• data 25.12.2020
  • 5 min czytania
  • Ocena 3.40

Jak poprawić niedobory witamin dietą?

Suplementacja… wszędzie suplementacja! Telewizja, radio, sklepy spożywcze, markety budowlane, apteki, stacje benzynowe… wszędzie! Ten na to, ten na tamto, na koncentrację, na szczupłą sylwetkę, na dobre samopoczucie. Etykiety supli obiecują nam prawie dosłownie bogactwo, szczęśliwe, spełnione życie i zdrowe dzieci… Dlaczego tak się dzieje? Jak się przed tym bronić?

Poradnik sok z witaminami niedobory

Suplementacja… wszędzie suplementacja! Telewizja, radio, sklepy spożywcze, markety budowlane, apteki, stacje benzynowe… wszędzie! Ten na to, ten na tamto, na koncentrację, na szczupłą sylwetkę, na dobre samopoczucie. Etykiety supli obiecują nam prawie dosłownie bogactwo, szczęśliwe, spełnione życie i zdrowe dzieci… Dlaczego tak się dzieje? Jak się przed tym bronić? Jakie witaminy brać na co dzień? Jakie są objawy niedoboru witamin? Czy w ogóle mamy niedobory witamin, tak jak producenci suplementów diety nam chcą wmówić? 

zbilansowany posilek z witaminami i suplami

Czym jest suplementacja? 

Słownik języka polskiego PWN, mówi jasno:  suplementacja «uzupełnianie diety o niezbędne witaminy i składniki mineralne». Możemy przeczytać wprost – uzupełnienie diety. Nie ważne czy chodzi o siłownię czy o zdrowie – zawsze podstawą jest zdrowa i zbilansowana dieta. Najnowsze trendy fitness mówią o proporcjach efektów na siłowni – 70% dieta, 30% ćwiczenia… a suplementy diety wliczane są w te 70%, zajmując jakieś chwalebne 3-5% całości. Nasza taką ludzką cechą jest zawsze chęć osiągnięcia jak największych korzyści przy jak najmniejszym wkładzie pracy. Dlatego zamiast zdrowo jeść, gotować sobie posiłki, brać pod uwagę bilans mikro i makro składników wolimy często zatowarować kuchenną szafkę magicznymi suplementami i udawać przed samym sobą, “że dbamy przecież o zdrowie”. A tak nie powinno się, nie wolno wręcz – ponieważ możemy sobie zrobić dużą krzywdę. 

Dlaczego tak wiele suplementów? 

Rynek suplementów diety jest bardzo słabo regulowany. Nie trzeba robić długich i kosztownych badań i testów laboratoryjnych – niski próg wejścia i dosyć spora popularność przyciągają producentów do tego segmentu rynku. Jeżeli mamy niedobory witamin to po co sięgamy? Po witaminy i suplementy! Musujące, kolorowe, słodkie, smaczne i wygodne. Najczęściej suplementy wybieramy na podstawie reklam i naszych obserwacji np. słabe paznokcie i włosy, przewlekłe zmęczenie. Mało kto robi badania poziomu witamin w organizmie. Niestety bardzo dużo produktów nie za bardzo różni się od słodyczy – ich skład to głównie aromat, cukier i trochę jakichś składników aktywnych – właśnie tych witamin. Trzeba być bardzo ostrożnym w zakupie, ponieważ najzwyczajniej w świecie marnujemy pieniądze. Nie chodzi o to, że te produkty mogą zrobić nam krzywdę, w większości pewnie nie zrobią. W ekonomii istnieje takie pojęcie jak koszty alternatywne – utracone korzyści w związku z niewykorzystaniem w najlepszy sposób dostępnych zasobów. Co to oznacza? Że jeżeli czujemy, że powinniśmy brać jakieś witaminy lub suplementy to bierzmy te dobre, dopasowane do naszych potrzeb, skuteczne – ponieważ skoro już coś wrzucamy do swojego żołądka z myślą, że dbamy o zdrowię, a faktycznie z tym zdrowiem mamy problem, to wtedy może być to dla nas ryzykowne. Trwamy w takim drobnym kłamstwie lub nieświadomości przed samym sobą, a nasz organizm może się wyjaławiać i wyjaławiać coraz bardziej. 

Jakie witaminy brać na co dzień? Co suplementować?

Jest to bardzo ciężkie pytanie, ponieważ ile ludzi tyle odpowiedzi. Jest bardzo dużo zmiennych, które mogą nam przeszkadzać i psuć nasze plany, bo nawet jeżeli bierzemy dobre suplementy, to możemy mieć problem z ich przyswajaniem przez organizm. Czemu? Bo nasza dieta nie jest właściwa. Nasz styl życia również może przeszkadzać – stres, przemęczenie, brak snu. Tak samo jak chodząc na siłownie nie wystarczy pić przedtreningówkę, jeść białko i połykać kreatynę. Musimy dbać o to co przez większość dnia, miesiąca, roku, życia trafia do naszego brzucha. Jeżeli będziemy jeść jedynie przetworzone, głęboko mrożone jedzenie z marketu lub fast food popijając słodkimi, gazowanymi napojami – nasz plan suplementacji może okazać się niewłaściwy, ponieważ będziemy mieli tak zaburzone wchłanianie, że prawie nic zdrowego nie trafi do naszego organizmu. Wchłanianie samo w sobie też jest ważne w suplementach i witaminach. Możemy brać witaminki w pięknych kolorowych opakowaniach, nawet kupione w aptece! Ale niestety ich właściwości chemiczne są takie, że praktycznie nic z nich, poza cukrem prostym się nie wchłonie. Apteki coraz bardziej przypominają sklepy wielobranżowe i ich głównym zadaniem jest zarabiać pieniądze, a nie dobro klienta. Jeżeli coś nie jest na receptę, nie jest lekiem, zawsze bezpieczniej dla nas zakładać, że może to nie działać do końca tak jak opisuje to ulotka. 

zdrowe przekąski witaminy suple jak je jesc co brac

Uniwersalne pewniaki witaminowe i suplementy

Nie jest to prawda objawiona, a jedynie zalecenie co do ogólnego trendu żywienia i sposobu życia w 2020 roku. Codziennie przyjmowanie następujących suplementów, na pewno nie powinno Ci zaszkodzić, a jest ogromna szansa, że pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj aby kupować produkty dobrej jakości i od pewnego dostawcy, producenta. Kwas foliowy warto, aby suplementowały kobiety planujące potomstwo. Witaminy, które na pewno pozytywnie wpłyną na zdrowie każdego to jedynie witamina D. Tran, beta karoten, ekstrakt z aronii, ekstrakt z granatu, olej z rokitnika, witamina B12 – to są też dobre suplementy diety, ale zażywanie ich powinno być rozważane każdorazowo indywidualnie.

Jak poprawić niedobory witamin dietą? 

Ogólnie to można napisać – pij dużo wody, jedz warzywa i unikaj nadmiaru czerwonego mięsa. Ale to są takie ogólne ogólniki, których osoba dla której zdrowe odżywianie stanowi wyzwanie lub problem nie posłucha, a jedyne się zdołuje i zablokuje.  Nawet woda – czy mineralna, czy źródlana, powinna być składem dobrana do naszego organizmu i celu w diecie. Jeżeli naprawdę chcesz wiedzieć co powinieneś suplementować, jakie witaminy w diecie jeść, w jakich porach roku, warto udać się do specjalisty – dobrego dietetyka. Należy pamiętać, że nie dostaniesz jedynie listy magicznych tabletek, które po połknięciu zmienią Twoje zdrowie na zdrowsze. Dostaniesz zalecenia dietetyczne, podstawę żywieniową, zdrowe nawyki i rytuały itd. Same witaminy, bez tej części “od kuchni” mogą naprawdę niewiele zdziałać. Jeżeli dietetyk zobaczy nieprawidłowe wyniki badań raczej powinien sugerować konsultację z lekarzem, niż “magiczną” tabletkę.

Witaminy, dieta, suplementacja… a Nice To Fit You! 

Codziennie nasi Dietetycy we Współpracy z kucharzami pracują, aby zestawy dietetyczne dostępne w naszej ofercie uwzględniały wszelkie możliwe niedobory witamin, doskonale wiedzą, jakie witaminy brać na co dzień i jakie witaminy w diecie powinny być uwzględnione w połączeniu z odpowiednimi potrawami, ponieważ to też jest ważne, z czym te witaminy się przyjmie – chodzi o wchłanialność. Jeżeli nie masz czasu i ochoty na zrobienie “małego doktoratu internetowego” z żywienia i suplementacji, zaufaj specjalistom. Ty wybierasz, my gotujemy.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: