- 03.11.2022
- 8 min czytania
Jak obliczyć BMI?
Fakt, że przewlekła otyłość jest źródłem wielu chorób i problemów zdrowotnych nie jest już dzisiaj dla nikogo zaskoczeniem. Precyzyjne monitorowanie i analizowanie masy ciała wymaga jednak asysty dietetyka i specjalistycznej wiedzy. Aby uprościć ten proces jeszcze w drugiej połowie XIX w. opracowano wskaźnik BMI. Dzięki niemu ustalisz, czy Twoje ciało waży tyle, ile powinno. Jak wykorzystać wskaźnik BMI i gdzie znajdziesz odpowiedni kalkulator?
Czym jest wskaźnik BMI?
Wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) pozwala obliczyć proporcję wagi to wzrostu. Jest bardzo prosty w użyciu, a jego wyniki sprawdzą się w przypadku ogółu populacji. Choć BMI nie udziela odpowiedzi na pytanie o skład ciała, zawartość tkanki tłuszczowej lub poziom nawodnienia pozwala oszacować, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa.
Znając swoje BMI możesz ocenić swój ogólny stan zdrowia i zadbać o dietę, aktywność fizyczną lub efektywniejszy wypoczynek. W parze ze wzrostem masy ciała idzie również zwiększone ryzyko chorób, dlatego ten wskaźnik jest powszechnie używany nie tylko w dietetyce, ale także w diabetologii i kardiologii.
Zapamiętaj, że nie należy dążyć do możliwie najniższego BMI. Twoja masa ciała powinna znajdować się na poziomie wagi określanej jako prawidłowa. Odchylenia zarówno w górę, jak i w dół od tej wartości idą w parze ze zwiększonym ryzykiem chorób.
Dla kogo jest kalkulator BMI?
W sieci znajdziesz wiele kalkulatorów BMI, które możesz wykorzystać do obliczenia proporcjonalności masy ciała. Powinieneś jednak traktować je z przymrużeniem oka. Badanie BMI jest powszechnie używane do celów statystycznych, aby ocenić trendy panujące w społeczeństwie. Oznacza to, że wzór w bardzo dużym stopniu uśrednia wyniki wśród populacji.
Aby ocenić prawidłowość BMI w swoim przypadku powinieneś skorzystać z porady dietetyka, który uwzględni takie aspekty jak:
- wiek;
- płeć;
- masa ciała;
- choroby współistniejące, które wpływają np. na zwiększenie poziomu tkanki tłuszczowej;
- aktywność fizyczna i jej rodzaj.
Kalkulator BMI nie sprawdzi się do oceny indywidualnej, choć można wykorzystać go jako narzędzie poglądowe.
Sprawdź
diety NTFY
Jak obliczyć BMI?
Zdecydowana większość kalkulatorów BMI oblicza wskaźnik przy użyciu jedynie dwóch danych – masy ciała oraz wzrostu. Aby obliczyć wskaźnik podziel swoją wagę (wyrażoną w kilogramach) przez kwadrat wzrostu (wyrażony w metrach). Otrzymany wynik będzie Twoim BMI.
Ten wzór nie ma zastosowania w przypadku dzieci i młodzieży do 19 roku życia. W ich przypadku stosuje się tzw. siatki centylowe. To specjalne wykresy graficzne, które pozwalają sprawdzić, jak młody człowiek wypada na tle swoich rówieśników. Stosuje się odmienne siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek, co wynika z naturalnych różnic w budowie ciała.
Dlaczego do dzieci nie można zastosować podstawowego wzoru BMI? W ich przypadku skład ciała zmienia się bardzo dynamicznie. U niemowląt, które kończą 1. rok życia tkanka tłuszczowa może wynosić nawet 25%. Dlatego pomiar BMI w ich przypadku jest zupełnie niemiarodajny. Wraz z wiekiem poziom tkanki tłuszczowej normalizuje się. Na etapie szkolnym wyraźnie widać już, że chłopcy mają jej mniej niż dziewczynki, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w okolicach bioder, ud i piersi.
Międzynarodowa klasyfikacja BMI
Międzynarodowa klasyfikacja BMI składa się z kilku stopni, wśród których można wyróżnić:
- niedowagę – poniżej 18,5;
- wagę prawidłową – 19-24,9;
- nadwagę – 25-29,9;
- otyłość(I-, II- lub III-go stopnia) – odpowiednio zakresy 30-34,9; 35-39,9 oraz 40 i więcej.
Skala jest jednakowa w przypadku kobiet oraz mężczyzn i w taki sam sposób jest też interpretowana. Dlatego wyniki mogą niekiedy prowadzić do błędnego przekonania o swojej masie ciała. Wskaźnik BMI odnosi się wyłącznie do masy ciała rozumianej jako „kilogramy na wadze”. W żaden sposób nie różnicuje jej jeśli chodzi o tkankę tłuszczową, tkankę mięśniową, wodę lub masę kości.
Jeśli chcesz rozdzielać te składniki możesz wyposażyć się w wagę z funkcją bioimpedancji wykorzystującej oporność Twoich tkanek na prąd elektryczny. To całkowicie nieinwazyjna, bezbolesna i precyzyjna metody pomiaru składu ciała. Nie tylko określi Twoją wagę i BMI, ale także wyliczy, z czego składa się Twój organizm i w jakich proporcjach. Alternatywnie możesz skorzystać z badania Dexa. Wykonuje się je w warunkach laboratoryjnych i wyróżnia się ono bardzo wysoką dokładnością.
Czy BMI jest miarodajne?
Wiesz już, że wskaźnik BMI nie sprawdzi się w przypadku dzieci, ale co z osobami dorosłymi? Czy w ich przypadku zawsze można się do niego odwołać? Okazuje się, że też nie jest to doskonałe narzędzie
Doskonałym przykładem grupy dla której nie będzie to odpowiedni sposób pomiaru prawidłowości masy ciała są sportowcy. Osoby, które regularnie trenują na siłowni i wyróżniają się dużą masą mięśniową będą miały BMI na poziomie wskazującym nadwagę pomimo, że zawartość tłuszczu w organizmie może wynosić zaledwie kilka procent.
Z kolei sportowcy trenujący dyscypliny wytrzymałościowe wyróżniają się obniżony wskaźnikiem masy ciała pomimo, że również u nich poziom tkanki mięśniowej i tłuszczowej znajduje się w normie.
Również u kobiet w ciąży nie oblicza się wskaźnika BMI, ale rekomendowany przyrost wagi. Może on wahać się od niespełna 7 do niemal 20 kilogramów w zależności od wagi kobiet z okresu poprzedzającego ciążę.
Pamiętaj, aby nie traktować wskaźnika BMI zbyt dosłownie. To skrajne uproszczenie, które najlepiej sprawdza się w modelach statystycznych, ale nie odzwierciedla indywidualnych predyspozycji organizmu.
Staraj się dbać o zbilansowaną i zróżnicowaną dietę, a nadwaga nie powinna stanowić dla Ciebie problemu. W Nice To Fit You oferujemy Ci aż 8 pysznych i zróżnicowanych diet – od menu dla wegan i wegetarian, przez jadłospis dla osób aktywnych fizycznie, aż po dietę ketogeniczną. Dbamy o to, aby każdy posiłek dostarczał Ci wszystkiego, czego potrzebuje Twój organizm, dlatego nie musisz się już o nic martwić.
Nice to Fit You – dieta, z którą wszystko można
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/dynamika-bmi-we-wczesnym-dziecinstwie-a-ryzyko-trwalej-otylosci/
https://dietetycy.org.pl/bmi-wiek/
https://dietetycy.org.pl/jak-obliczyc-bmi-normy-dla-dzieci-nastolatkow-i-doroslych/