• data 07.02.2022
  • 4 min czytania
  • Ocena 3.77

Dieta jajeczna – czy faktycznie jest tak skuteczna?

Jajka na śniadanie, obiad i kolację? W tej diecie to możliwe. Zdaniem amerykańskich twórców tego sposobu odżywiania, możemy zgubić dodatkowe kilogramy w zaskakująco szybkim tempie, a to wystarczy, żeby przykuć uwagę wielu osób. Na czym więc dokładnie polega dieta jajeczna i jaki wpływ wywiera na organizm? Ile jajek dziennie możemy spożywać? Czy istnieją ku temu jakieś przeciwskazania? Przedstawiamy dietę jajeczną.

Poradnik dieta jajeczna - fakty i mity

Jajka na śniadanie, obiad i kolację? W tej diecie to możliwe. Zdaniem amerykańskich twórców tego sposobu odżywiania, możemy zgubić dodatkowe kilogramy w zaskakująco szybkim tempie, a to wystarczy, żeby przykuć uwagę wielu osób. Na czym więc dokładnie polega dieta jajeczna i jaki wpływ wywiera na organizm? Ile jajek dziennie możemy spożywać? Czy istnieją ku temu jakieś przeciwskazania? Przedstawiamy dietę jajeczną.

Czym jest dieta jajeczna?

Dieta jajeczna to nic innego, jak system żywienia skoncentrowany wokół spożywania jaj. Stanowią one trzon jadłospisu przy niewielkiej obecności innych produktów, takich jak mięso, ryby, warzywa i egzotyczne owoce. W naszym codziennym menu powinno znaleźć się maksymalnie 6 jajek, a sama dieta nie powinna trwać dłużej niż 14 dni. Taka metoda odżywiania ma prowadzić do dużego deficytu kalorycznego, który przekłada się na szybką redukcję masy ciała. 

Warte zauważenia jest jednak, że skuteczność diety jajecznej wynika z szybkiej utraty wody z organizmu, nie zaś wysokiego tempa spalania tłuszczu. Zdrowszą alternatywą jest stosowanie zrównoważonej diety o właściwej kaloryczności.

czy dieta jajeczna jest zdrowa?

Zasady diety jajecznej – ile jajek dziennie? Jak je przygotowywać?

Według twórców diety najlepsze efekty osiągniemy stosując jajeczny jadłospis przez 2 tygodnie. Eksperci prezentują odmienny punkt widzenia, uważając, że restrykcyjność diety może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych  i zachęcając tym samym do najwyżej kilkudniowego trzymania się zasad metody. 

Według głównych założeń diety powinniśmy spożywać 2 jajka przy 3 posiłkach dziennie (śniadanie, obiad oraz kolacja). Bardzo ważne jest, aby nie zapominać o warzywach i owocach (dopuszczalne są pomarańcze i grejpfruty), które w niewielkich ilościach mają uzupełniać codzienny jadłospis. Jajka możemy przygotowywać na różne sposoby – mogą być ugotowane na twardo, miękko, a także w formie potrawy. Przy stosowaniu diety powinniśmy ograniczyć słodycze oraz alkohol, a okazyjnie możemy pozwolić sobie na zjedzenie mięsa. 

Jaki wpływ na organizm mają jajka?

Jak łatwo się domyślić, dieta opierająca się głównie na jednym produkcie może wiązać się z konkretną reakcją organizmu. Nie inaczej jest w tym przypadku. Jajka zawierają bardzo dużo białka, dlatego czujemy się nasyceni przez długi okres czasu. Zawierają także szereg witamin (A, E, K, D oraz kwas foliowy), jak i również minerałów (magnez, cynk, potas, selen czy jod).

Jak wpływ na organizm ma dieta jajeczna? 

  • W trakcie diety możemy odczuwać ogólne osłabienie organizmu wraz z bólami głowy i brzucha.Jajka zawierają niewielką ilość węglowodanów, dlatego możemy być pozbawieni energii. 
  • Dieta jajeczna dostarcza bardzo dużo białka, dlatego może na tym ucierpieć praca nerek – w przypadku osób z niewydolnością.
  • Możliwe, że dieta jajeczna spowoduje wzrost “złego” cholesterolu we krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca.
  • Jajeczny jadłospis może spowodować szybką utratę masy ciała.

Dieta jajeczna – przeciwwskazania

Restrykcyjność diety powoduje, że nie każdy będzie mógł bezpiecznie sprawdzić efekty jej działania na sobie. Dieta jajeczna nie jest właściwa dla osób cierpiących na dolegliwości związane z układem pokarmowym, a także chorobami nerek czy wątroby. Nie powinni jej stosować także ci, którzy zmagają się z wysokim cholesterolem.

Sprawdź
diety NTFY

Więcej białka, mniej cukru

Sport

W menu znajdziesz wysokobiałkowe dania mięsne. Cukier biały zastąpiliśmy zamiennikami, takimi jak erytrytol i ksylitol, aby zapewnić Ci zdrowe i sycące posiłki.

Sprawdź Szczegóły
Zbilansowana dieta, niski IG

Niski IG

Nasze posiłki są komponowane tak, by miały niski bądź średni ładunek glikemiczny, wspierając kontrolę masy ciała. Pełnowartościowe białko, błonnik i naturalne składniki sprawiają, że czujesz się syty na dłużej.

Sprawdź Szczegóły
Bez mleka i jego przetworów

Bez nabiału

To idealny wybór dla osób z nietolerancją laktozy, alergią na mleko lub tych, którzy chcą ograniczyć nabiał bez utraty różnorodności i smaku. Dieta jest bogata w warzywa i owoce, zapewniając witaminy i błonnik.

Sprawdź Szczegóły
Wege, bez mięsa

Wege

Chcesz jeść zdrowo, ale bez mięsa? Dieta wegetariańska od Nice To Fit You zapewni Ci pełnowartościowe posiłki bazujące na roślinnych źródłach białka, takich jak strączki, tofu, tempeh i nabiał.

Sprawdź Szczegóły
Zdrowie mamy i dziecka

Dla Mam

Zdrowa dieta to podstawa w ciąży i podczas karmienia piersią. Dieta Dla Mam od Nice To Fit You powstała z myślą o przyszłych i młodych mamach.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu

Less Gluten

Jeśli chcesz ograniczyć gluten, ale nie rezygnować z różnorodności, Less Gluten od Nice To Fit You to idealne rozwiązanie!

Sprawdź Szczegóły
Wysoka zawartość tłuszczów

Keto

Dieta bazuje na zdrowych tłuszczach, ograniczając węglowodany do minimum i dostarczając solidną porcję tłuszczów i białka. W menu znajdziesz także niskowęglowodanowe desery na bazie erytrytolu, które osłodzą Twój dzień bez wyrzutów sumienia.

Sprawdź Szczegóły
Różnorodnie

Flexitarian

To elastyczna dieta, która łączy różnorodność kuchni roślinnej i tradycyjnej, dostarczając organizmowi niezbędnych składników.

Sprawdź Szczegóły

Nice To Fit You – dieta pudełkowa, z którą wszystko można!

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: