• data 31.08.2021
 • 3 min czytania
 • Ocena 3.72

Dieta Intermittent Fasting – na czym polega? Czy warto z niej korzystać?

Okazuje się, że pościć można na wiele sposobów, a wielbiciele diety Intermittent Fasting twierdzą, że może to być nawet zdrowe. Trend żywieniowy, który zbiera ostatnimi czasy na popularności ma pomagać w zrzucaniu wagi i zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Jaki wpływ na organizm ma okresowy post? Na czym polega dieta IF? Jak ją stosować?

Poradnik dieta IF catering dietetyczny

Okazuje się, że pościć można na wiele sposobów, a wielbiciele diety Intermittent Fasting twierdzą, że może to być nawet zdrowe. Trend żywieniowy, który zbiera ostatnimi czasy na popularności ma pomagać w zrzucaniu wagi i zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Jaki wpływ na organizm ma okresowy post? Na czym polega dieta IF? Jak ją stosować? 

Czym jest dieta Intermittent Fasting?

Dieta IF polega na stosowaniu postów (możemy pozwolić sobie na wodę, kawę albo herbatę), które zgodnie z planem diety przerywamy okresami zwyczajnego odżywiania. Przerwa od jedzenia zazwyczaj trwa od 14-18 godzin, ale istnieje wiele różnych sposobów na wcielenie okresowego postu w życie. Zwolennicy diety IF wskazują, że odczuwanie głodu jest niezwykle ważne dla procesów metabolicznych, a nie może mieć miejsca, gdy jesteśmy przyzwyczajeni do spożywania pięciu posiłków dziennie. Niektórzy propagatorzy IF odwołują się do czasów pierwotnych, gdy jako ludzkość nie mieliśmy zakorzenionego częstego przyjmowania pokarmów, a otyłość szczególnie mocno dotyka nas współcześnie.

Jakie są zalety i wady okresowego postu?

Niewiele można znaleźć informacji o szkodliwości stosowania okresowych postów, ale każdy sposób odżywiania niesie za sobą pewne ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych. Infolinia Nice To Fit You umożliwia kontakt z zespołem dietetyki, który jest gotowy do indywidualnego doradzenia w doborze diety.

torba cateringu ntfy

Zalety diety Intermittent Fasting,

 • pobudzenie metabolizmu, 
 • redukcja tkanki tłuszczowej (spadek masy ciała).
 • mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia,
 • mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy,
 • wyrównanie poziomu cholesterolu.

Wady diety Intermittent Fasting,

 • pierwsze dni stosowania diety mogą wiązać się z dużym spadkiem energii i samopoczucia,
 • dieta jest restrykcyjna oraz wymaga dużej wytrwałości i samozaparcia,
 • istnieje ryzyko wystąpienia wilczego głodu.

Jakie są sposoby na Intermittent Fasting?

Istnieje wiele planów, które możesz wypróbować stosując dietę Intermittent Fasting. Przedstawiamy wybrane!

 • Metoda 16/8

Założenie: Pościsz przez 16 godzin, a przez kolejne 8 możesz jeść normalnie. 

[Zalecane jest spożywanie trzech pełnych posiłków i dwóch pomniejszych. Metoda 16/8 jest szczególnie popularna z uwagi na to, że może rozpocząć się przed położeniem się do spania. Pozostaje Ci wtedy zaledwia połowa założonego postu.]

 • Dieta 5:2

Założenie: Odżywiasz się normalnie przez 5 dni w tygodniu, a pościsz tylko 2 (możesz spożywać od 400 do 600 kcal).

[Możesz pościć w weekend, albo wybrane przez Ciebie dni. Najlepiej jest rozłożyć dopuszczalną ilość kalorii do 2 posiłków, np. śniadanie i kolację. Takie krótkotrwałe posty mogą pomóc Ci w pozbyciu się zbędnego cholesterolu.]

 • Dieta wojownika

Założenie: Główny i duży posiłek spożywasz w nocy, a podczas dnia korzystasz tylko z niewielkich porcji jedzenia o niskim indeksie glikemicznym (niektóre warzywa i owoce).

[Dieta odnosi się do sposobu odżywiania ludzi pierwotnych. Autor diety, Ori Hofmekler, wskazuje na wiele pozytywnych aspektów stosowania takiego stylu żywienia, między innymi: poprawę umiejętności organizmu do usuwania toksyn.]

post przerywany IF czy warto?

Podsumowując, dla kogo jest dieta Intermittent Fasting?

Ta propozycja wydaje się atrakcyjna dla osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia, dla których “zwolnienie” z jedzenia może pomóc w zapanowaniu nad planem dnia. Organizacja menu staje się więc prostsza – zwłaszcza, że pojedyncze posiłki z powodzeniem wpisują się w indywidualne zestawy od Nice To Fit You.

Jednocześnie taki styl żywienia potrafi być niezwykle restrykcyjny. Wymaga dużego samozaparcia i silnej woli potrzebnej do skrupulatnego trzymania się założeń diety. Odradzamy ten model żywienia kobietom w ciąży, dzieciom i młodzieży, a także osobom chorym na cukrzycę albo szczególnie aktywnym fizycznie. 

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.


Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: