- 03.06.2024
- 4 min czytania
Czym jest dieta 1700 kcal?
Dieta 1700 kcal jest planem żywieniowym, który zakłada codzienne spożycie określonej ilości kalorii. Jest to wartość energetyczna dostosowana do osób, które chcą schudnąć lub utrzymać swoją wagę, a przy tym jednocześnie zapewniać sobie wszystkie niezbędne makro- i mikroskładniki.
Jadłospis 1700 kcal może być dostosowany do różnych potrzeb. Klasyczne menu (dieta pudełkowa Daily), roślinne opcje posiłków (catering 100% Vegan lub Veggy), a może opcja ukierunkowana na specjalne wymagania dietetyczne (dieta Light LG&DF)? Zastanów się, jakie masz wymagania i w ten sposób dostosuj swój codzienny sposób odżywiania do prostej diety 1700 kcal.
Dieta 1700 kcal to sposób na zdrowe odchudzanie dla osób, które chcą stopniowo zmniejszać wagę bez uczucia głodu. Dzięki zbilansowanemu jadłospisowi, który dostarcza odpowiednią ilość energii, możesz cieszyć się ulubionymi potrawami i jednocześnie osiągać swoje cele związane z utratą masy ciała.
Dieta 1700 kcal – dla kogo sprawdzi się najlepiej?
Przykładowa dieta 1700 kcal jest odpowiednia dla kobiet i mężczyzn, którzy prowadzą umiarkowanie aktywny tryb życia. Idealnie pasuje osobom, które pracują biurowo i ćwiczą tylko 1-2 razy w tygodniu.
Dla aktywniejszych osób lub tych o większej masie ciała, takie zapotrzebowanie kaloryczne może okazać się zbyt niskie. Mówimy o sytuacjach, w których celem nie jest redukcja masy ciała, a jej utrzymanie. W takich przypadkach lepszym wyborem może okazać się dieta 2000 kcal.
Jadłospis 1700 kcal to także dobre rozwiązanie dla osób starszych. Tak skomponowane menu bez problemu dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne (np. białko czy wapń), natomiast maleje efektywność przemian metabolicznych, a tym samym zwiększa się ryzyko otyłości.
Właśnie dlatego umiejętne komponowanie odżywczych jadłospisów wraz z zachowaniem odpowiedniej kaloryczności może przyczynić się do znacznej poprawy zdrowia. Dieta 1700 kcal – proste przepisy idealnie dostosowane do potrzeb seniorów.
Jak zbilansować jadłospis na diecie 1700 kcal?
Aby zbilansować jadłospis na diecie 1700 kcal, należy rozłożyć kalorie na białka, tłuszcze i węglowodany w sposób, który jest zgodny z zaleceniami – rekomenduje się, aby około 50% kalorii pochodziło z węglowodanów, 20% z białek i 30% z tłuszczów.
W praktyce oznacza to włączenie do diety pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudych źródeł białka, a także zdrowych tłuszczów.
Jadłospis 1700 kcal na jeden dzień:
- Śniadanie: jaglanka z twarogiem, jabłkiem, cynamonem i garścią migdałów
- Drugie śniadanie: jogurt naturalny z nasionami chia i malinami
- Obiad: indyk duszony w pomidorowym sosie z kaszą gryczaną i ogórkiem kiszonym
- Podwieczorek: smoothie na kefirze z bananem, szpinakiem i masłem orzechowym
- Kolacja: żytnie kanapki z pastą z fasoli i twarogiem z dużą ilością koperku i pomidorem
Sprawdź
diety NTFY
Na co musisz uważać? Zobacz efekty po miesiącu diety 1700 kcal
Jeśli zaczniesz stosować dietę 1700 kcal, możesz oczekiwać stopniowej i zdrowej utraty wagi. Pamiętaj, że tempo redukcji zależy od indywidualnych czynników – początkowej masy ciała, poziomu aktywności fizycznej i ogólnego stanu zdrowia. Przeważnie jednak zdrowe odchudzanie przybiera tempo utraty około 0,5 kg do 1 kg tygodniowo.
Po udanej redukcji nie musisz rezygnować z nawyków, które udało Ci się wypracować podczas zdrowego odchudzania. Oblicz swoją całkowitą przemianę materii na nowo i zacznij stosować odpowiednio dobrany do niej jadłospis – dla niektórych może być to dieta 1800 kcal, dla innych menu o wartości 2000 kcal.
Poza przestrzeganiem zasad, które szczegółowo opisaliśmy powyżej, aby osiągnąć efekty diety 1700 kcal, zwróć uwagę na:
- włączenie dużej ilości warzyw i owoców – postaw na minimum 200 gramów do każdego posiłku,
- unikanie pustych kalorii, które pochodzą z przetworzonych produktów – słodyczy czy dań typu fast-food,
- picie odpowiedniej ilości wody – zaleca się minimum 2 litry na dzień,
- włączenie dodatkowej aktywności fizycznej,
- dbanie o dobry sen.
Bibliografia
- Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., & Charzewska, J. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie (Vol. 83). Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.
- Gawęcki, J., Berger, S., & Brzozowska, A. (2011). Żywienie człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Pietrych, A., & Filip, R. (2011). Wpływ diety redukcyjnej na masę ciała u osób z nadwagą i otyłością. Probl Hig Epidemiol, 3, 577-579.