• data 05.04.2024
 • 5 min czytania
 • Ocena 3.40

Dieta 2000 kcal. Zasady, jadłospis i efekty

Wyobraź sobie idealny dzień pod kątem przestrzegania zasad zdrowego żywienia. Jeśli dietetyk miałby hipotetycznie opracować takie menu, to najpewniej ustaliłby kaloryczność diety na 2000 kcal. Prosty jadłospis z odpowiednią ilością białka, tłuszczów, węglowodanów i solidną porcją warzyw i owoców.

Poradnik dieta 2000 kcal na talerzach

Dieta 2000 kcal – dla kogo będzie to dobry wybór?

Dlaczego akurat 2000 kcal? Dla kogo taka kaloryczność sprawdzi się najlepiej, jakich efektów można się spodziewać, a także, na co należy uważać podczas diety 2000 kcal i redukcji – czytaj uważnie!

Dieta 2000 kcal często pojawia się jako wzorcowy przykład zbilansowanego odżywiania. Możesz zauważyć, że właśnie ta ilość kalorii jest podawana jako referencyjna wartość energetyczna diety na wielu produktach spożywczych. Nie jest to przypadkowy wybór. Pochodzi on z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. W przepisach jasno określono średnie dzienne zapotrzebowanie energetyczne dorosłych, które do dzisiaj stanowi punkt odniesienia – zarówno w znakowaniu żywności, jak i w ogólnych zaleceniach żywieniowych.

Dzięki temu na opakowaniach produktów możesz znaleźć informacje o procentowym udziale danego produktu w zapotrzebowaniu kalorycznym, co ma na celu ułatwić konsumentom planowanie posiłków i kontrolę spożywanych kalorii. Powiedz szczerze – czy zwróciłeś kiedyś na to uwagę? Sprawdź skład pierwszego lepszego produktu.

Jak dobrać kaloryczność prostej diety 2000 kcal – dla mężczyzn i kobiet?

Pamiętaj, że kaloryczność diety to kwestia bardzo indywidualna. Dieta 2000 kcal może być punktem wyjścia, jednak każdy organizm jest inny i ma inne potrzeby. W przypadku kobiet jadłospis diety 2000 kcal często sprawdza się w utrzymaniu stałej masy ciała lub nawet w budowaniu masy mięśniowej, jeśli towarzyszy temu odpowiednia aktywność fizyczna. Jeśli jednak celem mało aktywnej kobiety jest utrata masy ciała jedynie dzięki diecie redukcyjnej, to w tym przypadku lepiej może sprawdzić się dieta 1500 kcal – pamiętaj, to bardzo indywidualna sprawa. Efekty na diecie 2000 kcal po miesiącu jej stosowania mogą być różne w zależności od poziomu Twojej aktywności fizycznej, masy ciała, wzrostu i wieku.

Z kolei dla mężczyzn, zwłaszcza tych, którzy chcą zredukować masę ciała, dieta 2000 kcal (lub nawet dieta 1800 kcal) może stanowić dobry początek zmian.

dieta 2000 kcal

Odmienne rekomendacje między płciami w zapotrzebowaniu kalorycznym i ogólnych zaleceniach wynikają przede wszystkim z różnego zapotrzebowania na składniki odżywcze, a także częstotliwości przemian metabolicznych. Pamiętaj, że choć dieta 2000 kcal może służyć jako dobry model do naśladowania, najważniejsze jest dostosowanie jadłospisu do własnych potrzeb, celów i stylu życia. Warto skonsultować swoje plany z dietetykiem, który pomoże Ci dopasować kaloryczność i składniki diety tak, aby wspierały Twoje zdrowie i dobrą kondycję.

Najważniejsze zasady zdrowej diety 2000 kcal – jak ją zbilansować?

Zastanów się teraz, jak wygląda Twoje codzienne odżywianie. Czy jesteś w stanie określić, ile kalorii spożywasz każdego dnia? Czy dbasz o zrównoważone posiłki, które zapewniają wszystkie niezbędne składniki odżywcze – białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne?

Wyjaśnijmy może, co właściwie oznacza „niezbędne”. Według rekomendacji zdrowa dieta (niezależnie od swojej kaloryczności) powinna dostarczać 10 -20% kalorii z białka, 20 -35% z tłuszczów i 45-65 % z węglowodanów. Oprócz tego ważne jest, aby jeść minimum 400 g owoców i warzyw każdego dnia. Tak ściśle określone proporcje dostarczają taką ilość składników odżywczych, które są niezbędne do tego, aby Twój organizm dobrze funkcjonował. Nie zapominaj jednak, że każdy organizm jest inny i ma swoje unikalne potrzeby.

Przykładowy jadłospis diety 2000 kcal – 5 posiłków

 • Śniadanie: Omlet ze szpinakiem, papryką, pieczarkami i pomidorami, smażony na oliwie. Kromka chleba żytniego (ok. 450 kcal) 
 • II Śniadanie: Jogurt skyr z płatkami owsianymi, tartym jabłkiem i płatkami migdałów (ok. 250 kcal)
 • Obiad: Makaron razowy w sosie pomidorowym z piersią kurczaka, cukinią i fasolką szparagową. Posypany parmezanem i natką pietruszki. (ok. 600 kcal)
 • Podwieczorek: Kanapka z chleba razowego z hummusem, papryką i szpinakiem (ok. 250 kcal)
 • Kolacja: Twarożek z rzodkiewką, ogórkiem, orzechami włoskimi i koperkiem. Podany z bułką grahamką (ok. 450 kcal)

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Dieta 2000 kcal jest dobrym punktem wyjścia, jednak zawsze warto słuchać swojego ciała i dostosowywać jadłospis, aby odpowiadał Twoim indywidualnym wymaganiom. Może okazać się, że w dni, kiedy jesteś bardziej aktywny fizycznie, Twoje zapotrzebowanie na kalorie wzrasta. I odwrotnie – jeśli spędziłeś cały dzień przed monitorem komputera, Twoje zapotrzebowanie może być niższe.

Właśnie dlatego na kaloryczność diety zawsze warto patrzeć w perspektywie dłuższego czasu – tygodnia/miesiąca. Każdy z nas ma przecież różne okresy w życiu – mniej i bardziej aktywne.

Warto mieć to na względzie zamawiając catering dietetyczny i dobierając kaloryczność diety pudełkowej Smart, Classic czy ProActive – niezależnie od modelu żywienia ilość spożywanych kalorii naprawdę ma duże znaczenie. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest równowaga i umiar.

Bibliografia

 1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. http://data.europa.eu/eli/reg/2011/1169/oj 
 2. Walkiewicz, A., & Przygoda, B. (2013). Wartość odżywcza w znakowaniu żywności a wymagania prawne Unii Europejskiej. Hygeia Public Health, 48(4), 432-435.
 3. Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., & Charzewska, J. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie (Vol. 83). Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.
 4. Gawęcki, J., Berger, S., & Brzozowska, A. (2011). Żywienie człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: