• data 17.06.2021
  • 3 min czytania
  • Ocena 4.89

Czekolada, kawa – czy są zdrowe? Rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami

Ciężko się im oprzeć! Jedna niezwykle pobudza do życia, a druga nadaje mu słodyczy. Dla niektórych stanowią sens istnienia. Wokół jednej i drugiej narosło wiele mitów, z którymi z chęcią się dzisiaj rozprawimy. Czekolada i kawa – czy trzeba z nich rezygnować, a może drobne przyjemności w diecie mogą nieść za sobą same pozytywne skutki? Przekonajcie się sami.

Poradnik czy kawa jest zdrowa

Czy kawa jest zdrowa? Jakie zdrowe desery mogą trafić do codziennego menu?

Ciężko się im oprzeć! Jedna niezwykle pobudza do życia, a druga nadaje mu słodyczy. Dla niektórych stanowią sens istnienia. Wokół jednej i drugiej narosło wiele mitów, z którymi z chęcią się dzisiaj rozprawimy. Czekolada i kawa – czy trzeba z nich rezygnować, a może drobne przyjemności w diecie mogą nieść za sobą same pozytywne skutki? Przekonajcie się sami.

Zdrowe desery od NTFY

Kawa a zdrowie

Kawa posiada wiele wyjątkowych cech, to z pewnością. Pobudza do działania, poprawia samopoczucie i bywa nieodłącznym elementem każdego poranka. Jak wypada w ogólnym rozrachunku? Czy jest zdrowa? Poza właściwościami pobudzającymi, potrafi uśmierzyć ból. Będąc świetnym źródłem przeciwutleniaczy, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, a nawet spowalnia proces starzenia się. Pomaga nawet w walce z chorobami Alzheimera i Parkinsona, a również z depresją. Z drugiej strony osoby wrażliwe na kofeinę mogą odczuwać dyskomfort chwilę po jej wypiciu. Jak każda używka potrafi uzależniać oraz utrudniać zasypianie tym, którzy sięgają po nią sporadycznie. Kawa może także stanowić przeszkodę w skutecznym odchudzaniu, jeśli przywykliśmy do słodzenia tego napoju, a również zabielania go dużą ilością tłustych śmietanek. 

Kawa nie ma samych zwolenników. Na przestrzeni lat obrosła wieloma historiami i mitami. Na pewno mogliście natknąć się na stwierdzenie, że kawa na czczo to pewna zgaga i nadkwasota żołądka. Picie jej na pusty żołądek ma powodować zmęczenie i wypłukiwać magnez – to nieprawda. Badania nie potwierdziły, żeby picie kawy na czczo miało powodować silne problemy trawienne. Wrażenie “nadkwaśności” po spożyciu tego naparu są jego cechą charakterystyczną. Niektórzy to odczuwają mocniej, a niektórzy mniej – bez różnicy, czy piciu towarzyszyło pełne śniadanie, czy też nie. Prawdą jest, że kawa ogranicza wchłanianie magnezu, ale sama go też zawiera.

Czekolada – jaka jest? Dlaczego gorzka czekolada jest zdrowa?

Podobnie jak kawa, czekolada potrafi porządnie nas wzmocnić, jest pyszna i ciężko się jej oprzeć. Tę przyjemność okupujemy jej wysoką kalorycznością. Jedna tabliczka to 500 kcal – czyli aż ¼ średniego dziennego zapotrzebowania energetycznego dla kobiety i tylko nieco mniej dla mężczyzny. To dużo, zwłaszcza kiedy interesuje nas szyta na miarę dieta.  Czy lepiej zatem pożegnać się z czekoladą? Nigdy w życiu! Na osłodę warto wspomnieć, że ten przysmak może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm! Zwłaszcza odpowiednio przyrządzone desery czekoladowe mogą poprawić nie tylko nasz nastrój, ale i wiele aspektów zdrowia. Szczególnie jeśli wybierzemy taki rodzaj, który zawiera w sobie jak najwięcej kakao (oczekiwana zawartość to przynajmniej 70%). 

Gorzka czekolada – co robi?

  • obniża ciśnienie, 
  • relaksuje,
  • wzmacnia serce, zmniejsza ryzyko zawału,
  • przeciwdziała miażdżycy i chorobom nowotworowym, 
  • reguluje cholesterol,
  • pozytywnie wpływa na koncentrację,
  • działa stymulująco – zawiera kofeinę, powoduje wzrost serotoniny i endorfin,
  • podnosi odporność organizmu.

Ziarna kakao są bogate w flawonoidy – związki chemiczne mające właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Mogą wspierać układ krążenia i zapobiegać procesowi starzenia się. Poza tym stanowią źródło magnezu, fosforu i cynku, a także żelaza. 

zdrowy deser jaki?

Jakie fit desery włączyć do diety?

Nawet jeśli zależy nam na utracie masy ciała, to nasi dietetycy nie polecają całkowitego eliminowania słodyczy. Zamiast tego proponują ograniczanie cukrów prostych w diecie. Skład sklepowej czekolady często budzi wątpliwości, dlatego szczególnie interesują nas takie przysmaki, w których bazę stanowi domowa czekolada. Jeśli brakuje nam czasu, zdolności albo wiedzy – możemy zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest dieta pudełkowa. Tarta czekoladowa z musem malinowym i czekoladowe trufle z daktyli i orzechów nerkowca to tylko niektóre fit desery, jakie serwujemy wraz z MrFit Trenerem. Przyrządzane z zachowaniem odpowiednich proporcji kalorycznych, z wykorzystaniem najlepszej czekolady – tak zdrowo, że aż słodko. 

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.


Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: