• data 04.01.2021
 • 4 min czytania
 • Ocena 4.25

Jak radzić sobie ze stresem? Sprawdzone sposoby, które pomogą Ci się uporać z emocjami w trudnych sytuacjach

Gdy dorastamy, stopniowo uczymy się kontrolować emocje i panować nad wywoływanymi przez nie zachowaniami. Ale jak opanować stres w szczególnie trudnej sytuacji? Sprawdź, czy można zawczasu przygotować się do stawienia mu czoła

Poradnik Jak radzić sobie ze stresem w trudnych sytuacjach?

Emocje towarzyszą nam już od pierwszych chwil życia. Gdy dorastamy, stopniowo uczymy się je kontrolować i panować nad wywoływanymi przez nie zachowaniami. Jednak w sytuacjach stresowych często zapominamy o powściągliwości. Jak opanować stres w trudnej sytuacji? Czy można zawczasu przygotować się do stawienia mu czoła?

Nie istnieją ani dobre, ani złe emocje. Można je tylko podzielić na te pożądane i niepożądane albo łatwiejsze i trudniejsze. Każda emocja doskonale pokazuje, co się z nami dzieje. Jeśli jednak nie potrafimy zapanować nad nią w stresie, to znaczy, że nie radzimy sobie z daną sytuacją. Na gorąco, tzn. w trudnych dla nas chwilach, nie sposób się uczyć, jak radzić sobie ze stresem. W takich momentach potrzebne jest bowiem szybkie działanie, które pozwoli rozładować napięcie. Jednak okresy pomiędzy stresowymi sytuacjami to doskonała okazja do wprowadzenia nawyków ułatwiających walkę z intensywnymi emocjami.

Jak się nie stresować? Zadbaj o zdrowe nawyki

Wyeliminowanie stresu z życia codziennego jest właściwie niemożliwe. Można natomiast pracować nad swoimi reakcjami na trudne sytuacje. Aby jednak przynosiło to efekty, potrzebna jest regularna praca nad sobą – swoimi nawykami i przyzwyczajeniami.

Wprowadzenie zdrowych nawyków może znacznie poprawić Twoje samopoczucie. Dbaj więc o siebie i swoje ciało, a w ten sposób zatroszczysz się także o swoją kondycję psychiczną i spokój. Jak dbać o zdrowie za pomocą wdrożenia właściwych nawyków? Sprawdź:

 • Wysypiaj się. Kładź się spać o w miarę regularnych porach. Staraj się nie przeciągać także porannego wstawania. Zadbaj o higienę snu, tzn. nie korzystaj z elektroniki bezpośrednio przed spaniem i wietrz sypialnię.
 • Ruszaj się. Zadbaj o swoją aktywność fizyczną. Postaraj się przynajmniej raz dziennie udać na krótki spacer. W trakcie pracy wykonuj ćwiczenia rozciągające i oddechowe. Kilka razy w tygodniu przeprowadź też krótki trening – na siłowni, świeżym powietrzu lub w domu.
 • Znajdź czas na zainteresowania. Nawet w najbardziej napiętym harmonogramie dnia warto znaleźć czas na przyjemności. Czytanie książek, robienie zdjęć, szydełkowanie, malowanie – bez  względu na to, co wybierzesz, odnalezienie prawdziwej pasji może poprawić Twoje nastawienie do życia.
 • Bądź w kontakcie z bliskimi. W czasach, gdy kontakty z ludźmi są ograniczone do minimum, bardzo ważna jest troska o relacje z bliskimi. Odzywaj się do swoich znajomych, przyjaciół i rodziny za pośrednictwem komunikatorów, wysyłajcie sobie zdjęcia, filmiki itp.
 • Odżywiaj się zdrowo. Jedz o regularnych porach. Staraj się wykluczyć ze swojej diety lub znacznie ograniczyć wysoko przetworzone produkty, zwłaszcza fast foody. W ciągu dnia pij wodę.

Dowiedz się, jak się zdrowo odżywiać, dzięki naszemu poradnikowi.

Dieta a stres. Jak sobie poradzić ze stresem dzięki odpowiedniemu żywieniu

Czy wiesz, że odpowiednia dieta może znacznie obniżyć poziom stresu? Zwróć więc uwagę nie tylko na to, jak jesz, ale też co jesz. W walce ze stresem skuteczne bywają bowiem niektóre składniki zawarte w posiłkach. Zobacz, o które konkretnie produkty chodzi:

 • Witaminy z grupy B – wzmacniają system nerwowy, dodają energii, a nawet łagodzą stany lękowe. Znajdziesz je w kaszach i fasoli (B1), brokułach, kapuście i razowym pieczywie (B2) oraz drobiu i rybach (B6).
 • Flawonoidy – chronią komórki przed działaniem wolnych rodników i mają wpływ na układ nerwowy. Flawonoidy są zawarte w świeżych warzywach i owocach, zwłaszcza w jabłkach, cytrusach, selerze naciowym czy kapuście.
 • Magnez – stabilizuje funkcje układu nerwowego i pracę mózgu, uspokaja, a także usprawnia procesy myślenia. Magnez jest zawarty m.in. w kaszy gryczanej, fasoli, orzechach, grochu, szpinaku oraz gorzkiej czekoladzie.

Jak ułożyć dietę, która będzie zawierała wszystkie potrzebne składniki? Żeby to sobie ułatwić, możesz skorzystać z diet Nice To Fit You. Dzięki nim nie będziesz musiał się stresować (!) przygotowaniem posiłków. Możesz mieć także pewność, że każdy z proponowanych przez nas posiłków został zbilansowany pod kątem składników odżywczych i witamin, również tych, które pomagają w walce ze stresem.

Co na stres? Jak rozładować stres w trudnych sytuacjach?

Gdy dopada Cię stres, a wraz z nim różne emocje – złość, rezygnacja, panika – wyłącza się racjonalne myślenie. Im dłużej będziesz się skupiać na emocjach i zapętlać myśli wokół problemu, tym trudniej będzie Ci się z nim uporać. Przypomnij sobie, co zazwyczaj robią dzieci, gdy targają nimi trudne emocje: płaczą, krzyczą i rzucają przedmiotami.

My, dorośli, zwykle nie robimy już takich rzeczy, ale jeśli tylko mamy taką możliwość – dlaczego nie spróbować? Oczywiście nie polecamy krzyczeć na przełożonego w pracy ani tym bardziej rzucać w niego zszywaczem. Pamiętaj jednak, że płacz czy krzyknięcie w domu mogą się okazać bardzo oczyszczające. Wraz z nimi uwolnisz najsilniejsze emocje. Co robić dalej? Sprawdź:

 • Odsuń się na chwilę od problemu. Jeśli stres jest związany z Twoim zajęciem, a pracujesz w trybie home office, odejdź na chwilę od komputera. Przejdź się po mieszkaniu, spójrz przez okno.
 • Weź kilka głębokich wdechów i wydechów. W ten sposób uspokoisz swoje myśli i dotlenisz organizm.
 • Zmierz się z problemem na chłodno. Zapoznaj się z uwagami przełożonego, przeczytaj jeszcze raz e-mail lub przemyśl rozmowę, którą ostatnio odbyłeś. Zastanów się, jak możesz rozwiązać problem, i stwórz plan dalszego działania.

Pamiętaj też, że warto znaleźć swój indywidualny sposób na radzenie sobie z emocjami w sytuacjach stresowych. Uspokaja Cię muzyka? Nuć pod nosem swoje ulubione kawałki lub włącz playlistę z przebojami ukochanego zespołu. A może wolisz z kimś porozmawiać? Zadzwoń do bliskiej Ci osoby i wyrzuć z siebie wszystko, co leży Ci na sercu.

Jak się nie stresować? To pytanie wymaga małej modyfikacji. Pytanie: jak się stresować i wyjść z tego cało?, brzmi zdecydowanie lepiej. Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest mnóstwo i tylko od Ciebie zależy, które z nich zechcesz wprowadzić w życie. Część z nich możesz wdrażać na co dzień, dzięki czemu zadbasz o swój komfort psychiczny. Dzięki innym nauczysz się działać racjonalnie, gdy dopadnie Cię większy stres.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: