• data 10.10.2023
  • 4 min czytania
  • Ocena 3.58

Dieta roślinna. Jak zacząć ją stosować i dlaczego warto?

Dieta roślinna to coraz bardziej popularny wybór wśród osób pragnących nie tylko poprawić swoje zdrowie, ale także wpłynąć pozytywnie na środowisko i zminimalizować cierpienie zwierząt. Nie jest to jedynie trend, ale styl życia oparty na solidnych badaniach naukowych i praktycznych doświadczeniach.

Poradnik dieta roślinna propozycja menu

Co to jest dieta roślinna? 

Dieta roślinna to sposób odżywiania, w którym głównym źródłem pokarmu są produkty roślinne. Obejmuje ona szeroką gamę warzyw, owoców, orzechów, nasion, ziół i innych produktów pochodzenia roślinnego. Nie jest to jednak jednolity model diety. Istnieje kilka różnych rodzajów diet roślinnych, w tym dieta wegańska, która wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, oraz dieta wegetariańska, która może zawierać produkty takie jak jajka i nabiał.

Warto również wspomnieć o diecie peskatariańskiej, która eliminuje mięso, jednak dopuszcza spożycie ryb oraz o diecie laktoowowegetariańskiej, która uwzględnia w jadłospisie nabiał i jajka, ale wyklucza mięso i ryby. Każdy z tych rodzajów diet ma swoje unikalne korzyści i ograniczenia, jednak wszystkie są oparte na zasadzie zwiększenia spożycia produktów roślinnych.

Czy dieta roślinna na pewno jest zdrowa?

Jednym z najbardziej powszechnych mitów dotyczących diety roślinnej jest przekonanie, że brakuje w niej białka. W rzeczywistości, wiele roślin jest bogatych w niezbędne aminokwasy, a roślinne źródła białka (np. nasiona roślin strączkowych czy orzechy) z powodzeniem mogą dostarczać odpowiednią ilość białka w codziennym jadłospisie diety roślinnej.

Inny równie popularny mit to obawa przed niedoborami witamin i minerałów, w tym głównie witaminy B12, żelaza czy wapnia. O ile te składniki są rzeczywiście łatwiej dostępne w produktach zwierzęcych, to odpowiednio zbilansowana dieta roślinna, ewentualnie uzupełniona suplementami, może dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Co więcej, dieta roślinna jest często kojarzona jedynie z korzyściami dla zdrowia i środowiska, ale warto również zauważyć, że jest to sposób odżywiania, który może być równie smaczny i satysfakcjonujący jak dieta oparta na mięsie. Oferuje ona szeroką gamę smaków i tekstur, a także możliwość eksperymentowania z różnymi rodzajami potraw, od tradycyjnych po te bardziej egzotyczne.

Dlaczego warto stosować dietę roślinną?

Dieta roślinna jest bogata w błonnik, witaminy i antyoksydanty, co ma pozytywny wpływ na zdrowie. Badania naukowe wykazują, że osoby stosujące dietę roślinną mają niższe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, a nawet niektórych rodzajów nowotworów. Ponadto dieta roślinna może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała i poprawie ogólnej kondycji organizmu.

Wpływ na środowisko

Oprócz korzyści zdrowotnych dieta roślinna ma również znaczący wpływ na środowisko. Produkcja mięsa jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych i zużycia wody.

Przeprowadzono badanie, w którym wykazano, że zastąpienie w codziennej diecie produktów mięsnych i mlecznych ich roślinnymi odpowiednikami o połowę, do 2050 roku może zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych związane z rolnictwem i użytkowaniem gruntów aż o 31%. 

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Jak zacząć stosować dietę roślinną?

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć dietę roślinną, pierwszym krokiem musi być zrozumienie tego, co powinno stanowić podstawę Twojego codziennego jadłospisu. Nie musisz od razu rezygnować ze wszystkich produktów zwierzęcych. Możesz zacząć od wprowadzenia jednego czy dwóch roślinnych dni w tygodniu i stopniowo zwiększać ich ilość.

Dieta roślinna – co jeść? Podstawowe produkty i ich zamienniki

Co jeść na diecie roślinnej? Odpowiedź jest prosta: postaw na produkty zbożowe, strączki, orzechy, nasiona, pestki, zdrowe tłuszcze roślinne, a przede wszystkim na całą gamę warzyw i owoców. 

Zamienniki mięsa, takie jak tofu, tempeh czy seitan, również będą doskonałym wyborem. Jeśli chodzi o nabiał, istnieje wiele roślinnych alternatyw, takich jak mleko sojowe, czy jogurty migdałowe lub kokosowe. Nawet tradycyjne potrawy, takie jak pizza czy burgery, można przygotować w wersji roślinnej, używając na przykład sera na bazie orzechów.

Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zbilansować swoje codzienne roślinne menu, możesz skorzystać z opcji cateringu dietetycznego. Wegetariańska dieta pudełkowa to wygodna opcja, która dostarczy Ci wszystkich niezbędnych mikro- i makroskładników.

Dieta roślinna – zrób świadomy krok w stronę zdrowia 

Dieta roślinna to nie tylko zdrowy wybór dla Ciebie, ale również dla planety. Ten model odżywiania oferuje szeroki zakres korzyści zdrowotnych, od poprawy trawienia po zmniejszenie ryzyka przewlekłych chorób.

Jeśli Twoja przygoda z dietą roślinną dopiero się zaczyna, dieta pudełkowa może być doskonałym punktem wyjścia. Podejdź do tematu świadomie, aby roślinna dieta przyniosła Ci możliwie najwięcej korzyści.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: