• data 26.03.2023
 • 5 min czytania
 • Ocena 2.81

Zapotrzebowanie kaloryczne u dzieci

Rozwój organizmu człowieka to niezwykle skomplikowany, czasochłonny ciąg procesów, który zużywa ogromne ilości energii. Dlatego dzieci cieszą się szczególnym zainteresowaniem dietetyków. W przypadku najmłodszych prawidłowo zbilansowana dieta to znacznie więcej niż prawidłowa masa ciała, ponieważ pozwala ona na bezpieczne i stabilne dojrzewanie. Jak obliczyć zapotrzebowanie dzieci na kalorie i czym się kierować?

Poradnik owsianka bananowa

Rozwój organizmu człowieka to niezwykle skomplikowany, czasochłonny ciąg procesów, który zużywa ogromne ilości energii. Dlatego dzieci cieszą się szczególnym zainteresowaniem dietetyków. W przypadku najmłodszych prawidłowo zbilansowana dieta to znacznie więcej niż prawidłowa masa ciała, ponieważ pozwala ona na bezpieczne i stabilne dojrzewanie. Jak obliczyć zapotrzebowanie dzieci na kalorie i czym się kierować?

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne (całkowita przemiana materii, CPM) to nic innego jak ilość energii, którą człowiek powinien przyswoić w ciągu doby, aby pokryć potrzeby organizmu. Powinno ono uwzględniać nie tylko podstawowe proces metaboliczne (podstawowa przemiana materii, PPM), ale również wydatek wynikający z aktywności fizycznej (ang. Physical Activity Level, PAL).

Dostarczając ilość kalorii pokrywającej zapotrzebowanie utrzymujesz stałą masę ciała, ponieważ CPM nie uwzględnia deficytu lub naddatku kalorycznego.

Planując dietę należy pamiętać, że niezależnie od liczby kilokalorii jadłospis powinien być należycie zbilansowany, czyli dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju, w tym:

 • makroskładników (węglowodany, białka, tłuszcze);
 • witamin;
 • minerałów;
 • fitoskładników;
 • błonnika.

U młodych osób w okresie intensywnego rozwoju ten bilans jest szczególnie istotny. Dziecko powinno mieć wystarczająco dużo sił i witalności, aby cieszyć się otaczającym go światem, a także rozwijać się fizycznie i psychicznie. Co więcej zdrowa dieta wdrożona już w pierwszych miesiącach życia pomaga wykształcić w przyszłości odpowiednie nawyki żywieniowe i zmniejsza ryzyko rozwoju w przyszłości takich chorób, jak cukrzyca czy otyłość.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Określając zapotrzebowanie kaloryczne u dzieci należy pamiętać o zachowaniu właściwego bilansu kalorycznego. Ze względu na rozwój ciągły organizmu stosowanie w tym przypadku diet o ujemnym bilansie, a także mono jadłospisu i diet eliminacyjnych jest zdecydowanie niezalecane.

Warto jednak pamiętać, że ogólne wytyczne dotyczące żywienia dzieci nie znajdą zastosowania w przypadku osób cierpiących z powodu otyłości, zaburzeń hormonalnych oraz różnego rodzaju wad rozwojowych. We wszystkich tych przypadkach menu powinno być układane indywidualnie.

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Zapotrzebowanie kaloryczne u dzieci w wieku od 2 do 3 lat

W pierwszych latach życia żywienie dziecka może wydawać się szczególnie trudne. Młody organizm musi przyjmować pokarm bardzo często, ale w niewielkich ilościach (pierwsze posiłki mają objętość kilkudziesięciu mililitrów). Wytyczne w zakresie żywienia wyróżniają:

 • zapotrzebowanie w pierwszych 6 miesiącach życia – około 600 kcal na dobę;
 • zapotrzebowanie w miesiącach od 7. do 12. – około 700 kcal na dobę;
 • zapotrzebowanie między 2. a 3. rokiem życia – około 1000 kcal na dobę.

W przypadku najmniejszych dzieci nie mówi się w ogóle o aktywności fizycznej, ponieważ nie występuje ona w formie, która mogłaby wpłynąć na zapotrzebowanie kaloryczne. W zasadzie cała przyswojona energia służy do zaspokojenia bieżących potrzeb rozwojowych.

Zapotrzebowanie kaloryczne u dzieci w wieku od 4 do 11 lat

W miarę jak dzieci dorastają stają się coraz bardziej ruchliwe i ciekawe świata, ich zapotrzebowanie energetyczne rośnie. Między 4. a 6. rokiem życia kształtuje się ono na poziomie około 1400 kcal.

Dietetycy zwracają też uwagę na rosnące znaczenie aktywności fizycznej, która już w wieku wczesnoszkolnym zaczyna różnicować zapotrzebowanie dzieci mniej lub bardziej ruchliwych. Między 7. a 9. rokiem życia zapotrzebowanie waha się od 1600 do 2100 kcal.

Dieta przedszkolaka może być już na tyle urozmaicona, że uwzględnisz w niej wszystkie rodzaje pokarmów. Urozmaicony jadłospis jest ważny, aby dziecko nie znudziło się i nie zaczęło sięgać po niezdrowe przekąski. Poszerzając menu obserwuj czy u kilkulatka nie widać już pierwszych objawów alergii pokarmowych takich, jak np. wysypka, swędzenie skóry, duszności, kaszel, biegunki. Niestety jest to coraz częstszy problem nawet u najmłodszych pacjentów. Do produktów, które szczególnie często powodują nieprawidłową odpowiedź immunologiczną zalicza się przede wszystkim:

 • mleko krowie;
 • jaja;
 • orzechy (zwłaszcza ziemne);
 • owoce morza;
 • produkty zbożowe.

Zapotrzebowanie kaloryczne u nastolatków

U nastolatków zapotrzebowanie powoli będzie zbliżało się do pułapu osób dorosłych. Oprócz coraz wyższej aktywności fizycznej rolę w doborze gęstości energetycznej odgrywa również płeć. Chłopcy przyjmują więcej kilokalorii niż dziewczynki, zwykle też wyróżniają się większą masą kostną i masą mięśniową.

 • między 10. a 12. rokiem życia zapotrzebowanie kaloryczne dziewczynek waha się od 1800 do 2400 kcal, a chłopców od 2050 do 2750 kcal;
 • między 13. a 15. rokiem życia zapotrzebowanie kaloryczne dziewczynek wynosi od 2100 do 2800 kcal, natomiast u chłopców od 2600 do 3500 kcal;
 • okres od 16. do 18. roku życia to zapotrzebowanie od 2150 do 2900 u dziewczynek oraz od 2900 do 3900 u chłopców.

Szczególnie aktywni nastolatkowie przekraczają zapotrzebowaniem kalorycznym niejedną osobę dorosłą i tę różnicę należy uwzględnić w codziennym jadłospisie. Aby zadbać o zdrowie młodego sportowca należy od młodych lat kształtować nawyki żywieniowe. Dziecko powinno zrozumieć, że znaczenie ma nie tylko bilans kaloryczny, który łatwo uzupełnić słodyczami czy fastfoodami, ale również rozłożenie poszczególnych makroskładników. W menu powinny dominować takie produkty, jak:

 • pieczywo razowe;
 • nabiał i produkty mleczne;
 • owoce i warzywa;
 • oleje roślinne;
 • ryby;
 • rośliny strączkowe.

U starszych nastolatków można rozważyć sięgnięcie po kalkulator kalorii. To gotowe narzędzie za pomocą którego określisz pułap zapotrzebowania energetycznego. Otrzymane wyniki trzeba jednak traktować „z przymrużeniem” oka i traktować jako ogólny trend, a nie konkretne wytyczne.

Jeśli zależy Ci, aby Twoja pociecha odżywiała się w sposób zdrowy i zbilansowany, sprawdź ofertę NTFY i wybierz menu, które odpowiada jej preferencjom. Znajdziesz u nas doskonałe pomysły na szybkie drugie śniadanie w szkole albo obiad po wyczerpującym treningu. Wystarczy, że określisz liczbę kilokalorii oraz posiłków w ciągu dnia, my zajmiemy się resztą.

Przetestuj nasze jadłospisy i przekonaj się, że nastolatek nie będzie chciał więcej sięgać po zwykłą pizzę lub słodycze.

Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można

Bibliografia:

 1. https://dietetycy.org.pl/zywienie-mlodego-sportowca/;
 2. https://dietetycy.org.pl/zywienie-dzieci-w-wieku-szkolnym/;
 3. https://dietetycy.org.pl/zywienie-dzieci-wieku-przedszkolnym/.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: