-
31.03.2025
-
3 min czytania
Czy to sposób na brak uczucia ciężkości po wieczornym posiłku? Jakie produkty najlepiej wybierać, aby uniknąć głodu i jednocześnie wspierać procesy metaboliczne?
Czy warto wybierać kolacje niskowęglowodanowe?
Węglowodany (zwłaszcza w dużych ilościach i te, które pochodzą z produktów rafinowanych) po spożyciu powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Chociaż ten efekt w niektórych sytuacjach jest nam potrzebny (np. przed planowanym treningiem), to nie spełnia tej roli w godzinach wieczornych. Duża ilość węglowodanów w kolacji może prowadzić do nadmiernej produkcji insuliny, następnie do gwałtownego spadku glukozy i w rezultacie do chęci podjadania bezpośrednio przed snem.
Ograniczenie węglowodanów w ostatnim posiłku stabilizuje poziom cukru i zmniejsza ryzyko wieczornych napadów głodu. Podobne zależności można obserwować przy śniadaniu niskowęglowodanowym – niektórym taka praktyka pozwala uniknąć sięgania po nieplanowane przekąski przed obiadem.
Warto pamiętać, że ostatni posiłek nie musi być całkowicie pozbawiony węglowodanów. Odpowiednio dobrane węglowodany w połączeniu z białkiem i zdrowymi tłuszczami wspierają procesy regeneracyjne i pomagają utrzymać równowagę metaboliczną. Spożywanie węglowodanów złożonych wieczorem, takich jak kasze czy ciemne ryże, pomaga w lepszej kontroli masy ciała, modulując wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za głód i sytość, jak lektyna czy grelina.
Sprawdź
diety NTFY
Jak komponować kolacje bez węglowodanów, aby były sycące i zdrowe?
Podstawą niskowęglowodanowej kolacji powinny być produkty bogate w białko oraz zdrowe tłuszcze. Ważne jest także uwzględnienie błonnika, który będzie wspierać trawienie i zapewni większą sytość.
Najlepszym wyborem będą:
- źródła białka – jaja, ryby, mięso drobiowe, tofu, sery, twaróg, jogurty wysokobiałkowe;
- zdrowe tłuszcze – oleje roślinne, awokado, tłuste ryby, orzechy, pestki i nasiona;
- warzywa.
Kolacja bezwęglowodanowa to jednak niejedyna opcja, która będzie zgodna z zasadami zdrowej diety. Ostatni posiłek nie musi być całkowicie pozbawiony tego makroskładnika. W zależności od stosowanego modelu żywienia jego obecność w wieczornym posiłku może być korzystna.
W diecie osób aktywnych fizycznie to wręcz niezbędny element kolacji. Węglowodany pomagają w odbudowie zapasów glikogenu i wspierają regenerację organizmu. Należy jednak kontrolować ich ilość i wybierać produkty o niższym indeksie glikemicznym, które nie powodują gwałtownych skoków cukru we krwi.
Szukasz inspiracji? Sprawdź propozycje na niskowęglowodanowe kolacje
Kolacje bez węglowodanów – przepisy, które na stałe wpiszesz w swoje menu – to bardziej tradycyjne, jak i nowoczesne, choć proste propozycje, jakie z powodzeniem mogą stać się częścią Twojej diety niskowęglowodanowej.
- Jajeczne naleśniki z wędzonym łososiem, orzechami i rukolą.
- Zapiekana cukinia z mozzarellą, szpinakiem i chudą wędliną.
- Placuszki z twarogu z kakaowo-jogurtową polewą i truskawkami.
- Orzechowa pasta ze skyra i pistacji z solidną porcją warzyw.
- Pieczarki duszone w pomidorach, podane z tofu.
Bibliografia
- Zielińska, M., & Buczkowska-Radlińska, J. (2017). Wpływ diety niskowęglowodanowej na stan zdrowia człowieka. Pomeranian Journal of Life Sciences, 63(4).
- Gawęcki, J., Berger, S., & Brzozowska, A. (2011). Żywienie człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Frączek, B., Krysztofiak, H., Bartuzi, Z., & Krzywański, J. (2020). Dietetyka sportowa. PZWL Wydawnictwo Lekarskie.