przyprawy jak np. oregano, koper i majeranek. Nasze menu może być różnorodne, ale powinniśmy pamiętać, żeby unikać tłustego jedzenia, a także smażenia. Możemy przygotowywać posiłki na parze, poprzez duszenie albo pieczenie. Potrawy powinny być lekkostrawne, a porcje nie powodujące dużego nakładu energii w trawieniu. Nie powinny być bardzo gorące ani bardzo zimne, temperatura letnia. 

Dieta wątrobowa – dla kogo?

Dieta wątrobowa może być stosowana przy występowaniu takich schorzeń jak: cukrzyca typu 2, choroba pęcherzyka żółciowego, zapalenie jelita grubego, marskość wątroby albo dyslipidemia. Rozpoczęcie terapii leczniczej przy użyciu diety wątrobowej powinno być uzgodnione wcześniej z lekarzem. Dietę można stosować także profilaktycznie, gdy chcemy zadbać o lepszy stan wątroby, po konsultacji z dietetykiem. 

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można!

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: