- 30.11.2021
- 6 min czytania
W wolnym tłumaczeniu jej nazwa oznacza zapach konia. Należy do roślin z rodziny psiankowatych, podobnie jak pomidor czy ziemniak. Korzeń ashwagandhy, witania ospała, a może żeńszeń indyjski lub zimowa wiśnia? Znamy wiele określeń na tę niezwykłą roślinę, a jej właściwości zdrowotne wciąż budzą wśród nas podziw. Na co ashwagandha pomaga? Czy jej stosowanie jest bezpieczne? Jakie są przeciwwskazania i czy mogą wystąpić skutki uboczne?
Czym jest ashwagandha?
Ashwagandha to roślina rosnąca pod postacią zielonego krzewu. Jej skład jest bogaty w związki chemiczne takie jak: kumaryny, alkaloidy czy flawonoidy. Znajdziemy ją głównie w strefie subtropikalnej – zwłaszcza południowo-wschodniej Azji, ale uprawiana też jest w klimacie umiarkowanym. Szczególną popularność zyskała w tradycyjnej medycynie indyjskiej – ajurwedzie. Możemy ją spożywać w formie sproszkowanej, a także jako wyciąg lub ekstrakt. Ashwagandha jest ceniona przede wszystkim za właściwości korzenia rośliny, ale cenne składniki znajdziemy także w owocach, liściach i ziarnach.
Sprawdź
diety NTFY
Ashwagandha wspiera kondycję ciała oraz umysł
udowodnione wieloma badaniami. Wiemy, że roślina działa uspokajająco – stąd może wspierać nas, gdy odczuwamy zmęczenie albo walczymy ze stresem. Na co naprawdę pomaga ashwagandha?
- Roślina może skutecznie wspierać leczenie choroby Alzheimera.
- Ashwagandha reguluje metabolizm.
- Wspiera pracę układu nerwowego – wzmacnia koncentrację i pomaga efektywniej się uczyć.
- Obecne w roślinie witanolidy mogą hamować rozwój niektórych nowotworów, np. raka piersi czy jelita grubego.
- Pozytywnie oddziałuje na układ odpornościowy – pomaga w walce z infekcjami i wzmacnia wydolność organizmu.
- Ashwagandha chroni wątrobę.
- Jest silnym antyoksydantem, co ma wpływ na spowolnienie procesu starzenia się organizmu.
- Redukuje ilość kortyzolu (hormonu stresu) i poprawia jakość snu.
- Wspiera przy budowaniu kondycji ciała. Korzeń Ashwagandy jest popularnym suplementem stosowanym przez wiele osób aktywnych fizycznie.
- Żeńszeń indyjski zmniejsza poziom „złego” cholesterolu.
- Korzeń wspiera płodność mężczyzn.
Jakie są przeciwwskazania do spożywania ashwagandhy?
Stosowanie rośliny jest zasadniczo bezpieczne, ale w niektórych przypadkach warto skonsultować z lekarzem suplementację diety preparatami z ashwagandhy. Jeśli przyjmujemy leki uspokajające lub nasenne, możemy narazić się na niepożądane skutki uboczne. Chorzy na nadczynność tarczycy, nadciśnienie i cukrzycę także powinni zachować szczególną ostrożność, podobnie jak kobiety w ciąży – skład chemiczny rośliny może wpływać niekorzystnie na przebieg ciąży. Odradza się także przyjmowanie ashwagandhy przez dzieci.
Samo zażywanie preparatów z rośliny może skutkować takimi skutkami ubocznymi jak wymioty, biegunka i inne dolegliwości układu pokarmowego.
Czy ashwagandha ma wpływ na osoby trenujące siłowo?
Preparaty z ashwagandhy nie bez powodu cieszą się dużą popularnością wśród sportowców. Badania potwierdzają, że stosowanie rośliny reguluje metabolizm, poprawia wydolność organizmu, a także powoduje wzrost siły i tkanki mięśniowej. Wiemy również, że suplementacja ashwagandhą wspiera regenerację mięśni po treningu oraz podnosi poziom testosteronu, zgodnie z niektórymi badaniami nawet o 15%. Zbilansowana dieta dla osób aktywnych fizycznie nie powinna schodzić na drugi plan na rzecz ashwagandhy, ale stosowanie rośliny może skutecznie poprawiać efekty treningu i ćwiczeń siłowych.
Nasza Oferta
Twój wybór
Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.
- Sprawdź nasze zdrowe i zbilansowane diety – aż 7 propozycji
- Oblicz szybko dziennie zapotrzebowanie kaloryczne
- Codziennie aż 35 dań w menu do wyboru! Największy wybór na rynku
- Każdy dzień może być inny! Wybieraj posiłki, ich ilość oraz kaloryczność!
- Zamów zestaw biurowy, lunch box lub jedzenie dla dzieci
- Przeglądarka, ranking dań cateringu dietetycznego NTFY