• data 08.07.2021
 • 3 min czytania
 • Ocena 4.67

7 produktów, które powinny znajdować się w zdrowej diecie

Pomyśl o nich jak o fantastycznej siódemce! Są Twoimi najlepszymi sojusznikami w zdrowym odżywianiu. Ich obecność w diecie jest niezbędna, ale dają tyle od siebie, że powinniśmy postawić im pomnik. Przesada? W żadnym wypadku! Wiesz, o których produktach mowa? Przekonaj się!

Poradnik czym jest dieta wątrobowa?

Pomyśl o nich jak o fantastycznej siódemce! Są Twoimi najlepszymi sojusznikami w zdrowym odżywianiu. Ich obecność w diecie jest niezbędna, ale dają tyle od siebie, że powinniśmy postawić im pomnik. Przesada? W żadnym wypadku! Wiesz, o których produktach mowa? Przekonaj się!

jak ważne są dla Ciebie rośliny strączkowe?

Jak ważne są dla Ciebie rośliny strączkowe?

Bardzo ważne! Zdrowa dieta powinna zawierać w swoim składzie rośliny strączkowe. Są bogatym źródłem błonnika, białka, a także żelaza i cynku. Nic więc dziwnego, że ich popularność rośnie wraz z zainteresowaniem weganizmem – stanowią świetny zamiennik dla mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Fasola, bób, soczewica, groch, ciecierzyca, soja, groszek – jest w czym wybierać, choć należy mieć na względzie, że wszystkie zawierają w sobie pewną mniejszą, lub większą ilość substancji antyodżywczych. Nasiona roślin strączkowych mogą przez to przez jakiś czas powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Bardzo ważne jest moczenie i odpowiednie gotowanie roślin oraz stopniowe wprowadzanie ich do codziennej diety. Osoby cierpiące na refluks, nadwrażliwość żołądka lub chorobą wrzodową a także z problemami z tarczycą powinny skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem

Nasiona roślin strączkowych:

 • Dostarczają wiele węglowodanów, przy niskim indeksie glikemicznym – są dobrym wyborem dla osób chorujących na cukrzycę.
 • Są bardzo pożywne, dostarczają dużo energii.
 • Są świetnym źródłem białka, a także błonnika – dzięki czemu stabilizują stężenie cholesterolu, a także zapobiegają zaparciom.
 • Ich spożywanie pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy, chorób serca, a również nowotworów.

Czym jest dieta wątrobowa?

Nazywana jest tak nie bez powodu. Ta dieta stawia w centrum uwagi jeden z najważniejszych organów – wątrobę – i robi wszystko, żeby ją chronić i wspierać przy różnego rodzaju schorzeniach. Jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą poddać swój organizm solidnej detoksykacji – zneutralizować i usunąć obecne w organizmie toksyny, które obecne są zazwyczaj w alkoholu, czy lekach. Dieta oczyszczająca  może być odpowiedzią dla osób, które borykają z nadwagą i otyłością. Dlaczego o niej mówimy? Jej istotnym założeniem jest włączenie do diety warzyw – takich jak marchew, pietruszkę, czy selera. Są świetnym źródłem błonnika i powinny być gotowane, pieczone albo duszone, aby nie straciły swoich pozytywnych wartości i stały się dla nas lekkostrawne.

Jakie są główne założenia diety wątrobowej?

zdrowe tłuszcze – jakie produkty je zawierają?
 • To dieta lekkostrawna, wykluczająca smażenia potraw i ostrych przypraw.
 • Ten styl odżywiania wiąże się z wyeliminowanym fast-foodów, alkoholu i palenia papierosów.
 • Dieta jest bogata w warzywa i owoce.
 • 6 posiłków dziennie, spożywanych w krótkich odstępach czasu.
 • Powinno się wypijać 2 do 2,5 litra wody.

Zdrowe tłuszcze – jakie produkty je zawierają?

Podstawą zdrowego odżywiania powinna być zbilansowana dieta, szczególnie bogata w mikroelementy, witaminy, a również nienasycone kwasy tłuszczowe. Te ostatnie są pokaźnym źródłem energii i mogą wspierać nasz organizm w walce z różnymi schorzeniami. Które tłuszcze są zdrowe? Zwłaszcza kwasy omega-6 i omega-3 wspierają prawidłowe funkcjonowanie mózgu, układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, skóry a także mają wpływ na regulację cholesterolu czy normalizację ciśnienia tętniczego. Gdzie je znaleźć? Pomocne mogą być zwłaszcza orzechy! W przeróżnych odmianach: włoskie, laskowe, pekan, czy arachidowe. Wszystkie się nadadzą. Cenne są również pestki dyni, migdały, pistacje i tłuste ryby morskie.

Ciekawa, choć wymagająca poszerzenia tematu jest dieta ketogeniczna, która słynie z założenia – “jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz”. W jej przypadku dopuszcza się spożycie większej ilości tłuszczów nasyconych, choć opcja “keto” wymaga konsultacji z lekarzem, albo dobrej znajomości tematyki żywienia. Jej długotrwałe, bądź nieumiejętne stosowanie może spowodować wiele powikłań. Bezpieczniejszą alternatywą może być nasze rozwiązanie – opcja Active, czyli dieta białkowo-tłuszczowa, nie będąca jednocześnie dietą ketogeniczną. W sam raz dla osób aktywnych!

Jaka jest rola odpowiedniego nawodnienia?

Możemy mówić o roślinach strączkowych, warzywach lekkostrawnych, owocach, a nawet orzechach i rybach, ale rola odpowiedniego nawodnienia organizmu pozostaje wciąż nieoceniona. 

Woda! Nasz największy sprzymierzeniec w diecie. Dzięki niej układ krwionośny może w ogóle pracować. Woda chroni przed wewnętrznymi urazami – zabezpiecza nasz mózg, gałki oczne czy rdzeń kręgowy, umożliwia trawienie i przemianę pożywienia w energię. Jej wymagane spożycie zależy od masy ciała. Żeby przeliczyć nasze zapotrzebowanie możemy użyć wzoru: 1kg = 30 ml wody do wypicia. 

Dodajmy do tego jeszcze zioła – takie jak rumianek (pomaga uporać się z migrenami), pokrzywa (dobra na włosy i cerę), czy melisa (świetnie działa w przy zaburzeniach rytmu serca) i voilà! Dieta kompletna!

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.


Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: