• data 03.03.2021
 • 3 min czytania
 • Ocena 4.11

10 przypraw przyspieszających metabolizm

Niektóre przyprawy nie tylko dodają smaku daniom, ale także wpływają dobrze na układ trawienny. Sprawdź, co stosować do potraw, aby przyspieszyć trawienie. Czy stosowanie przypraw na poprawę metabolizmu to hit czy mit? Czy od przypraw można schudnąć? Skąd wzięły się przyprawy i jak kluczową rolę w historii odgrywały od dziesiątek tysięcy lat – dowiedz się czytając ten artykuł.

Poradnik przyprawy poprawiajace trawienie

Niektóre przyprawy nie tylko dodają smaku daniom, ale także wpływają dobrze na układ trawienny. Sprawdź, co stosować do potraw, aby przyspieszyć trawienie. Czy stosowanie przypraw na poprawę metabolizmu to hit czy mit? Czy od przypraw można schudnąć? Skąd wzięły się przyprawy i jak kluczową rolę w historii odgrywały od dziesiątek tysięcy lat – dowiedz się czytając ten artykuł.

Słowo przyprawa wywodzi się z francuskiego „espice”, które z czasem przekształciło się w „epice”, łaciński wyraz – odnoszący się do: wyglądu, rodzaju oraz typu. Odkrycia archeologiczne mówią nam, że ludzkość najprawdopodobniej używała przypraw już nawet 50 000 lat p.n.e. na terenie obecnego Maroko. Zastosowanie ziół i przypraw w czasach starożytnych związane było z: magią, medycyną, religią, tradycją oraz konserwowaniem żywności. Egipcjanie na przykład używali ziół głównie do balsamowania ciał. Zapotrzebowanie jakie na nie mieli, pobudziło w tamtych czasach światowy handel ziołami i przyprawami. W Azji Południowej i na Bliskim Wschodzie (ok 2000 lat p.n.e.) handlowano głównie cynamonem i pieprzem. W Chinach, Korei i Indiach już w 1000 roku p.n.e. medycyna oparta była na ziołolecznictwie. 

Skąd się wzięły przyprawy w Europie – krótka historia

Głównie zawdzięczamy wszystko Portugalii i Hiszpanii. Naczelnym powodem wyprawy, wszystkim dobrze znanego odkrywcy – Vasco da Gammy w XV wieku do Indii było nic innego jak opanowanie szlaków handlowych i regionów produkujących przyprawy przez Portugalię. Hiszpania i Portugalia wtedy nie były zadowolone z wysokich cen przypraw. Mniej więcej w tym samym czasie, Krzysztof Kolumb powrócił już z Nowego Świata (Ameryki) i opisał inwestorom nowe, dostępne tam przyprawy w tym ziele angielskie, papryka chilli, wanilia i czekolada. Portugalia nie mogła czekać. Stopniowo przejmowała kolejne szlaki handlowe, wyspy i półwyspy torując sobie drogę do bycia bezpośrednim importerem przypraw i ziół ze Wschodu do Europy. Opanowany z powodzeniem Jedwabny Szlak wzbogacił portugalskie trasy morskie przynosząc przez stolicę – Lizbonę – do Europy cenne skarby Wschodu, w tym przyprawy i zioła. Portugalia mogła importować  bezpośrednio z Chin, Indii, Syjamu oraz Wysp Korzennych.

przyprawy poprawiajace metabolizm

Przyprawy przyspieszające metabolizm – 10 podpunktów

Mamy nadzieję, że nikomu nie trzeba powtarzać jak ważna w życiu człowieka jest zdrowa i zbilansowana dieta, oparta o prawidłowe proporcje makroskładników. Tylko wtedy mamy pewność, że nasz  organizm ma wszelkie podstawy do zdrowego funkcjonowania, szczególnie układu pokarmowego. Przyprawy to nie tylko smakowy dodatek wyciągający aromat dania, uzupełniający go lub nadający jakiś główny motyw przewodni. Niektóre przyprawy mają przydatne właściwości zdrowotne, potrafią np. wspomagać pracę żołądka oraz jelit. Lista przypraw polepszających trawienie w 10 podpunktach:

 • cynamon
 • imbir
 • kardamon
 • ostre: pieprz, ostra papryka, chilli i pieprz cayenne
 • oregano i bazylia
 • mięta
 • szałwia
 • goździki
 • kmin rzymski (kumin)
 • rozmaryn

Przyprawy na trawienie – hit czy mit?

Ani hit, ani mit! Prawda jak zawsze leży gdzieś pośrodku. Szybkość i jakość naszego trawienia zależy od kilku czynników. Do głównych należy wiek oraz kondycja układu trawiennego na którą z kolei wpływa nasz styl życia oraz codzienna dieta. Każdy z nas ma również inną przemianę materii oraz predyspozycje genetyczne do tycia lub chudnięcia. Powinniśmy znać swój organizm i wiedzieć, jaka jest najlepsza dieta dla nas. Niektórzy mogą jeść bardzo dużo oraz różnorodnie i nie robi to wrażenia na ich brzuchach, a inni z kolei muszą bardzo uważać, ponieważ mówiąc kolokwialnie “tyją od samego patrzenia na lodówkę”. Niektórzy z nas mają większe tendencje do zgagi, inni do wzdęć, a jeszcze inni do puchnięcia, czyli zatrzymywania wody w organizmie. Przyprawy wspomagające trawienie dalej będą jedynie wspomagać, lecz nie regulować i ustawiać na odpowiednim poziomie – od tego jest dieta i styl życia (przy zdrowym organizmie).

Decyduj, grymaś i wydziwiaj! Nice To Fit You.

10 przypraw na trawienie

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: