- 14.06.2022
- 7 min czytania
Jaka dieta na obniżenie ciśnienia?
Nadciśnienie tętnicze to jeden z głównych powodów występowania chorób sercowo-naczyniowych i jednocześnie choroba cywilizacyjna. W 2015 roku cierpiało na nią 20% wszystkich kobiet i 25% mężczyzn na całym świecie. Łącznie daje to ponad miliard osób cierpiących z powodu zbyt wysokiego ciśnienia. Dzisiaj wyniki są znacznie bardziej zatrważające. Jak się odżywiać, aby zachować zdrowie i jaka dieta na obniżenie ciśnienia jest najlepsza?
Co powoduje wysokie ciśnienie?
Wysokie ciśnienie, z jakim krew napiera na ściany naczyń krwionośnych, powoduje występowanie mikrouszkodzeń, które z biegiem czasu mogą doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń na tle kardiologicznym. Środowisko medyczne jest zdania, że zbyt wysokie ciśnienie jest powodowane przede wszystkim przez czynniki zewnętrzne takie jak:
- nadwaga;
- nadmierne spożycie soli;
- stosowanie diet bogatych w tłuszcze nasycone;
- palenie papierosów i regularne spożywanie alkoholu;
- przewlekły stres;
- brak ruchu.
Co istotne, wysokie ciśnienie to problem, który dotyka także osoby aktywne fizycznie. Na szczególne ryzyko narażone są sportowcy, którzy stosują przez długi czas różnego rodzaju środki ergogeniczne przepełnione stymulantami, a także ci, którzy zdecydowali się sięgnąć po doping.
Kiedy wysokie ciśnienie to już nadciśnienie? Aktualne wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego wskazują na dwie wartości:
- powyżej 140 mm Hg przy ciśnieniu skurczowym;
- powyżej 90 mm Hg przy ciśnieniu rozkurczowym.
Jeżeli wyniki powtarzają się podczas dwóch kolejnych wizyt, lekarz może zdiagnozować nadciśnienie. To samo dotyczy pacjentów, u których średnia wizyta z dwóch pomiarów w czasie jednej wizyty przekracza odpowiednio 180 lub 110 mm Hg.
U niektórych osób wykrywa się również nadciśnienie pierwotne, którego przyczyna nie została do końca poznana. Przyjmuje się jednak, że wynika ono z predyspozycji genetycznych.
Warto wskazać, że zbyt wysokie ciśnienie często bywa niezauważone nawet przez lata. Pacjenci, którzy nie dokonują pomiarów mogą przez długi czas cierpieć na tzw. ciśnienie bezobjawowe, które powoli wyniszcza organizm.
Sprawdź
diety NTFY
Dlaczego nadciśnienie jest szkodliwe?
Z początku objawy nadciśnienia są mało specyficzne, dlatego trudno powiązać je z konkretnym problemem. Pacjenci zwykle narzekają na nawracające bóle głowy, trudności z zasypianiem, uderzenia gorąca, czy obniżenie tolerancji wysiłkowej. Często mogą również zdarzać się krwotoki z nosa i uczucie „kołatania” serca.
Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Do najpoważniejszych z nich należy zaliczyć:
- zawał serca;
- udar mózgu;
- niewydolność serca i przerost jego lewej komory;
- miażdżyca;
- rozwarstwienie aorty.
Nadciśnienie, które utrzymuje się latami, prowadzi również do zaburzeń czynnościowych i zmian strukturalnych w organach wewnętrznych. Dlatego u pacjentów często diagnozuje się upośledzenie funkcjonowania nerek i retinopatię.
Objawów charakterystycznych dla nadciśnienia nie można ignorować. Obecnie lekarze coraz częściej zwracają jednak uwagę na tw. syndrom białego fartucha. To niekontrolowana reakcja fizjologiczna pacjenta w kontakcie z personelem medycznym, która prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i przekłamania wyników. Problem może dotyczyć nawet 20% populacji! Na szczęście z nadciśnieniem można walczyć domowymi sposobami!
Jaka dieta na obniżenie ciśnienia?
Obniżanie ciśnienia zaczyna się od kuchni. Za najzdrowsze modele żywienia z kardiologicznego punktu widzenia uważa się obecnie DASH oraz śródziemnomorski. Jaką dietę na obniżenie ciśnienia powinieneś stosować na co dzień, aby zadbać o swoje zdrowie?
- ogranicz stosowanie soli w kuchni i zastąp ją innymi przyprawami (np. korzennymi, ziołami lub pieprzem);
- unikaj spożywania przetworzonej żywności. Szczególnie dużo soli i nasyconych tłuszczy zawierają sery, wędliny, fastfoody oraz popularne przekąski jak chipsy, paluszki lub krakersy;
- jedz świeże warzywa i owoce, szczególnie te, które są bogate w potas – banany, pomidory lub fasola;
- zamień pieczywo białe na pełnoziarniste, a mąkę pszenną na tą pełnego przemiału;
- dbaj o spożywanie błonnika;
- dodaj do diety zdrowe tłuszcze pochodzące z orzechów i oliwę z oliwek extra vergin.
Za dużo nowości na raz? Wprowadzaj zmiany małymi krokami. Już 200 g warzyw i owoców na dzień skutecznie redukuje ryzyko choroby wieńcowej i chorób układu krążenia.
Wiemy, że samodzielna zmiana nawyków żywieniowych może być trudna i wymaga czasu. Możesz jednak rozważyć skorzystanie z cateringu dietetycznego dopasowanego do Twoich potrzeb. Kucharze z Nice To Fit You zadbają, abyś jadł zdrowo, smacznie i w zróżnicowany sposób. Zapomnij o monotonnych posiłkach bez smaku. Sprawdź naszą ofertę i znajdź najlepszą dietę na obniżenie ciśnienia. Masz wątpliwości? Nasi dietetycy z pewnością je rozwieją.
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/nadcisnienie-otylosc/
https://dietetycy.org.pl/nadcisnienie-tetnicze-wystepuje/
https://dietetycy.org.pl/dieta-w-nadcisnieniu-tetniczym/
https://dietetycy.org.pl/nadcisnienie-tetnicze-patogeneza-i-leczenie/
https://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/guide/dash-diet