• data 30.11.2020
  • 3 min czytania
  • Ocena 3.57

Jak być eko na co dzień? 7 sprawdzonych sposobów

Bycie eko to ostatnio gorący temat, często pojawiający się w mediach. Jak dbać o środowisko i dlaczego warto to robić? Czy Twoja dieta i styl życia mogą stać się bardziej eko? Te pytania zadaje sobie większość z nas. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy ekologia to moda, czy konieczność, przeczytaj ten artykuł!

Lifestyle Kobieta na zakupach z siatką eko

Bycie eko to ostatnio gorący temat, często pojawiający się w mediach. Jak dbać o środowisko i dlaczego warto to robić? Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy ekologia to moda, czy konieczność, przeczytaj ten artykuł!

Wszyscy naokoło mówią o konieczności dbania o środowisko i redukcji zużywania plastiku. Zastanawiałeś się może, dlaczego bycie eko to sprawa dotycząca nas wszystkich?

Jak dbać o środowisko i dlaczego to takie ważne?

Ziemia to nasz wspólny dom, dlatego powinniśmy zadbać o to, abyśmy mogli żyć na niej zdrowo i jak najdłużej. Niestety, w wyniku działalności człowieka emisja gazów cieplarnianych wzrasta z roku na rok. To z kolei przekłada się na zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie oraz anomalie pogodowe. Nadmierna eksploatacja surowców naturalnych sprawia, że w końcu może ich zabraknąć. Na skutek wycinki puszczy amazońskiej mamy coraz mniej tlenu, wiele gatunków zwierząt traci swój dom, a część z nich niedługo może wyginąć.

Mogłoby się wydawać, że nie możemy zrobić nic, aby zmienić tę sytuację. Prawda jest jednak inna. Swoimi codziennymi decyzjami mamy wpływ na to, ile wody marnujemy, jakim powietrzem oddychamy oraz w jaki sposób segregujemy śmieci, które mogą zostać później powtórnie wykorzystane. Jak konkretnie dbać o środowisko? Sprawdźmy!

Jak być eko na co dzień?

Bycie eko to często kolejny slogan marketingowy, który zachęca nas do kupowania coraz to nowszych produktów, które mają nam pomóc żyć bardziej ekologicznie. Kupowanie nowych produktów wiąże się jednak z dodatkową eksploatacją surowców oraz emisją gazów cieplarnianych. To fakt, że nowe szklane opakowanie na jedzenie będzie lepsze dla środowiska, ale co się stanie z tymi wszystkimi plastikowymi pudełkami z Twoich szafek kuchennych?

Jeśli zastanawiasz się, jak być eko bez wydawania góry pieniędzy na modne gadżety zero waste, sprawdź nasze sposoby:

  • Zacznij nosić własną materiałową torbę na zakupy, zamiast korzystać z plastikowych reklamówek. Plastik, w zależności od rodzaju, rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat i stanowi jeden z głównych odpadów, które produkujemy.
  • Zainwestuj w filtr, aby móc pić wodę z kranu. Dzięki temu przestaniesz wydawać pieniądze na wodę w plastikowych butelkach.
  • Zrezygnuj ze słomek. Każdy z napojów smakuje tak samo dobrze bez plastikowej słomki!
  • Zamiast jeździć wszędzie autem, możesz postawić rower lub spacer. W ten sposób ograniczysz zużycie energii, a dodatkowo zażyjesz trochę ruchu, co pozytywnie wpłynie na Twoją sylwetkę.
  • Kupuj świadomie. Zanim kupisz nowy produkt, zastanów się, czy naprawdę go potrzebujesz. Zainteresuj się, z czego jest wyprodukowana Twoja odzież, i zamiast syntetycznych materiałów, takich jak poliester, wybieraj bawełnę organiczną lub lyocell, który jest w 100% biodegradowalny.
  • Zaplanuj tygodniowy jadłospis. Marnowanie żywności to bardzo duży problem w Polsce. Zanim wybierzesz się do marketu, przejrzyj zawartość kuchennych szafek oraz zamrażarki. Często zapominamy o warzywach leżących w szufladzie lodówki lub dodatkowej paczce ryżu. Masz porcję zupy, na którą nie masz już ochoty? Poporcjuj ją i zamroź. Dzięki temu będziesz miał gotowy posiłek, gdy nie będzie Ci się chciało gotować.
  • Kupuj lokalnie. Zamiast wydawać pieniądze na egzotyczne owoce i warzywa, postaw na te, które są dostępne w sezonie na ryneczku. W ten sposób ograniczysz ślad węglowy oraz wesprzesz lokalnych producentów.

Bądź eko i zminimalizuj wyrzucanie żywności z dietą pudełkową NTFY!

Jeżeli jesteś osobą, dla której work life balance nie istnieje, to prawdopodobnie trudno Ci zaplanować szczegółowy jadłospis na każdy tydzień. Marnując jedzenie, wpływasz w negatywny sposób na środowisko, a dodatkowo wyrzucasz pieniądze do śmieci.

Doskonale rozumiemy to, że nie każdy ma czas na eksperymenty, które umożliwią wykorzystanie wszystkich resztek z lodówki. Po ciężkim dniu w pracy czasem trudno wyczarować coś z połowy cukinii i 1/3 kostki tofu. Nasz catering NTFY to więc fantastyczna propozycja dla osób, którym zależy nie tylko na zdrowiu i sylwetce, ale też na byciu eko.

Wystarczy, że raz obliczysz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i określisz swój cel (redukcja, masa lub zdrowe odżywianie). Wybierając nasze diety, dostajesz dokładnie taką ilość jedzenia, jakiej potrzebujesz każdego dnia. Nic się nie marnuje, a Ty oszczędzasz zarówno czas, jak i pieniądze.

Do tej pory diety pudełkowe kojarzyły Ci się z sztywnym, monotonnym jadłospisem? U nas nie musisz się tego obawiać! W zależności od pakietu możesz komponować swoje codzienne menu, wybierając z 10, 20, 35, a nawet 50 posiłków w ramach naszych 12 diet: Smart, Smart Wege, Daily, Classic, 100% Vegan, Veggy, Light LG&DF, ProActive, Keto, Foodie, Keto+ oraz Glow Up.

Jeśli możliwość wyboru posiłków nie jest dla Ciebie tak istotna, wybierz nasz pakiet Basic 20, w ramach którego dostaniesz 5 posiłków dziennie dostosowanych do Twojego zapotrzebowania kalorycznego. Z NTFY bycie eko jest dużo prostsze!

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: