- 27.07.2022
- 7 min czytania
Jak przekonać się do picia wody?
Nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki piciu wody czujemy się lepiej, dbamy o wydolność na treningach oraz lepsze wyniki w szkole i pracy. Nie zawsze jednak udaje się wypić tyle wody, ile zalecają dietetycy zwłaszcza w upalne dni. Jak wybierać wodę do picia i co robić, aby spożywać jej odpowiednio dużo? Podpowiadamy!
Dlaczego picie wody jest ważne?
Nasz organizm w dużej mierze składa się z wody. W zależności od płci i wieku mamy jej w ciele od 50 do nawet 80%. Nic więc dziwnego, że picie wody i utrzymanie jej właściwego poziomu jest niezbędne do prawidłowego przebiegu większości procesów fizjologicznych. Na picie wody powinny zwracać przede wszystkim:
- kobiety z uwagi na wahania gospodarki hormonalnej związane z cyklem menstruacyjnym, a także w okresie ciąży i laktacji;
- osoby w podeszłym wieku oraz borykające się z nadwagą, u których zawartość wody w organizmie jest niższa od zalecanej;
- dzieci i młodzież z uwagi na konieczność zapewnienia optymalnych warunków do przebiegu procesów rozwojowych;
- osoby aktywne fizycznie (sportowcy i pracownicy fizyczni), u których zapotrzebowanie na wodę jest większe ze względu na intensywną aktywność;
- osoby chore: biegunka, wymioty i gorączka zwiększają zapotrzebowanie na wodę.
Picie wody to znacznie więcej niż tylko gaszenie pragnienia. Odpowiednie nawodnienie organizmu pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała poprzez odprowadzenie ciepła na zewnątrz. To także sposób na utrzymanie wydolności podczas wysiłku fizycznego. Picie wody reguluje procesy metaboliczne i usprawnia pasaż jelitowy. Wspomaga również naturalne procesy oczyszczania ustroju ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz przyspiesza transport składników odżywczych do poszczególnych komórek ciała.
Dobowa utrata wody sięga 2,5 litra, choć wiele zależy od płci, wieku, wagi, aktywności fizycznej danej osoby oraz temperatury i wilgotności otoczenia. Pamiętaj, że nie ma uniwersalnego wzoru na picie wody, ponieważ każdy organizm jest inny. Dla ułatwienia możesz jednak skorzystać z naszego kalkulatora.
Dobrym probierzem nawodnienia organizmu jest kolor moczu, który powinien mieć słomkową barwę. Jeżeli jest ciemniejszy oznacza to, że doszło do odwodnienia, które trzeba jak najszybciej uzupełnić.
Sprawdź
diety NTFY
Sposoby na nawodnienie organizmu
Wielu osobom trudno jest zadbać o nawodnienie organizmu. Picie wody jest nawykiem i tak jak każde inne przyzwyczajenie wymaga nieco pracy z naszej strony, zanim zachowanie wejdzie w krew i stanie się zautomatyzowane. Jak możesz sobie pomóc?
- trzymaj na biurku w pracy butelkę wody lub dzbanek z filtrem i wyznacz sobie cel, aby codziennie je opróżniać;
- nawodnienie organizmu buduje się stopniowo – pij często, ale małymi porcjami;
- uzupełnij dietę o zupy i chłodniki, to dobry sposób na uzupełnienie płynów i przyjęcie dodatkowych kalorii, kiedy organizm nie toleruje stałych pokarmów;
- nawodnienie, ale także podaż witamin i błonnika, zapewniają również warzywa i owoce; wybieraj produkty sezonowe od lokalnych dostawców;
- jeżeli lubisz smaku czystej wody, dodaj do niej plastry cytryny, liście świeżej mięty lub łyżkę miodu;
- kiedy wychodzisz na spotkanie ze znajomymi wyposaż się w niewielką, półlitrową butelkę wody albo butelkę filtrującą.
W upalne dni zalecane jest spożywanie jogurtów, kefirów, maślanki i mleka. To nie tylko źródło wody, ale również korzystnie działającej flory jelitowej, która dba o nasz przewód pokarmowy. Postaraj się ograniczyć spożycie mocnej herbaty, kawy oraz alkoholu. Jeżeli spożywasz te napoje, uzupełnij nawodnienie poprzez picie czystej wody (np. źródlanej), herbat ziołowych i naparów.
Najlepsza woda do picia. Jak ją wybrać?
Na półkach sklepowych znajdziesz różne rodzaje wody do picia. Najczęściej możesz wybierać spośród:
- wody źródlanej;
- wody mineralnej (średnio- lub wysokozmineralizowanej);
- wody stołowej;
- wody leczniczej.
Źródlana woda jest najtańsza, ale jej skład pozostawia wiele do życzenia. Zawartość składników mineralnych nie przekracza 500 mg/litr, więc może być nawet niższy niż w wodzie kranowej. Wybierając taką wodę do picia należy rozważyć zwiększone spożycie warzyw i owoców albo suplementację minerałów.
Woda mineralna zawiera znacznie więcej mikroelementów (nawet powyżej 1500 mg/litr) więc doskonale nadaje się do uzupełniania ich niedoboru. Nie dla każdego będzie to jednak dobry wybór. Na wysokozmineralizowane wody do picia powinny uważać osoby w podeszłym wieku oraz cierpiące na choroby nerek lub układu moczowego.
Wody stołowe to naturalne wody mineralne uzupełnione o wodę źródlaną lub sole mineralne określonych pierwiastków (np. sód, magnez, wapń).
Lecznicze wody do picia są przeznaczone do krótkookresowego stosowania pod nadzorem lekarza. Wykorzystuje się je do leczenia określonych schorzeń m.in. nerek lub wątroby. Są to np. wody radonowe lub siarczkowe.
Pamiętaj, że nawodnienie jest bardzo ważne, ale każdy powinien dobrać dla siebie odpowiednią wodę, która uwzględnia jego stan zdrowia i preferencje.
Jeżeli chcesz zadbać o swoje zdrowie poprzez dietę, w Nice To Fit You mamy dla Ciebie idealne rozwiązania. Dieta Vegan i Veggy to bezmięsne menu, w których znajdziesz duże ilości warzyw i owoców. Jedz smaczne, zdrowe oraz zróżnicowane posiłki i uzupełniaj wodę w organizmie.
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia:
https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode
https://dietetycy.org.pl/woda-jej-znaczenie-dla-prawidlowego-funkcjonowania-organizmu/
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/nawodnienie-w-diecie-sportowca/
https://dietetycy.org.pl/jak-nawadniac-organizm/
https://dietetycy.org.pl/ile-wody-nalezy-pic-dziennie-rekomendowane-spozycie-dzienne-wody/