• data 10.04.2020
 • 3 min czytania
 • Ocena 3.71

Jak uniknąć efektu jojo? Poradnik dla osób na diecie

Wyobraź sobie taki scenariusz: przez kilka tygodni przestrzegasz restrykcyjnej diety…

Poradnik Jak uniknąć efektu jojo?

Wyobraź sobie taki scenariusz: przez kilka tygodni przestrzegasz restrykcyjnej diety, aby szybko schudnąć przed weselem przyjaciół. Efekt jest imponujący – znajomi nie szczędzą słów zachwytu nad Twoją zgrabną sylwetką. Po wyczerpujących pląsach na parkiecie objadasz się rarytasami ze szwedzkiego stołu. W pracy nie masz czasu na regularne posiłki, więc solidny obiad zjadasz dopiero wieczorem. Widzisz, że z nowych spodni wylewa się fałdka, a koszula się nie dopina. Waga wraca do poprzedniej lub – o zgrozo – wskazuje jeszcze większą liczbę. Czy ta wizja brzmi znajomo? Przekonaj się, że skuteczna dieta nie musi kojarzyć się ze stresem, gorączkowym liczeniem kalorii i odmawianiem sobie ulubionych posiłków. Dowiedz się, jak uniknąć efektu jojo.

Efekt jojo – jak go uniknąć?

Czym jest dla Ciebie dieta? Wiele osób niesłusznie uważa, że dieta ma swój początek i koniec. Z utęsknieniem czekają na powrót do normalności bez wyrzeczeń i utrudnień. To ogromny błąd, który może przekreślić wszystkie osiągnięte efekty. Trwały sukces gwarantuje jedynie zmiana nawyków żywieniowych, która nie oznacza wcale rezygnacji z czekolady, ciągnącego sera na pizzy lub makaronów. Pierwsze, co możesz zrobić, to zmienić sposób myślenia o odżywianiu. Zdrowa, zbilansowana dieta odchudzająca powinna dostarczać Ci najważniejszych składników odżywczych i jednocześnie dbać o Twoją linię. Pokażemy Ci, jak szybko schudnąć bez efektu jojo, jedząc to, co lubisz.

Zacznijmy od wyjaśnienia – co to jest efekt jojo?

Gdy po zakończeniu restrykcyjnej diety wracasz do dawnych nawyków żywieniowych i zwiększasz kaloryczność jadłospisu, zauważasz, że gwałtownie przybierasz na wadze – to właśnie efekt jojo. Dlaczego tak się dzieje? Drakońskie diety, głodówki i wyeliminowanie wielu grup produktów sprawia, że organizm przechodzi w stan drastycznego oszczędzania energii oraz osłabienia metabolizmu.

Efekt jojo odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale też psychicznym. Osoby, które naprzemiennie chudną i tyją, mają niższą samoocenę, są mniej zadowolone z własnego ciała. Dlatego tak bardzo ważne jest trzymanie się odpowiedniej diety bez efektu jojo.

Jak uniknąć efektu jojo? Odżywiaj się mądrze

Jeśli chcesz cieszyć się wymarzoną sylwetką, zmień podejście do odżywiania. Zadbaj o zmianę stylu życia i nawyków żywieniowych.

Zobacz, co zrobić, aby uniknąć efektu jojo.

 • Stosuj racjonalną dietę – Twoja waga powinna spadać o 0,5-1 kg tygodniowo. To zdrowe i bezpieczne tempo odchudzania, które nie jest obciążeniem dla organizmu.
 • Uwzględnij zapotrzebowanie kaloryczne – obliczysz je za pomocą kalkulatora diet, który weźmie pod uwagę Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
 • Zweryfikuj swoje cele – odchudzanie do ślubu przyjaciół lub na wakacje nie jest dobrą motywacją. Okazje przemijają, a gwałtowne wahania wagi są szkodliwe dla Twojego zdrowia.
 • Ruszaj się – aktywność fizyczna minimum 2-3 razy w tygodniu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, jak uniknąć efektu jojo.
 • Zrezygnuj z niezdrowych produktów – co nie oznacza, że musisz pozbyć się ulubionych potraw. Możesz przygotowywać je w zdrowszej formie.
 • Nie zajadaj emocji – jeśli w stresie często sięgasz po produkty wysokokaloryczne, przygotuj listę czynności, które zajmują 15 minut – tyle potrzeba, aby zapomnieć o emocjonalnym głodzie.

Ogromne znaczenie ma jakość Twoich posiłków. Jak uniknąć efektu jojo ndiecie? Produkty, które dostarczą Ci niezbędnych składników odżywczych, czyli:

 • pieczywo razowe,
 • makarony razowe lub z roślin strączkowych – np. z groszku, fasoli,
 • ryż brązowy i kasze,
 • płatki owsiane,
 • chude mięso – drób, cielęcina, wędliny,
 • chude ryby,
 • nabiał,
 • warzywa i owoce.

Dieta bez efektu jojo – osiągnij sukces z cateringiem dietetycznym

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak schudnąć bez efektu jojo, ale Twoje umiejętności kulinarne są bardzo podstawowe albo masz niewiele czasu na eksperymenty w kuchni, z pomocą przychodzi nasz catering dietetyczny.

Dzięki diecie pudełkowej NTFY, która jest równocześnie idealną dietą do biura, nie marnujesz czasu na planowanie zakupów, liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków. W kwestii doboru dań zostawiamy Ci wolną rękę – możesz elastycznie zarządzać jadłospisem i wybierać to, co naprawdę lubisz z menu dostosowanego do Twojego zapotrzebowania kalorycznego. Czujesz się syto, nie podjadasz między posiłkami i z radością obserwujesz, jak waga spada. Brzmi jak marzenie?

Dieta bez efektu jojo jest możliwa – prawidłowe odżywianie to klucz do sukcesu w dążeniu do szczupłej sylwetki. Gdy dbasz o zdrowe nawyki, w dół lecą kilogramy, a nie Twój nastrój. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć wprowadzanie zmian, skorzystaj z naszego cateringu dietetycznego. Masz gwarancję, że przygotowane dla Ciebie posiłki będą takie jak lubisz – smaczne i zdrowe. Pożegnaj nadmierne kilogramy na zawsze!

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: