• data 11.08.2021
  • 2 min czytania
  • Ocena 4.44

Najlepsza dieta na upały

Mimo, że przez większość roku wyczekujemy lata, to niekiedy mamy serdecznie dość słońca, gdy w sezon na krem do opalania końcu nadejdzie. Chowamy się w cieniu, narzekamy na upały i szukamy różnych sposobów na ochłodzenie ciała. Okazuje się, że również nasze codzienne menu może pomóc albo i zaszkodzić w walce z wysokimi temperaturami. Odkrywamy przed Wami rąbka tajemnicy!

Poradnik co jeść na upały?

Mimo, że przez większość roku wyczekujemy lata, to niekiedy mamy serdecznie dość słońca, gdy w sezon na krem do opalania końcu nadejdzie. Chowamy się w cieniu, narzekamy na upały i szukamy różnych sposobów na ochłodzenie ciała. Okazuje się, że również nasze codzienne menu może pomóc albo i zaszkodzić w walce z wysokimi temperaturami. Odkrywamy przed Wami rąbka tajemnicy!

najlepsza dieta na gorące dni

Co jeść, żeby przetrwać upały?

Powinniśmy sięgnąć przede wszystkim po menu bogate w warzywa i owoce – zwłaszcza, że w trakcie lata znajdziemy mnóstwo soczystych przedstawicieli obu gatunków. Zadbajmy, aby w naszym menu znalazło się miejsce na także na ryby morskie i ogólnie rzecz biorąc – lekkostrawne posiłki. Ich trawienie będzie dla naszego ciała mniejszym wyzwaniem, przez co nie powinien podnieść swojej temperatury. Co ciekawe i mylące na pierwszy rzut oka, pikantne potrawy mogą również znaleźć swoje miejsce w menu, szczególnie w lecie. Ich działanie co prawda powoduje krótkie uczucia gorąca, ale jednocześnie ochładza ciało, co okazać się przydatne. Podczas lata nasz apetyt bywa ograniczony, dlatego warto jeść prosto, zdrowo i lekko. A przede wszystkim zwracać uwagę na to, co szczególnie nam zaszkodzi podczas tej pory roku.

Czego warto unikać, gdy słońce doskwiera?

Istnieją produktu, którego ze względu na swój skład i specyfikę mogą tylko pogorszyć sytuację, w której nie możemy złapać wytchnienia od gorąca. Wszystko jest dla ludzi, ale warto iść przez lato świadomie i ostrożnie.

  • jedzenie typu fastfood – łatwo się skusić i to zwłaszcza latem. Problem polega na tym, że ilość kalorii, tłuszczów i soli, z jaką organizm musi sobie poradzić w celu przetrawienia takiego posiłku powoduje, że zużywamy w tym celu jeszcze więcej energii i czujemy się ospali.
  • alkohol – picie go podczas upałów może prowadzić do odwodnienia organizmu.
  • lody i bardzo zimne napoje – chociaż wydawałoby się, że dają solidny efekt ochłodzenia to jest on krótkotrwały. Krótko po spożyciu takie produktu organizm rozpoczyna proces ogrzewania ciała, a gwałtowna różnica temperatur może powodować nawet szok termiczny.
  • kawa – w granicy rozsądku nie jest szkodliwa, ale bywa moczopędna, a to kolejny sposób na szybkie odwodnienie organizmu. 

Co warto pić, żeby nie dać się gorącu?

Odpowiednie nawodnienie jest istotne przez cały rok, ale w lecie zyskuje jeszcze bardziej na istotności. Najlepiej sprawdzi się zwykła, niegazowana woda o pokojowej temperaturze. Taki napój bez problemu poradzi sobie również z ochłodzeniem ciała i odpowiednim. Możemy postawić także na jogurt pitny, ale zdecydowanie najciekawszym rozwiązaniem wydają się smoothies. Są nie tylko bardzo pożywne, zdrowe i smaczne, ale potrafią ugasić pragnienie jak mało co na świecie. Te koktajle skrywają w sobie multum witamin, składników mineralnych, a są jednocześnie niesamowicie proste w przygotowaniu. Możemy użyć swoich ulubionych owoców i warzyw – szczególnie mocno polecamy pomarańczę, szpinak, kiwi, jarmuż czy ogórek. W Nice To Fit You znamy moc smoothies, dlatego te drinki są pozycją obowiązkową w wielu dietach, które proponujemy naszym klientom. Smoothie-jabłko, banan, szpinak czy smoothie pomarańcza, malina, granat, awokado, szpinak to tylko niektóre z przykładowych smoothies.

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.


Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: