• data 13.12.2019
  • 4 min czytania
  • Ocena 4.75

Czy herbata jest zdrowa? Fakty i mity

Czy herbata pomoże nam zwalczyć infekcje i dostarczy nam dawki substancji pobudzającej, czy może wręcz przeciwnie – pijąc herbatę narażamy się na odwodnienie?

Poradnik Gorąca herbata na przeziębienie

Rano, w południe, wieczorem – wiele osób pije herbatę kilka razy dziennie. Jesteś jedną z nich? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiedz się, czy herbata jest zdrowa, czy pomaga zwalczać infekcje, a może jednak szkodzi i pijąc ją, narażasz się na odwodnienie? W tym artykule rozprawiamy się z popularnymi mitami!

Gorący napój szczególnie zyskuje na popularności w chłodniejsze dni. Wtedy właśnie kawiarnie kuszą pysznymi, rozgrzewającymi herbatami, a Twoja kanapa jakby zachęca do chwili relaksu z parującym kubkiem i książką. Wokół herbaty krąży jednak wiele mitów. W co wierzyć, a co włożyć między bajki? Podpowiadamy!

Herbata na przeziębienie

Jeszcze niedawno herbata była traktowana jak produkt, który nie ma żadnych pozytywnych właściwości. Dziś coraz więcej osób docenia dobroczynny wpływ herbaty na organizm. Jest on związany głównie z wysoką zawartością antyoksydantów, którym eksperci przypisują działanie przeciwzapalne, funkcję poprawiania odporności oraz zmniejszania wchłaniania cholesterolu. Dodatkowo te substancje dbają o Twoje jelita, ponieważ hamują rozwój bakterii chorobotwórczych, a nawet redukują ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych i niektórych nowotworów!

Na zawartość substancji przeciwutleniających w naparze wpływa nie tylko ich ilość w liściach herbacianych, ale także sposób przygotowywania napoju, czyli:

Jaka herbata na przeziębienie będzie więc najlepsza? Którą powinieneś kupić, aby w pełni korzystać z jej właściwości leczniczych? Największa ilość pozytywnych dla Twojego zdrowia związków znajduje się w białej oraz zielonej herbacie, jednak wszystkie inne rodzaje nie pozostają daleko w tyle. To znaczy, że dowolna ciepła herbata w trakcie przeziębienia nie tylko Cię rozgrzeje, lecz także wspomoże proces wracania do zdrowia!

Herbata pobudzająca

Herbata zawdzięcza pobudzające działanie zawartości teiny, czyli herbacianego odpowiednika kofeiny. Kofeina wchłania się szybko, już w żołądku, więc osoby wrażliwe na działanie tej substancji mogą błyskawicznie poczuć efekt jej spożycia. Teina wchłaniana jest dopiero w jelitach, a jej działanie dodatkowo łagodzą inne związki zawarte w herbacie. Mimo że jej działanie pobudzające jest dużo słabsze, wciąż skutecznie wpływa na Twoje zdolności poznawcze i koncentrację. Najlepsze rezultaty uzyskasz, jeśli wybierzesz krótko parzoną herbatę, ponieważ wraz z długością zaparzania traci ona swoje właściwości.

Czy herbata odwadnia?

Tak naprawdę nie ma podstaw by sądzić, że częściowe zastąpienie wody herbatą wpłynie negatywnie na stan nawodnienia Twojego organizmu. Żeby wywołać taki efekt, musiałbyś jednak wypić nawet do 6 filiżanek naraz, a ta ilość z pewnością znacznie odbiega od porcji, po które zwykle sięgasz. Częściowe zastąpienie wody prawidłowo przygotowaną herbatą nie wywoła żadnych negatywnych konsekwencji, ale pamiętaj o umiarze. Zbyt duże ilości herbaty mogą zaburzać wchłanianie niektórych składników mineralnych.

Ile kalorii ma herbata?

Czarna herbata pobudzająca

Bardzo wiele słyszy się o odchudzających właściwościach herbaty. Na opakowaniach możemy odnaleźć sugestie o działaniu przyspieszającym efekty diety, spalającym tłuszcz, czy wspomagającym trawienie. Niestety codzienne wypijanie naparów herbacianych niewiele pomoże, jeśli nie zadbamy o właściwie zbilansowane posiłki. Chudniemy bowiem dzięki ujemnemu bilansowi energetycznemu, a nie za pomocą konkretnych składników naszego jadłospisu. Dodatkowo mieszanki dedykowane osobom będącym na diecie często mają niewiele wspólnego z prawdziwą herbatą. Są to często zioła, wykazujące działanie moczopędne z niewielkim dodatkiem herbaty – głównie zielonej oraz czerwonej. Pijąc duże ilości takich naparów faktycznie możemy więc zauważyć spadek kilogramów. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to jednak tylko woda. 

Z pewnością bardzo wiele słyszałeś o odchudzających właściwościach herbaty. Na opakowaniach widzisz sugestie o działaniu przyspieszającym efekty diety, spalającym tłuszcz czy wspomagającym trawienie. Jeśli więc zastanawiasz się, ile kalorii ma herbata, odpowiadamy: kubek klasycznej czarnej ma wartość odżywczą zaledwie około 2 kcal. Codzienne picie naparów herbacianych niewiele jednak pomoże, jeśli nie zadbasz o właściwe zbilansowanie posiłków. Chudniesz bowiem dzięki ujemnemu bilansowi energetycznemu, a nie dzięki konkretnym składnikom jadłospisu. Dodatkowo mieszanki przeznaczone dla osób na diecie często mają niewiele wspólnego z prawdziwą herbatą. Są to zioła, które wykazują działanie moczopędne, z niewielkim dodatkiem herbaty – głównie zielonej oraz czerwonej. Bywa, że picie dużych ilości takich naparów faktycznie powoduje zrzucenie kilogramów… Z dużym prawdopodobieństwem będzie to jednak tylko woda. 

Badania wskazują, że zielona herbata wspomaga proces odchudzania, jednak takie działanie można by zaobserwować przy ogromnych, niemożliwych do uwzględnienia w codziennej diecie dawkach. Mówi się również o pozytywnym działaniu herbaty pu-erh. Faktycznie, stymuluje ona wydzielanie enzymów trawiennych i poprawia pracę Twoich jelit. Prawda jest jednak taka, że filiżanka czerwonej herbaty wypita od czasu do czasu nie wpłynie znacząco na proces redukcji masy ciała.

Herbata – na zdrowie!

Każdy rodzaj herbaty ma wielu zwolenników, którzy cenią jego walory smakowe. Wszystkie również wykazują prozdrowotne działanie, wynikające z zawartości polifenoli, czyli substancji przeciwutleniających. Spożywanie naparów traktuj więc jako element profilaktyki zdrowotnej – oczywiście w połączeniu ze zdrowym odżywianiem oraz regularną aktywnością fizyczną, dla których herbata nigdy nie będzie zastępstwem. Pamiętaj o tym, zaparzając dla siebie kolejny kubek!

Przeczytaj także nasz artykuł na temat tego, jak szybko schudnąć i jeść dokładnie to, na co masz ochotę!

Źródła:

  1. https://dietetycy.org.pl/czarna-herbata/
  2. Wpływ picia herbaty na zdrowie – aktualny stan wiedzy – R. Wierzejska, Przegl. Epidemiol. 2014
  3. Green tea, weight loss and physical activity – Y. Levy, B. Narotzki, A. Z. Reznick, Clinical Nutrition 2017
  4. Green tea for weight loss and weight maintenance in overweight or obese adults – T. M. Jurgens i wsp., Cochrane Database Syst Rev. 2012

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: