- 18.02.2021
- 3 min czytania
Zastanawiasz się nad dietą białkowo-tłuszczową? Dowiedz się, na czym ona polega i dla kogo będzie odpowiednia. Chcesz schudnąć? Jeżeli planujesz ograniczyć węglowodany i zwiększyć ilość białka oraz tłuszczów w diecie to nasz wariant diety pudełkowej Active będzie dla Ciebie idealny! Wypróbuj catering dopasowany do Ciebie, wybieraj posiłki i ilość dań dziennie.
Czym jest dieta tłuszczowo białkowa
Dieta Kwaśniewskiego, Dieta Paleo… Od dłuższego czasu dużą popularnością wśród zainteresowanych utratą wagi lub sposobem na zdrowe żywienie cieszy się dieta białkowo-tłuszczowa. Jak wskazuje jej nazwa, podstawą makroskładników w diecie jest podwyższona dzienna ilość białka oraz zdrowych tłuszczów. Proporcje węglowodanów ulegają redukcji. W tej diecie zwraca się również uwagę na jakość w/w węglowodanów – najlepiej wyeliminować całkowicie cukry proste. Taki sposób żywienia przypasował bardzo dużej ilości osób ze względu na szybkie rezultaty – często po odcięciu pustych kalorii tj. właśnie cukrów prostych. Bardzo ważne, aby każdą dietę wykluczeniową prowadzić pod okiem specjalisty ds. żywienia – dobrego dietetyka oraz regularnie badać swój stan zdrowia. Zobacz przykładowe menu diety białkowej (Active).
Śniadania białkowo tłuszczowe
Dobrej jakości mięso, jaja, tłuszcze oraz tłuszcze – to produkty, które stanowią najczęściej pulę makroskładników (białka i tłuszczów) na diecie białkowo tłuszczowej. Na codziennym talerzu powinny znajdować się także duże ilości warzyw, również tych o niskiej zawartości węglowodanów m.in. rzodkiewki, ogórki czy kapusty i inne warzywa liściaste. Dużo warzyw ma zapewnić nasycenie każdym posiłkiem, ponieważ ograniczamy węglowodany czyli tzw. “zapychacze”. Mniejsza ilość warzyw to większe ryzyko podjadania pomiędzy posiłkami i zbaczanie z planu diety. Produktami z którymi warto się zaprzyjaźnić na tej diecie są na pewno produkty bogate w tłuszcze: orzechy, drób, czerwone mięso, awokado, kokos.
Przykładowe menu śniadaniowe diety pudełkowej Active:
Sałatka z jajkiem, boczkiem i parmezanem, sos Cezara
Omlet z masłem orzechowym, pieczonym jabłkiem i sosem waniliowym
Twarożek ziołowy z ziarnami, jajko rzodkiewka, ogórek
Gofry białkowo-tłuszczowe, twarożek ze szczypiorkiem i słonecznikiem, pomidorki
Mini omlety kakaowe, twarożek kokosowy, sos malinowy
Zdrowie, a posiłki białkowo tłuszczowe – co z alkoholem?
Istnieją różne rodzaje diet. Bardzo ważny jest indywidualny dobór każdego planu żywienia, tak samo jak diety białkowo – tłuszczowej. Najlepsze efekty zdrowotne, sylwetkowe oraz kliniczne możliwe są do osiągnięcia przy współpracy z dobrym wykwalifikowanym dietetykiem. Będzie on dążył do optymalizacji diety pod Twoje indywidualne preferencje oraz cechy organizmu. Jeżeli nie masz problemów ze zdrowiem np. cukrzycą, chorobami tarczycy, insulinoopornością, masz dobre ogólne wyniki badań i na co dzień dobrze się czujesz ze wszystkim co jesz to możesz próbować tej diety na własną rękę. Źle poprowadzona dieta nawet z dobrymi założeniami może okazać się nie tylko rozczarowaniem, ale również i problemem zdrowotnym.
Ciekawy wpływ na organizm podczas diety białkowo tłuszczowej może mieć alkohol. Ewenkowie, kiedyś zwani Tunguzami są to mieszkańcy ziem na terenie Federacji Rosyjskiej, Chin oraz Mongolii – czyli północnej, chłodnej części Azji. Alkohol dla tej ludności może działać dosłownie jak trucizna i jest to właśnie związane z dietą białkowo-tłuszczową. Poprzez panujący tam klimat, jest to naturalny sposób żywienia dla tamtej ludności. Mają oni głównie dostęp do tłuszczów i białek zwierzęcych, które trawią bardzo dobrze, a z węglowodanami mają spory problem – jest ich mniej i wybór jest bardzo ubogi. Alkohol to produkt z roślin takich jak zboże, ziemniaki i owoce – czyli jedne z głównych źródeł węglowodanów. W konsekwencji, ludność Ewenków jest o wiele bardziej narażona na alkoholizm oraz zniszczenia, które powoduje alkohol w organizmie, np. uszkodzenie mózgu. Na szczęście nam, Europejczykom, takie sytuacje nie grożą – choć trzeba zaznaczyć, że alkohol (szczególnie mocny) dla naszych organów i komórek wciąż jest substancją trującą.