• data 21.08.2020
  • 3 min czytania
  • Ocena 3.69

Dieta na energię – co jeść, aby mieć siłę na cały dzień

Nikt z nas nie lubi uczucia ciężkości i senności w ciągu dnia. Niestety, wielu z nas nie zwraca uwagi na to, co je, ze względu na natłok obowiązków i jedzenie w pośpiechu. Zastanawiasz się, co jeść, aby mieć więcej energii? Catering dietetyczny NTFY będzie świetnym wyborem!

Food Produkty na diecie dającej energię

Jest 15:00, a Ty właśnie sięgasz po kolejną kawę, bo nie jesteś się w stanie skoncentrować na swojej pracy? W porze lunchu dopada Cię zmęczenie i najchętniej uciąłbyś sobie drzemkę? Niestety, projekt zlecony przez szefa musi być skończony dzisiaj – ratujesz się więc czymś, co doda Ci energii. Zjadasz kawałek czekolady albo batonika – cukier w najczystszej postaci daje Ci kopa na kolejne pół godziny. Potem czujesz się jeszcze gorzej niż wcześniej i dopadają Cię wyrzuty sumienia. W końcu miałeś zdrowo się odżywiać. Czy właśnie tak wygląda Twój dzień? Wspólnie z ekspertami Nice To Fit You zastanów się, jak to zmienić!

Nikt z nas nie lubi uczucia ciężkości i senności w ciągu dnia. Niestety, wielu z nas nie zwraca uwagi na to, co je, ze względu na natłok obowiązków i jedzenie w pośpiechu. Zastanawiasz się, co jeść, aby mieć więcej energii? Catering dietetyczny NTFY będzie świetnym wyborem! 

Brak energii – dieta

Wbrew pozorom wcale nie musisz zarywać nocy, aby odczuwać problemy związane z niskim poziomem energii. Jeżeli do tej pory opierałeś swoje posiłki na mocno przetworzonych produktach bogatych w cukier i tłuszcze trans, nie dziw się, że czujesz się ociężały. To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Nadmiar węglowodanów bez odpowiedniej podaży tłuszczów i białka spowoduje gwałtowny wyrzut glukozy do krwi, przez co możesz odczuwać senność po posiłkach.

Jak powinna wyglądać dieta dodająca energii?

Pierwszym krokiem powinno być zadbanie o regularne posiłki – jeżeli do tej pory zapominałeś o zjedzeniu śniadania w domu, a o 12:00 zabijałeś wilczy głód drożdżówką i kawą, to najwyższy czas na zmianę nawyków! Takie podejście powoduje gwałtowne skoki stężenia glukozy we krwi. Przez chwilę czujesz, że masz energię do działania, po czym opadasz z sił i nie możesz się skupić.

Co więcej, w momencie, gdy dopada Cię głód, zaczynasz jeść w pośpiechu. Mózg z opóźnieniem rejestruje uczucie sytości, a Ty zwyczajnie zjadasz więcej, niż powinieneś. Jedzenie zbyt dużych posiłków prowadzi do obciążenia układu trawiennego. Odbiera Ci energię, która zostaje przeznaczona na trawienie. To właśnie dlatego tak ważne jest, abyś spożywał posiłki o stałych porach.

Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu – jeżeli w ciągu dnia nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości wody i pijesz tylko kawę, możesz odczuwać senność ze względu na odwodnienie. Jeżeli zastanawiasz się, jak pozbyć się wody z organizmu, (jej nadmiar powoduje ociężałość i problemy trawienne), pamiętaj o wypiciu 1,5-2 litrów wody każdego dnia.

Co daje dużo energii? Nieprzetworzone, zdrowe posiłki!

Dieta dająca energię powinna być skomponowana w odpowiedni sposób i opierać się na:

  • sezonowych owocach i warzywach, które dostarczą witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowej pracy organizmu,
  • pełnowartościowych źródłach białka (mięso, jaja, rośliny strączkowe, ryby, nabiał), które zapewnią sytość na wiele godzin, dzięki czemu nie będziesz podjadał słodkich przekąsek,
  • zdrowych tłuszczach (oliwa z oliwek, awokado, łosoś, orzechy), które zapobiegną dużym skokom cukru we krwi, dzięki czemu unikniesz uczucia senności i spadku energii po posiłku,
  • węglowodanach złożonych (pełnoziarniste kasze, ryż czy makaron) jako źródła błonnika, wspierającego prawidłową pracę jelit.

Dieta na energię? Z NTFY to pestka!

A co, jeżeli nie masz ochoty zawracać sobie głowy gotowaniem skomplikowanych posiłków, ale zależy Ci na tym, aby w końcu poczuć się pełnym energii? Skorzystaj z cateringu dietetycznego NTFY!

Nasze diety zostały skomponowane przez dietetyków, którym zależy na tym, abyś czuł się jak najlepiej. Indyk teriyaki z pieczonymi ziemniakami i surówką z czerwonej kapusty? Chili con carne? A może łosoś z pistacjami i sosem jogurtowo-bazyliowym? Zapomnij o lunchach, po których masz ochotę spać – wybieraj pyszne i zdrowe posiłki dostosowane do Twojego zapotrzebowania kalorycznego i celów sylwetkowych!

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: