• data 26.10.2020
  • 3 min czytania
  • Ocena 2.60

Jak zaplanować jadłospis, by nie marnować żywności? Zero waste w praktyce

Dbanie o środowisko oraz życie zero waste stają się coraz bardziej popularnym tematem. Bycie świadomym konsumentem pozytywnie wpływa na naszą planetę. A to od nas samych zależy to, jak będzie wyglądała rzeczywistość za kilkadziesiąt lat. Jak jednak pogodzić realia życia codziennego z filozofią zero waste? Czy zero waste w kuchni jest możliwe?

Lifestyle

Dbanie o środowisko oraz życie zero waste stają się coraz bardziej popularnym tematem. Nie ma co do tego wątpliwości – bycie świadomym konsumentem pozytywnie wpływa na naszą planetę. A to od nas samych zależy to, jak będzie wyglądała rzeczywistość za kilkadziesiąt lat. Jak jednak pogodzić realia życia codziennego z filozofią zero waste? Czy zero waste w kuchni jest możliwe?

Na co dzień lubisz gotować i dbasz o swoją dietę, ale masz problem z zaplanowaniem cotygodniowego jadłospisu w taki sposób, żeby nie marnować żywności? Zależy Ci na tym, aby dbać o środowisko, ale co tydzień wyrzucasz nadgniłe owoce i warzywa, które zaszyły się w zakamarkach Twojej lodówki? A może nie wiesz, w jaki sposób wykorzystać niektóre składniki, które kupiłeś na lokalnym straganie w ferworze zakupów? Zerknij na nasze wskazówki, jak żyć bardziej zero waste.

Zero waste – co to?

Filozofia zero waste opiera się na tym, aby generować jak najmniej odpadów, a tym samym zmniejszyć zanieczyszczanie środowiska. Nie chodzi jednak o to, aby popadać w skrajność i rzucać się na głęboką wodę – każda, nawet najmniejsza zmiana się liczy.

Bycie świadomym konsumentem i unikanie nieprzemyślanych zakupów, a także segregowanie śmieci oraz zamiana plastikowych toreb zakupowych na materiałowe, to małe zmiany, które możesz zacząć wcielać w życie już dziś.

Zero waste – zasady

Filozofia zero waste opiera się na 6 podstawowych zasadach:

1) Odmawiaj.

2) Redukuj.

3) Segreguj i przetwarzaj surowce wtórne.

4) Mądrze gospodaruj resztkami organicznymi.

5) Używaj ponownie.

6) Naprawiaj.

Łatwo zachwycić się stronami, które oferują liczne produkty zero waste – takie jak pojemniki na żywność, metalowe słomki czy piękne słoiki do przechowywania przypraw. Tak naprawdę nie musisz kupować nowych gadżetów – nie o to w tym wszystkim chodzi! Za każdym razem, kiedy chcesz kupić coś nowego, zerknij na powyższą listę i zastanów się, czy na pewno tego potrzebujesz.

Pamiętaj jednak, że styl życia zero waste nie powinien być kolejnym wyzwaniem, podczas którego stresujesz się niepowodzeniami i ostatecznie rezygnujesz z wprowadzania jakichkolwiek zmian. Potraktuj to jako zabawę, podczas której możesz odkryć nowe metody gotowania czy zaskakujące kombinacje przypraw, wykorzystując to, co masz w swojej kuchni. Dodatkowy plus? Oszczędność pieniędzy!

Zero waste kuchnia? To nic trudnego!

Wykorzystaj to, co masz w lodówce, zanim pójdziesz na kolejne zakupy. Szukaj nowych przepisów, aby wykorzystać przyprawy z Twojej szafki kuchennej, lub wypróbuj nietypowych kombinacji smakowych.

Zamiast wyrzucać porcję zupy, której nie chcesz jeść trzeci dzień z rzędu, zamroź ją – dzięki temu będziesz miał gotowy posiłek na dzień, w którym braknie Ci czasu na myślenie o gotowaniu. Work-life balance zachowany!

Zero waste lifestyle świetnie wpasowuje się w zmiany diety na lepszą. Zostały Ci resztki warzyw z obiadu? Wykorzystaj je do śniadaniowego omletu! Dzięki temu nie tylko unikniesz marnowania żywności, ale także dostarczysz sobie dodatkową porcję witamin, wspierając swoje zdrowie i odporność.

Zero waste z cateringiem NTFY!

Praca, obowiązki, zakupy… Jeżeli prowadzisz intensywny styl życia, dodatkowe planowanie posiłków może być ciężkie do pogodzenia w praktyce.

Nie martw się – z naszym cateringiem jednocześnie zadbasz o środowisko oraz o swoje zdrowie i sylwetkę. W NTFY dostajesz dokładnie tyle jedzenia, ile powinieneś zjeść, więc nic się nie marnuje. Dodatkowo to Ty komponujesz swoją dietę w oparciu o swoje preferencje smakowe, także nie musisz się martwić, że któreś z dań wyląduje w koszu, bo nie spełnia Twoich oczekiwań. Ponadto przygotowywanie wielu porcji dań – tak jak w naszej kuchni – jest bardziej ekologiczne niż gotowanie tych dań osobno, w oddzielnych kuchenkach i piecykach. Wszystkie świeże produkty zużywany na bieżąco, bez strat!

Wykorzystaj nasz kalkulator kalorii, tak abyś mógł skomponować dietę zgodną z Twoim zapotrzebowaniem kalorycznym. Następnie skomponuj swoje menu w oparciu o posiłki dostępne w naszych 12 pakietach – Smart, Smart Wege, Daily, Classic, 100% Vegan, Veggy, Light LG&DF, ProActive, Keto, Foodie, Keto+ oraz Glow Up.

Z naszym cateringiem NTFY zero waste jedzenie jest w zasięgu Twojej ręki!

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: