• data 08.10.2020
 • 3 min czytania
 • Ocena 3.93

Czy wszystkie konserwanty E są szkodliwe dla zdrowia?

Na pewno nie raz spotkałeś się z stwierdzeniem, że konserwanty w żywności są szkodliwe dla Twojego zdrowia i powinieneś na nie uważać. Ale czy w dzisiejszym świecie uniknięcie wszystkich konserwantów jest możliwe? Czy wszystkie konserwanty e oznaczają szkodliwe substancje? Których unikać, a na które przymknąć oko?

Food Mężczyzna sprawdza konserwanty w żywności

Na pewno nie raz spotkałeś się z stwierdzeniem, że konserwanty w żywności są szkodliwe dla Twojego zdrowia i powinieneś na nie uważać. Ale czy w dzisiejszym świecie uniknięcie wszystkich konserwantów jest możliwe? Czy wszystkie konserwanty e oznaczają szkodliwe substancje? Których unikać, a na które przymknąć oko?

Wbrew pozorom nie wszystkie dodatki do żywności to „szkodliwe E, którymi próbują nas straszyć wszyscy naokoło. Niektóre z nich to naturalne substancje, których nie powinniśmy się obawiać, ponieważ nie mają negatywnego wpływu na nasz organizm. Jak zatem wybierać produkty najlepsze dla nas?

Konserwanty a zdrowie – jaki mają wpływ?

Sztuczne barwniki, polepszacze smaku, emulgatory i konserwanty e… Wszystkie te substancje możemy znaleźć na półkach sklepowych, często w produktach, które są stałym elementem naszej diety.

Każdy dodatek do żywności musi spełnić określone normy, a jego ilość w produkcie nie powinna powodować problemów zdrowotnych u człowieka. Niestety – po przekroczeniu pewnej dawki mogą one być niebezpieczne dla zdrowia.

Szkodliwe dodatki do żywności to takie, które po przekroczeniu pewnej dawki powodują skutki uboczne, jak wymioty, biegunki, wysypka, bóle głowy czy nudności. W dłuższej perspektywie mogą one wpływać na funkcjonowanie układu oddechowego, nerwowego, powodować alergie czy rozwój nowotworów.

Do takich dodatków należą między innymi:

 • azotyny i azotany sodu (E249-E252),
 • kwas benzoesowy (E210),
 • aluminium (E173),
 • dwutlenek tytanu (E171),
 • erytrozyna (E127),
 • czerwień koszelinowa (E124),
 • żołcień chinolinowa (E104).

Zwróć jednak uwagę, że konserwantami są jedynie te substancje E, które mają numerację od 200 do 299.

Dużą ilość tych dodatków zawierają kolorowe cukierki, żelki i produkty tak chętnie spożywane przez dzieci. Przy kupowaniu produktów dla naszych pociech powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na etykiety, ponieważ ich organizmy mają o wiele niższą tolerancję na te składniki. Dawka konserwantu na kilogram masy ciała będzie o wiele większa niż w przypadku osoby dorosłej.

Naturalne konserwanty – czy należy się ich obawiać?

Nie wszystkie dodatki do żywności są jednak niebezpieczne. Niektóre z nich to substancje bezpieczne dla naszego zdrowia, które są dodawane do żywności w celu przedłużenia ich trwałości czy zapewnieniu odpowiedniego smaku, zapachu i konsystencji. Należą do nich m.in.:

 • chlorofil (E140),
 • agar (E406),
 • kurkumina (E100),
 • witamina B2 (E101).

Szkodliwe e – jak ich unikać?

Niestety, lista naturalnych konserwantów jest o wiele mniejsza niż tych, których spożycie może powodować problemy zdrowotne. Jak zatem dokonywać mądrych wyborów?

Po pierwsze zadbaj o to, aby na co dzień Twoja dieta była oparta na jak najmniej przetworzonych produktach. Jeżeli od jakiegoś czasu masz problemy z koncentracją i energią, czujesz się opuchnięty i zastanawiasz się, jak pozbyć się wody z organizmu, prawdopodobnie powinieneś przyjrzeć się swojemu odżywianiu.

Regularne posiłki przygotowywane w domu, z produktów kupionych na lokalnym targu czy straganie będą pozbawione sztucznych konserwantów oraz barwników. Warzywa, owoce, jaja, strączki, orzechy, świeże tłuste ryby – wszystkie te produkty powinny być stałym elementem Twojej diety!

Po drugie czytaj składy na opakowaniach produktów, które kupujesz. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o E dodatkach do żywności, tabela Billa Stathama pod tytułem „E213 tabele dodatków i składników chemicznych, czyli wiesz, co jesz” przyjdzie Ci z pomocą, kiedy nie wiesz czy dany produkt jest wart zakupu, czy może lepiej go unikać. Co prawda branie jej na zakupy nie jest wygodne, ale na pewno skorzystasz z zawartej tam wiedzy. A w sklepie – po prostu patrz na skład produktu i wybieraj ten, gdzie konserwantów jest jak najmniej.

Nie masz czasu na czytanie etykiet? Postaw na catering dietetyczny NTFY!

Jeżeli nie masz czasu na studiowanie każdego składnika swojej diety i przygotowywanie wszystkich posiłków w domu, a jednocześnie chciałbyś zadbać o swoje zdrowie i uniknąć szkodliwych konserwantów, pozwól żebyśmy to my zajęli się Twoją dietą!

Nasze posiłki są przygotowywane ze świeżych, sezonowych produktów, a nad ich kompozycją czuwa zespół wykwalifikowanych dietetyków.  

Mnogość potraw, z których możesz wybierać, zadowoli gusta nawet najwybredniejszego smakosza. Kompozycje smakowe dostępne w naszych dietach ponadto sprawią, że zapomnisz o konieczności wzmacniaczy smaku i sztucznych dodatków.

Zadbaj o swoje zdrowie i sylwetkę z cateringiem dietetycznym Nice To Fit You! 

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: