• data 28.01.2021
 • 4 min czytania
 • Ocena 4.10

Jesz 4 posiłki dziennie? Dobierz odpowiednią dietę i ułóż menu według własnych upodobań

Zdrowa dieta polega na regularnym jedzeniu. Liczba posiłków jest kwestią drugorzędną. Ważne tylko, by dobrze dopasować kaloryczność dań. Jak to zrobić przy diecie złożonej z 4 posiłków?

Poradnik Jak jeść 4 posiłki dziennie, aby schudnąć?

Zdrowa dieta polega na regularnym jedzeniu zbilansowanych posiłków o odpowiedniej wartości kalorycznej. Ich liczba jest kwestią drugorzędną. Nie ma więc znaczenia, czy będziesz jeść standardowe 5 posiłków, czy mniej. Ważne, żeby dobrze obliczyć zapotrzebowanie na energię i dopasować do tego kaloryczność dań. Jak to wygląda w przypadku diety złożonej z 4 posiłków?

Śniadanie, obiad i kolacja – to trzy najważniejsze posiłki, których nie warto pomijać w ciągu dnia. Dzięki śniadaniu masz energię po przebudzeniu i możesz aktywnie zacząć dzień. Obiad dostarcza Ci kolejnej porcji energii i składników odżywczych. Lekka kolacja natomiast sprawia, że przed snem nie czujesz ssania w żołądku i w nocy nie budzi Cię wilczy głód. Poza tymi posiłkami warto jednak wprowadzić przynajmniej jedną przekąskę w postaci drugiego śniadania lub podwieczorku.

4 posiłki dziennie – kiedy warto rozważyć taką dietę?

Dobra dieta powinna być dopasowana do Twojego trybu dnia i zapotrzebowania na energię. Jeśli w swoim dość napiętym planie znajdujesz czas na spokojne zjedzenie tylko 4 posiłków, nie zmuszaj się do dodatkowych przekąsek. Nie staraj się też jeść dodatkowego posiłku w biegu lub w trakcie pracy. W ten sposób łatwiej Ci będzie sięgać po niezdrowe przekąski, a nawet szybciej zaczniesz odczuwać głód. Efekt będzie więc odwrotny.

Dla kogo 4 posiłki dziennie będą więc dobrym rozwiązaniem? Sprawdź:

 • Dla osób, które intensywnie pracują w ciągu dnia i nie mają czasu na częste przerwy na posiłek.
 • Dla osób, które nie jedzą drugich śniadań lub podwieczorków.
 • Dla osób, które wolą zjeść syty obiad, żeby zapewnić sobie energię na dłużej.

Dieta złożona z 4 posiłków może się także sprawdzić podczas redukcji. Jaka dieta najlepsza będzie dla Ciebie? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się szczegółów.

Dieta 4 posiłki dziennie a spadek masy ciała – co trzeba wziąć pod uwagę?

W standardowej diecie należy wziąć pod uwagę ogólne dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Co jednak w przypadku, gdy zależy Ci na tym, aby schudnąć?

Skorzystaj z kalkulatora diety Nice To Fit You, w którym możesz zaznaczyć cel, który chcesz osiągnąć. Po wybraniu opcji „chcę schudnąć” podaj swój wzrost i aktualną masę ciała. Niezbędne będą także informacje dotyczące aktywności fizycznej i płci.

Możliwe, że na redukcji Twoje zapotrzebowanie wyniesie np. 1500 kcal. Na czym polega dieta 1500 kcal i czy jest ona zdrowa? To zależy od tego, jak zostaną rozłożone kalorie na poszczególne posiłki. Żebyś nie musiał sam się nad tym zastanawiać, możesz skorzystać z gotowej diety pudełkowej Nice To Fit You, w której znajdzie się dokładnie tyle kalorii, ile potrzebujesz, i dokładnie tyle dań, ile chcesz jeść.

Dieta 1500 kcal przy 4 posiłkach – jak może wyglądać Twój jadłospis?

Dieta redukcyjna nie polega na eliminowaniu jak największej ilości jadanych produktów. Jadłospis diety 1500 kcal powinien być bogaty we wszystkie składniki odżywcze niezbędne zarówno do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak i do spalania tkanki tłuszczowej w trakcie ćwiczeń. Musi więc być ona bogata w warzywa, które są źródłem cennych przeciwutleniaczy i witamin. Niezbędne są także owoce dostarczające witamin i składników mineralnych, a także chude mięso jako podstawowe źródło białka. W diecie redukcyjnej warto także zadbać o jedzenie nabiału, który daje uczucie sytości, a także węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym – razowego pieczywa i kasz.

To wszystko brzmi bardzo skomplikowanie i nie wiesz, co dokładnie jeść? Jeśli zdecydujesz się na gotową dietę pudełkową, otrzymasz propozycje gotowych dań. Twoje przykładowe menu może wyglądać w następujący sposób:

 • Na śniadanie otrzymasz pełnoziarniste placuszki warzywne w sosie jogurtowo-ziołowym i pomidory.
 • Na obiad dostaniesz kurczaka na musie kalafiorowym z kaszą jaglaną i fasolką szparagową.
 • W ramach podwieczorku zjesz sałatkę z fetą i sosem winegret.
 • Na kolację otrzymasz paprykę zapiekaną z wołowiną, kaszą jaglaną i cukinią.

To tylko orientacyjny jadłospis, który będziesz mógł dostosować do swoich potrzeb. W zależności od tego, który pakiet wybierzesz, będziesz mógł wybierać dania spośród 2, 6, 9 lub 12 wariantów diet.

4 posiłki dziennie – efekty

Nie trać czasu na przygotowywanie jedzenia. Wybierz dania, na które masz ochotę danego dnia, i zajmij się planowaniem swojego harmonogramu w taki sposób, aby móc jeść dostarczone przez nas posiłki o regularnych porach. To bardzo ważne, ponieważ dzięki stałemu rytmowi dnia Twój organizm nauczy się, kiedy dostanie nową dawkę energii. Będzie wiedział więc, jak rozłożyć proces trawienia na cały dzień.

Jeśli dobrze zaplanujesz dietę redukcyjną złożoną z 4 posiłków, a także połączysz ją z regularnymi ćwiczeniami, możesz liczyć na bardzo pozytywne efekty. Jakie? Zobacz:

 • zadbasz o swoje ciało i schudniesz,
 • będziesz czuł się zdrowiej i lżej,
 • znajdziesz więcej czasu na inne zajęcia – pracę lub hobby,
 • przestaniesz podjadać między posiłkami.

Jedzenie 4 posiłków dziennie może być zdrowe i przynosić organizmowi tyle samo korzyści, co jedzenie 5 dań. Zbilansowana dieta złożona ze śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji świetnie sprawdzi się nawet w przypadku osób, które chcą schudnąć. Niezbędne będzie tylko dokładne wyliczenie dziennego zapotrzebowania na energię przy redukcji.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: