• data 19.04.2021
  • 2 min czytania
  • Ocena 3.62

Przemiana materii. Jak skutecznie przyśpieszyć metabolizm?

Niezawodna przemiana materii to niespełniony sen wielu, jeśli nie nas wszystkich. To wizja jedzenia czego się tylko zapragnie i zachowania szczupłej sylwetki, nie martwiąc się o spalanie dodatkowych kalorii. Niedoścignione marzenie? Niekoniecznie. Poprawienie wydajności metabolizmu jest na wyciągnięcie ręki – o ile pamięta się o kilku podstawowych zasadach. Dowiedz się, jak możesz wspomóc ten proces!

Poradnik jak przyspieszyc metabolizm aplikacja ntfy catering salatka grecka feta winogrona talerz

Niezawodna przemiana materii to niespełniony sen wielu, jeśli nie nas wszystkich. To wizja jedzenia czego się tylko zapragnie i zachowania szczupłej sylwetki, nie martwiąc się o spalanie dodatkowych kalorii. Niedoścignione marzenie? Niekoniecznie. Poprawienie wydajności metabolizmu jest na wyciągnięcie ręki – o ile pamięta się o kilku podstawowych zasadach. Dowiedz się, jak możesz wspomóc ten proces!

Co to jest metabolizm?

Najprościej mówiąc, jest to cały zbiór reakcji chemicznych związanych z przemianą energii, które zachodzą w naszych organizmach. Procesy metaboliczne wykorzystują energię i składniki odżywcze do podtrzymywania funkcji życiowych, a nadmiar kalorii pozostawiają w formie odkładającego się tłuszczu. Oznacza to, że pod pojęciem metabolizm – mamy tak naprawdę na myśli liczbę kalorii, która w ciągu doby jest wykorzystywana przez organizm.

10 sposobow na przyspieszenie metabolizmu torby cateringu ntfy dostawa jedzenia

Dla każdego z nas przemiana materii to kwestia mocno indywidualna. Jej wydajność zmienia się z każdym rokiem życia, zwłaszcza po skończeniu 30 lat, a samo tempo spadku bywa uzależnione genetycznie. Co nas najbardziej interesuje – świadomie można wpływać na poprawę metabolizmu. Wystarczy wiedzieć, co przyśpiesza przemianę materii, a co ją zwalnia.

Jak przyśpieszyć przemianę materii?

Przez przemyślaną dietę i wprowadzenie oraz utrzymanie odpowiednich nawyków można efektywnie poprawić metabolizm. 

  • Kawa jest tu wskazana. Dzięki kofeinie zawartej również w zielonej herbacie, czy yerba mate możesz przyspieszyć swój metabolizm.
  • Sen to zdrowie. Jest potrzebny, żeby organizm pracował wydajnie. Utrzymywanie temperatury sypialni w okolicy 18-20 stopni Celsjusza pozytywnie wpływa na metabolizm.
  • Nie zapominaj o śniadaniach, to niesłychanie ważne. Późne zaspokojenie pierwszego głodu opóźnia metabolizm. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku dieta wysokobiałkowa. W Nice To Fit You proponujemy dietę niskowęglowodanową – bogatą w białko i tłuszcze. Stworzyliśmy ją z myślą o redukcji tkanki tłuszczowej, a dania, które mogą Cię zainteresować, oznaczamy #LC (less carb).
  • Picie wody jest kluczowe. Pomaga w procesie spalania kalorii, dlatego utrzymuj odpowiedni dla swojej wagi poziom nawodnienia.
  • Nie stosuj ostrych diet, ale korzystaj z ostrych przypraw: pieprzu, kminku, chilli, imbiru, czosnku, kurkumy, goździków, czy majeranku. Im możesz zawdzięczać przyspieszenie metabolizmu nawet o ¼.
  • Postaraj się nie stresować – włącz do diety tłuste ryby morskie. To źródło kwasów tłuszczowych omega-3: kwasu dokozaheksaenowego (DHA) oraz kwasu eikozapentaenowego (EPA), wpływających między innymi pozytywnie na Twoje samopoczucie i witalność. Pomyśl również o jodze, albo innych technikach relaksacyjnych.

Aktywność fizyczna – najlepszy sposób na lepszy metabolizm

Dla podkręcenia metabolizmu zbawienna jest także aktywność fizyczna. Wpływa na cały proces w znacznym stopniu, ale wymaga merytorycznego przygotowania. Najbardziej interesują nas ćwiczenia siłowe. Budowanie mięśni, a co tym idzie – budowanie tkanki mięśniowej, przyspiesza spalanie kalorii. Mięśnie potrzebują ich nawet 3 razy tyle, co tkanka tłuszczowa. Dla lepszego efektu, rekomendujemy połączenie ich z treningiem cardio, bieganiem, jazdą na rowerze czy sesją ćwiczeń domowych. Taki trening powinien trwać ok. 40 min, żeby efekty były zauważalne.

Gdy ćwiczysz, zadbaj o treningi interwałowe – czyli krótkie serie intensywnych ćwiczeń, na przemian z tymi mniej wymagającymi. Taka sesja treningowa powinna trwać około 45 minut.

Aktywność fizyczna i wprowadzenie odpowiednich nawyków czy restrykcji w diecie może być w różnym stopniu wymagające. W Nice To Fit You mamy już diety, które pomogą Ci wdrożyć plany w życie i osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Możesz nam zaufać, mamy na tym polu doświadczenie.

co to jest metabolizm smoothie dieta bez nabialu stroj sportowy yoga

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: