- 27.09.2022
- 7 min czytania
Dieta nawadniająca organizm
Kiedy temperatury na zewnątrz sięgają 30°C i więcej chętnie szukamy sposobu, aby uciec przed upałem, ale zupełnie zapominamy o nawodnieniu organizmu. Dostarczenie odpowiedniej ilości płynów to warunek zdrowia i dobrego samopoczucia bez względu na wiek, stan zdrowia i kondycję. Jak nawodnić organizm dietą i o czym trzeba pamiętać?
Dlaczego nawodnienie organizmu jest ważne?
Woda stanowi niezwykle istotny składnik naszego organizmu. Ciała noworodków składają się z niej w nawet 94%, u osób dorosłych odsetek płynów sięga 60-70% i konsekwentnie spada wraz z wiekiem. Nawodnienie organizmu pozwala nam prawidłowo funkcjonować, ponieważ woda jest składnikiem niezbędnym do przebiegu wielu reakcji biochemicznych, stanowi kluczowy składnik mózgu, mięśni, organów wewnętrznych i skóry.
Odwodnienie powoduje ogromne zniszczenia w naszym ciele. Można je podzielić na cztery etapy, które różnią się między sobą objawami:
- lekkie (ubytek wody od 2 do 4% masy ciała) – silne pragnienie, rzadsze oddawanie moczu, uczucie słabości, skurcze, bóle mięśni, gorączka;
- umiarkowane (ubytek wody od 5 do 8% masy ciała) – senność, mrowienie, drętwienie, kończyn, drażliwość;
- ciężkie (ubytek wody od 10 do 15% masy ciała) – drgawki, zaburzenia świadomości;
- śmiertelne (ubytek wody powyżej 15% masy ciała).
Tak naprawdę wystarczy lekkie odwodnienie, abyś czuł silny dyskomfort. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest tym istotniejsze, że nie jesteśmy w stanie gromadzić płynów na zapas tak, jak np. tkanki tłuszczowej. O podaż wody musimy dbać wszyscy, ale szczególną uwagę na nawodnienie organizmu powinny zwrócić:
- dzieci i młodzież;
- osoby w podeszłym wieku;
- kobiety w ciąży;
- sportowcy oraz pracownicy wykonujący pracę fizyczną.
Sprawdź
diety NTFY
Jak nawodnić organizm za pomocą diety?
Wiele osób zastanawia się jak nawodnić organizm jeśli nie są w stanie przyjąć odpowiednio dużej ilości płynów dziennie. Wiele może zmienić prawidłowo ułożona dieta. Kiedy na zewnątrz panuje upał nie sięgajmy po ciężkie i tłuste posiłki, które organizm przyswaja długo i zużywa do tego duże ilości energii oraz wody. Dużo lepiej będzie uzupełnić menu o:
- zupy i chłodniki – nie tylko nawodnią organizm, ale też pomogą dostarczyć odpowiedniej ilości kilokalorii;
- mleko, jogurty i kefiry – są wartościowym źródłem wapnia, białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), a w przypadku jogurtów i maślanek – bakterii fermentacji mlekowej, które korzystnie wpływają na naszą mikrobiotę jelitową, regenerując ją i wzmacniając;
- delikatne herbaty ziołowe – nawadniają dużo lepiej niż herbata czarna lub kawa;
- owoce i warzywa – bezcenne źródło witamin i minerałów, ale również wody – w cukinii jest jej 94%, w pomidorach 95%, a w zielonym ogórku aż 97%.
Jak nawodnić organizm jeśli często trenujesz? Aby jeszcze lepiej zadbać o swój organizm podczas wysiłku możesz sięgnąć po napoje izotoniczne. Są one zaprojektowane tak, aby szybko nawodnić organizm i mają stężenie zbliżone do płynów ustrojowych więc szybko się wchłaniają. Oprócz wody zawierają też węglowodany oraz witaminy. W przypadku izotoników należy jednak kontrolować ilość przyswajanych kalorii. Zawarte w nich węglowodany to przede wszystkim cukry proste, które szybko mogą zacząć odkładać się w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej.
Jeśli szukasz gotowych rozwiązań polecamy diety 100% Vegan lub Veggy Nice to Fit You. To zbilansowane jadłospisy zawierające duże ilości warzyw, które wspomogą nawadnianie organizmu.
Picie wody – jak ją wybrać i ile spożywać?
Ilość płynów jakie powinniśmy spożywać zależy od wielu czynników – płci, masy i składu ciała, aktywności fizycznej i stanu zdrowia, a także warunków atmosferycznych. W skrajnie niesprzyjających warunkach (wysoka temperatura i wilgotność powietrza) może to być nawet 3-3,5 litra wody. Warto zaznaczyć, że picie wody przynosi największe korzyści kiedy przyjmujesz niewielkie porcje regularnie. Wypicie jednorazowo dużej porcji, a następnie kilkugodzinna przerwa nie da takich samych rezultatów.
Przy piciu wody istotne jest nie tylko to, ile jej spożywasz, ale też jakie są to płyny. Na podstawie stężenia składników mineralnych można wyróżnić:
- wody bardzo nisko zmineralizowane – zawartość soli mineralnych nie przekracza 50 mg/litr;
- wody niskozmineralizowane – zawartość soli mineralnych nie przekracza 500 mg/litr;
- wody średniozmineralizowane – zawartość soli mineralnych waha się między 500 a 1500 mg/litr;
- wody wysokozmineralizowane – zawartość soli mineralnych wynosi od 1500 do nawet 4000 mg/litr.
Inny podział uwzględnia wody źródlane, stołowe i lecznicze. Te ostatnie powinny być spożywane pod nadzorem lekarza i nigdy przez długi czas, ponieważ zawierają pierwiastki potencjalnie szkodliwe (np. bar, arsen, glin).
Pamiętaj, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Wody wysokozmineralizowane nie są polecane osobom w podeszłym wieku, dzieciom oraz pacjentom cierpiącym na choroby nerek. Optymalnym rozwiązaniem zwykle będzie picie wody średniozmineralizowanej, choć w razie wątpliwości powinieneś przedyskutować tę kwestię z dietetykiem.
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/co-jesc-w-upaly/
https://dietetycy.org.pl/odpowiednie-nawodnienie-czasie-wysilku-fizycznego/
https://dietetycy.org.pl/jak-nawadniac-organizm/