- 19.03.2021
- 4 min czytania
Dwa oblicza diety 1000 kcal
Dieta 1000 kcal to plan żywieniowy, który zakłada spożywanie pokarmów o łącznej wartości energetycznej nieprzekraczającej 1000 kalorii dziennie. Jest to dość restrykcyjny sposób odżywiania, który wymaga starannego planowania posiłków, aby zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze mimo niskiego limitu kalorycznego. Niestety nawet doświadczony dietetyk nie będzie w stanie odpowiednio zbilansować codziennego menu tak, aby zachować wskazaną ilość kalorii i jednocześnie dostarczyć wszystkich witamin i składników mineralnych. Tutaj również jasno należy podkreślić, że tak niska kaloryczność diety odpowiada zapotrzebowaniu rocznego dziecka, a nie osoby dorosłej – nawet tej planującej schudnąć. Znacznie lepszą alternatywą będzie dieta 1500 kcal dla osób o siedzącym trybie pracy i życia lub dieta 1800 kcal dla osób nieco bardziej aktywnych.
Dieta 1000 kcal – efekty
Często osoby decydujące się na dietę 1000 kalorii mają na celu szybką utratę wagi. Bez odpowiedniej wiedzy i nadzoru specjalisty, nieprzemyślana i nieodpowiednio prowadzona dieta redukcyjna może prowadzić do niedoborów żywieniowych i negatywnie wpłynąć na zdrowie.
Chociaż na diecie 1000 kcal, efekty na wadze mogą być faktycznie widoczne po 2 tygodniach, tak niska kaloryczność sprzyja przede wszystkim utracie wody, a nie spalaniu tkanki tłuszczowej To konsekwencje, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale mogą być naprawdę opłakane w skutkach. Spowolnienie metabolizmu, odwodnienie, utrata energii, ciągłe zmęczenie, problemy ze snem, niedobory pokarmowe i zaburzenia hormonalne – to tylko nieliczne przykłady, a cała lista na pewno nie kończy się trwałą, zdrową i skuteczną utratą masy ciała.
Dieta pudełkowa 1000 kcal – zdrowa opcja na posiłki poza domem
Dieta 1000 kcal, oprócz swojej tradycyjnej, restrykcyjnej formy, może również przybrać postać ciekawej alternatywy, którą oferuje catering dietetyczny. Zamawiając wybraną dietę pudełkową, możesz spotkać się z opcją wyboru niskiej kaloryczności. Skąd więc ta możliwość, skoro taka ilość kcal w diecie nie jest polecanym wyborem? Ten wariant menu będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą korzystać z wygody cateringu dietetycznego tylko częściowo – np. w pracy. Wybierz dietę pudełkową Glow Up, dietę pudełkową Foodie czy jedną z bardziej klasycznych opcji i zapewnij sobie pyszne, zdrowe i pożywne posiłki poza domem. Pamiętaj jednak, aby po powrocie zjeść kolację, deser, czy dodatkową przekąskę.
W tej wersji, 1000 kalorii dziennie nie jest już tylko rygorystycznym ograniczeniem, ale zbilansowaną częścią całodziennego jadłospisu, która ma na celu zapewnienie wszystkich niezbędnych składników odżywczych przy jednoczesnej kontroli wartości kalorycznej.
Zaletą takiego rozwiązania jest wygoda – posiłki są dostarczane bezpośrednio do domu lub biura, co jest idealne dla osób zabieganych, które chcą jeść zdrowo, ale nie mają czasu na przygotowywanie posiłków.
Sprawdź
diety NTFY
Dieta 1000 kcal – przepisy na zdrowe odchudzanie
Jak w całodziennym menu możesz łatwo uwzględnić posiłki diety 1000 kcal? Przepisy są proste, jednak pamiętaj, że mają stanowić tylko część wszystkich Twoich posiłków.
Dieta 1000 kcal – jadłospis do pracy
- Zjedz pożywne śniadanie w domu.
- II Śniadanie (ok. 250 kcal) – skyr z płatkami owsianymi, jabłkiem, siemieniem lnianym, cynamonem
- Skyr — 1 opakowanie (150 g)
- Jabłko — 1 sztuka (160 g)
- Płatki owsiane — 2 łyżki (20 g)
- Siemię lniane — 1 łyżeczka (5 g)
- Cynamon — 1/2 łyżeczki (2 g)
- Obiad (ok. 500 kcal) — bowl na kaszy pęczak, z awokado, wędzonym łososiem i jogurtowym dressingiem
- Kasza pęczak — 60 g
- Łosoś wędzony — 1 porcja (100 g)
- Awokado — 1/4 sztuki (35 g)
- Pomidorki koktajlowe — 6 sztuk (100 g)
- Rukola — 1 garść (20 g)
- Ogórek — 1/2 sztuki (100 g)
- Jogurt naturalny — 3 łyżki (60 g)
- Sok z cytryny — 1 łyżeczka (5 g)
- Koperek — 1 łyżeczka (5 g)
- Przekąska (ok. 250 kcal) — wafle ryżowe z hummusem i słupkami warzyw
- Wafle ryżowe — 3 sztuki (30 g)
- Hummus — 3 łyżeczki (30 g)
- Marchew — 1 sztuka (100 g)
- Seler naciowy — 1 łodyga (100 g)
- Ogórek — 1/2 sztuki (100 g)
- Po powrocie do domu zjedz zdrową kolację.
Bibliografia
- Michalska, P., & Kukuła, D. (2017). Healthism–kult zdrowia czy współczesne zagrożenie behawioralne. W: M. Maciąg, K. Maciąg (red.), Zagrożenia i problemy cywilizacyjne XXI w.–przegląd i badania, 7-17.
- Kwiatkowska, O., & Skop-Lewandowska, A. (2015). Popularność stosowania diet redukcyjnych wśród kobiet w wieku 19-39 lat. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 21(3).
- Pachocka, L., & Klosiewicz-Latoszek, L. (2002). Zmiany w spozyciu wybranych witamin u osob doroslych z nadwaga i otyloscia po zastosowaniu diety niskoenergetycznej. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 3(53), 243-252.
- Łagowska, K., Woźniewicz, M., & Jeszka, J. (2011). Ocena wartości odżywczej diet odchudzających zamieszczonych na portalach internetowych. Probl Hig Epidemiol, 92(4), 824-827.
- Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., & Charzewska, J. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie (Vol. 83). Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.