• data 24.01.2020
  • 3 min czytania
  • Ocena 4.06

Poznaj 6 sposobów na to, jak dobrze zacząć dzień

To, jak zacznie się Twój poranek, nadaje rytm reszcie dnia. Wielokrotne włączanie drzemki i w efekcie szykowanie się do wyjścia w pośpiechu nie służy nikomu. A połączone z opuszczaniem domu w biegu, z kanapką w jednej ręce i teczką w drugiej, tym bardziej. Wprowadź kilka zdrowych nawyków, dzięki którym nie będziesz się zastanawiać nad tym, jak dobrze zacząć dzień, i po prostu to zrobisz! I to bez żadnej drzemki oraz z uśmiechem na ustach.

Poradnik jak zacząć dzień

To, jak zacznie się Twój poranek, nadaje rytm reszcie dnia. Wielokrotne włączanie drzemki i w efekcie szykowanie się do wyjścia w pośpiechu nie służy nikomu. A połączone z opuszczaniem domu w biegu, z kanapką w jednej ręce i teczką w drugiej, tym bardziej. Wprowadź kilka zdrowych nawyków, dzięki którym nie będziesz się zastanawiać nad tym, jak dobrze zacząć dzień, i po prostu to zrobisz! I to bez żadnej drzemki oraz z uśmiechem na ustach.

Jak dobrze zacząć dzień?

Z jednej strony trzeba mieć świadomość, że nie ma jednej złotej metody na to, jak dobrze zacząć dzień. Dla każdego dobry dzień i tak zwany miracle morning mogą przecież oznaczać coś innego. Z drugiej jednak strony proponujemy Ci 6 sposobów, by zyskać energię na cały dzień, które warto wypróbować.

1. Uśmiechnij się i pomyśl o czymś pozytywnym

Jak zacząć dzień? Z radością! Gdy tylko się obudzisz, uśmiechnij się! Naukowcy odkryli, że uśmiechanie się uwalnia wiele neuroprzekaźników, m.in. dopaminę, serotoninę i endorfiny, które są odpowiedzialne za uczucie szczęścia. Dzięki temu nawykowi w prosty sposób zaczniesz dzień w lepszym nastroju. Uśmiechanie się wzmacnia też układ odpornościowy, czyli może uchronić Cię przed chorobami, co w sezonie grypowym bywa szczególnie istotne. Podobno nawet wymuszony uśmiech przynosi korzyści.

2. Obudź swoje zmysły

Próba zaangażowania każdego zmysłu w przyjemny i podnoszący na duchu sposób może poprawić Twoje samopoczucie. Jednym ze sposobów na takie pobudzenie zmysłów jest wystawienie się na działanie naturalnego światła słonecznego, które daje ciału znać, że pora przejść z trybu spania do trybu przebudzenia. Dlatego też staraj się rozpocząć każdy dzień od odsłonięcia zasłon i wpuszczenia światła do pokoju. Jeszcze lepiej, jeśli uda Ci się otworzyć okno lub wyjść na chwilę na balkon czy do ogrodu. Oddychaj świeżym powietrzem, słuchaj pozytywnej muzyki lub odgłosów natury i witaj nowy dzień. Wszystko to może pomóc z samego rana pozytywnie i zdrowo wpłynąć na Twoje zmysły.

zjedz zdrowe śniadanie

3. Zjedz zdrowe śniadanie

Słyszeliście to już na pewno tysiące razy, ale powiemy to raz jeszcze: śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia! Zdrowe śniadanie (zarówno wytrawne, jak i słodkie śniadanie) powinno być w pełni zbilansowane i odpowiadać Twoim potrzebom. Jeśli korzystasz z naszej diety i cateringu NTFY, na pewno nie musisz się martwić o niedobory i masz pewność, że zyskujesz same korzyści. Dobry i zdrowy start dnia poprawia koncentrację i dodaje energii. Ponadto sycący posiłek o poranku sprawia, że przez cały dzień będziesz odczuwać znacznie mniejszy głód lub też nie poczujesz go wcale. Zatem mądrze zaplanuj to śniadanie!

4. Pościel łóżko

Jak to? To jest odpowiedź na pytanie, jak dobrze rozpocząć dzień?! Niektórzy mogą uznać to za mało ważny element codziennego funkcjonowania, jednak, sugerując się radami Gretchen Rubin, autorki książki „Projekt szczęście”, prostym sposobem na bycie szczęśliwszym jest m.in. ścielenie łóżka każdego ranka. Według Rubin ten mały krok wpływa na porządek wokół ciebie. Dzięki takim drobnym rzeczom budujesz swój wewnętrzny spokój. Coś małego i wykonalnego, a sprawi, że Twój dzień zacznie się dobrze.

5. Wypij szklankę wody

Po wstaniu wypij szklankę ciepłej wody. To łatwa wskazówka zdrowotna, która pozwoli pobudzić pracę wątroby i nerek. Woda wspomaga funkcjonowanie Twojego organizmu, dlatego tak ważne jest jej regularne picie. Dodatkowo woda orzeźwia, dodaje energii, poprawia koncentrację i metabolizm, zapobiega zatrzymywaniu nadmiaru wody w organizmie, usuwa toksyny. Dzięki regularnemu piciu wody wyglądasz młodziej i czujesz się lżej!

6. Medytuj

Zacznij dzień od wyciszenia dzięki porannej medytacji. Ta praktyka działa cuda. Od polepszenia koncentracji po zmniejszenie stresu, poprawę stabilności emocjonalnej i zapobieganie typowym dolegliwościom zdrowotnym. Już dziś zaplanuj sobie, że będziesz zaczynać dzień od trzyminutowego skupiania się na swoim oddechu. Usiądź wygodnie – np. po turecku – zamknij oczy lub patrz w jeden konkretny punkt. I po prostu zacznij oddychać przeponowo. Wdech nosem, wydech ustami. Skoncentruj się na tym, a napływającym do głowy myślom po prostu pozwól odpłynąć. Nie koncentruj się na nich.

Czy wiesz już, jak dobrze zacząć dzień?

Twoje poranne nawyki mogą wpłynąć na Twój dzień i spowodować, że zacznie się dobrze i bez niepotrzebnego stresu. Ważne jest to, żeby przetestować każdy z nich, sprawdzić jego działanie na własnej skórze, a następnie stworzyć z nich własny zestaw. Pamiętaj, to sposoby mają dopasować się do Ciebie, a nie Ty do nich. Jeśli poczujesz, że coś Cię męczy zamiast ożywiać – odpuść i poszukaj czegoś innego.

Przy okazji zadbaj też o swoją regenerację w ciągu dnia i dowiedz się, co można robić w wolnym czasie.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: