- 01.09.2022
- 7 min czytania
Alkohol a dieta: wpływ napojów wysokoprocentowych na odchudzanie
Wielu z nas zdarza się sięgnąć po schłodzone piwo w upalny dzień albo kieliszek czegoś mocniejszego podczas spotkania ze znajomymi. Nie oznacza to jeszcze, że picie alkoholu sabotuje wszystkie wysiłki związane z odchudzaniem. Jakie są skutki jego spożycia i czy niskokaloryczne alkohole to bezpieczna alternatywa dla napojów wysokoprocentowych?
Skutki picia alkoholu dla organizmu
Choć z pewnością wielokrotnie spotkałeś się z twierdzeniem, że picie alkoholu w niewielkich ilościach wywiera dobroczynne działanie na organizm, badania naukowe jednoznacznie tego nie potwierdzają. Nie brakuje za to publikacji, które podkreślają negatywne skutki picia alkoholu.
Doniesienia medyczne są niepokojące – nadużywanie alkoholu skraca życie średnio o 16 lat Wynika to m.in. z ryzyka uzależnienia, wzrostu wypadkowości zachowań, a także istotnego zmniejszenia skuteczności wielu terapii i leków.
Negatywne skutki picia alkoholu można wskazać w odniesieniu do każdego układu w naszym organizmie. Wśród najpoważniejszych objawów przewlekłego nadużywania alkoholu można wymienić:
- zwiększone ryzyko udaru mózgu;
- zaburzenie krzepliwości krwi;
- zanik tzw. robaka móżdżku (to ośrodek odpowiedzialny za utrzymanie równowagi);
- polineuropatia obwodowa;
- stłuszczenie wątroby oraz jej marskość;
- zapalenie trzustki;
- zaburzenia rytmu pracy serca.
Wbrew pozorom na skutki picia alkoholu narażone są nie tylko osoby pijące problemowo. Dotyczą one również m.in. regularnego sięgania po piwo, które w szczególnie wysokim stopniu sprzyja marskości wątroby. O szkodliwości alkoholu decyduje przede wszystkim alkohol etylowy. Nasz organizm traktuje go jako truciznę, z którą radzi sobie bardzo wysokim kosztem.
Wiele z wymienionych chorób rozwija się latami, dlatego skutki picia alkoholu mogą być niesłusznie bagatelizowane.
Skutkiem picia alkoholu jest także utrudniona kontrola masa ciała. Dlaczego im chętniej sięgamy po wysokoprocentowe napoje, tym trudniej nam schudnąć?
Sprawdź
diety NTFY
Picie alkoholu a odchudzanie
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że picie alkoholu dostarcza dużych ilości pustych kalorii. Sam alkohol etylowy jest dwukrotnie bardziej kaloryczny niż zwykły cukier. Już małe piwo dostarcza nam 200-300 kcal i to pochodzących głównie z cukrów prostych o bardzo wysokim indeksie glikemicznym. Kalorii jest jeszcze więcej jeżeli zdecydujemy się na picie alkoholu z dodatkiem soku..
Jeśli chodzi o napoje wysokoprocentowe to zawierają one jeszcze więcej kalorii. Kieliszek wódki to ponad 100 kcal, a jej półlitrowa butelka ma sporo ponad 1000 kcal. Podobnie prezentuje się rum oraz whisky. Jeszcze więcej energii mają popularne shoty i drinki, do których często dodawane są soki owocowe lub smakowe syropy. Dla osób, które chcę skrupulatnie liczyć kalorie i planują zredukować masę ciała częste sięganie po kieliszek nie będzie dobrym rozwiązaniem, choć oczywiście sporadyczne rozluźnienie zasad odżywiania nie sprawi, że cały wysiłek pójdzie na marne.
Niestety picie alkoholu to nie tylko dodatkowe kalorie. W większości przypadków wysokoprocentowe napoje sprzyjają socjalizacji,a ta – spożywaniu niezdrowych słonych przekąsek i posiłków jak fast foody oraz słodycze.
Na domiar złego, kiedy przesadzimy z alkoholem na ogół powrót do pełni sił trwa od kilku do kilkunastu godzin. Przez ten czas procesy trawienia i wchłaniania makro i mikroskładników są silnie zaburzone. Dodatkowo nadmierne spożycie napojów alkoholowych skutecznie uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, za pomocą której można by zwiększyć wydatek kaloryczny.
Na marginesie warto zauważyć, że picie alkoholu wypłukuje też z organizmu minerały, a także upośledza wchłanianie witamin A, C oraz E oraz cynku i kwasów tłuszczowych.
Niskokaloryczne alkohole. Czy sprzyjają odchudzaniu?
Osoby, które nie chcą całkowicie rezygnować z napojów procentowych w okresie redukcji masy ciała mogą rozważyć spożywanie alkoholi niskokalorycznych. Dobrym przykładem jest np. wino. Im bardziej będzie ono wytrawne, tym zawiera w sobie mniej cukru. Typowy kieliszek wytrawnego trunku to około 80 kcal. W przypadku win półsłodkich i słodkich jest ich nieco więcej, około 100-120 kcal.
Alternatywą dla alkoholi niskokalorycznych mogą być również popularne piwa bezalkoholowe. Są znacznie mniej kaloryczne (zwykle około 20-25 kcal na 100 ml) i bezpieczne dla zdrowia. Coraz częściej producenci zamiast cukru dodają do nich bezkaloryczne słodziki.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że picie alkoholu nie zaburzy Twojego planu odchudzania pamiętaj o kilku prostych zasadach:
- dbaj o nawodnienie organizmu i poziom elektrolitów;
- unikaj alkoholi „ciężkich”, wysokoprocentowych o dużej ilości alkoholu;
- pij odpowiedzialnie i na tyle mało, aby świadomie wymierzać kolejne porcje alkoholu;
- pamiętaj, aby znaleźć czas na aktywność fizyczną, dzięki temu zwiększysz dzienny wydatek kalorii.
Walkę o wymarzoną sylwetkę zacznij razem z NTFY. Mamy dla Ciebie aż 7 smacznych, zróżnicowanych i zdrowych diet, które dopasujesz do swojego zapotrzebowania kalorycznego i preferencji smakowych.
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/niskokaloryczne-alkohole/
https://dietetycy.org.pl/alkohol-odchudzanie/
https://dietetycy.org.pl/alkohol-a-trening/
https://dietetycy.org.pl/dieta-alkohol-czy-picie-szkodzi-odchudzaniu/