- 02.02.2021
- 4 min czytania
Zastanawiasz się, co ma najwięcej witaminy C albo jak dostarczyć organizmowi witamin z grupy B? Przeczytaj i dowiedz się! Witaminy to bardzo ważny i nieodłączny element zbilansowanej oraz zdrowej diety. Skąd brać witaminy? Jakie dawkowanie witamin jest odpowiednie? Czy można przedawkować witaminy oraz jak dbać o zdrowie. Zapraszamy do artykułu!
Zacznijmy od tego czym są witaminy. Z definicji SJP dowiemy się, że witamina to organiczny związek chemiczny niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów życiowych zachodzących w organizmie, występujący głównie w pożywieniu, biorący udział w regulacji metabolizmu. B1 to pierwsza odkryta witamina w 1913 roku, przez polskiego biochemika Kazimierza Funka. Ze względu na rozpuszczalność – witaminy – dzielą się na te rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K oraz rozpuszczalne w wodzie, między innymi B i C.
Czy można przedawkować wit C
Witamina C (Wit C) zwana również kwasem askorbinowym odpowiedzialna jest w organizmie za odporność. Jedna z najchętniej i najczęściej przyjmowanych witamin w okresie jesienno-zimowym. Owoce i warzywa są najlepszym źródłem witaminy C. Cytrusy takie jak: pomarańcza, kiwi, cytryna, grejpfrut oraz warzywa: brokuły, kalafior, brukselka i czerwona papryka są bogatymi naturalnymi źródłami witaminy C. Czy można przedawkować wit c? Jej przedawkowanie z pokarmu jest praktycznie niemożliwe. Podczas suplementacji jest trochę inaczej – przyjmowanie dużych dawek wit C w formie tabletek może spowodować wystąpienie objawów przedawkowania w postaci zaburzeń ze strony układu pokarmowego, bólu brzucha oraz wysypki. Co ma najwięcej witaminy C? Najwięcej znajdziemy jej w…cytrynie? Nie! W Papryce żółtej! (ok. 180 mg), nieco mniej w czerwonej (ok, 130 mg), a najmniej w zielonej (ok. 80 mg).
Ciekawostka: sok z 1 cytryny zaspokaja aż ok. 35% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. 1 pomarańcza to aż 5.5 wyciśniętych cytryn, a 1 żółta papryka to… aż 16 wyciśniętych cytryn!
W czym jest witamina D
Czym jest witamina D? Jest to grupa “steroidowych organicznych związków”. Do najważniejszych witamin z tej grupy zaliczane są witamina D3 i D2. Jak już wiemy, witamina D należy do tych, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Pełni w organizmie bardzo istotne role – pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, dzięki czemu ma ogromny wpływ na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci i niemowląt, oraz na ich odpowiednią gęstość. Witamina D może zapobiegać nadciśnieniu, chorobom serca, alergii, anemii oraz cukrzycy. Produkowana jest w skórze lub dostarczana wraz z dietą. Zbilansowana dieta realizuje zaledwie ok 20 proc. zapotrzebowania na tę witaminę. Produkty, które zawierają witaminę D to przede wszystkim tłuste, morskie ryby!
- węgorz świeży (ok 1210 IU / 100 g)
- śledź w oleju (ok 800 IU /100 g)
- gotowany/pieczony łosoś (ok 530 IU / 100 g)
- śledź marynowany (ok 475 IU / 100 g)
- ryby z puszki (ok 201 IU / 100 g)
- grzyby shitake (ok 100 IU / 100g)
- żółtko jaja (ok 50 IU / żółtko)
- masło (ok 60 IU / 100 g)
- ser żółty (ok 7,6–28 IU / 100 g)
- mleko krowie ( ok 1 IU / 100ml)
Witaminę D należy suplementować! Niestety badania pokazują, że w całej Europie deficyt witaminy D jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Niedobór witaminy D występuje u osób w każdej grupie wiekowej i może dotyczyć nawet 90-95% populacji! Maksymalne dopuszczalne dobowe dawki witaminy D dla populacji osób zdrowych wg. European Food Safety Authority są następujące: dorośli i seniorzy z prawidłową masą ciała oraz kobiety ciężarne i karmiące piersią: 4000 IU / dobę otyli dorośli oraz otyli seniorzy: 10 000 IU / dobę.
Czy można przedawkować wit D? Jak już sobie powiedzieliśmy – zbilansowana i odpowiednia dieta to zaledwie 20% dziennego (uśrednionego) zapotrzebowania. Większość populacji wykazuje niedobór witaminy D. Nawet całodzienna ekspozycja na słońce w dzisiejszych warunkach powietrzno – smogowych nie grozi przedawkowaniem. W normalnych warunkach witaminy D nie da się przedawkować, chyba, że przez dłuższy czas codziennie będziemy przyjmować jej dawkę ok. 100 000 IU. Nie należy natomiast bagatelizować tego zagadnienia, przedawkowanie wit D jest realne i niekorzystne dla zdrowia.
W czym jest witamina A i B
Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W organizmie witamina ta magazynowana jest wątrobie i tkance tłuszczowej. Jest ona jedną z najwcześniej odkrytych witamin w historii medycyny, ale już znacznie wcześniej, jeszcze przed odkryciem tej witaminy, skutki jej niedoboru (kurza lub zmierzchowa ślepota) zaleczali starożytni Rzymianie i Grecy, a nawet Egipcjanie. W czym jest witamina A? Zawartość witaminy A jest największa w: produktach pochodzenia zwierzęcego – szczególnie wątróbce wołowej, ale także jajach, mleku, rybach (m.in. śledziu, łososiu i tuńczyku) oraz czerwonych, pomarańczowych i zielonych warzywach i owocach – duże ilości witaminy w postaci beta-karotenu znajdziemy m.in. w batatach, szpinaku, marchwi i dyni.
W czym jest witamina B? Witaminy z grupy B są to witaminy rozpuszczalne w wodzie. Nie są wytwarzane i magazynowane w organizmie – należy pamiętać o ich regularnym dostarczaniu z pożywieniem lub suplementowaniu. Witamina B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B11 i B12) występują w produktach zbożowych, głównie pełnoziarnistym lub razowym pieczywie. W grubych kaszach: gryczanej i jęczmiennej oraz pęczaku. W płatkach owsianych. W suchych nasionach: fasoli, grochu i ciecierzycy. W drożdżach oraz mięsie – głównie wieprzowym.
Witaminy, a dieta pudełkowa Nice To Fit You
Jedząc z nami nie musisz martwić się o witaminy. Nie potrzeba szukać co zawiera dużo żelaza czy magnezu, potasu, fosforu itd. Sztab naszych Dietetyczek, Kucharzy oraz Logistyczny – codziennie pracuje z uśmiechem na twarzy, aby dieta pudełkowa, która ląduje na Twoim talerzu była zdrowa, zbilansowana oraz świeża. Ty wybierasz, my gotujemy.