• data 25.10.2021
  • 4 min czytania
  • Ocena 5.00

Dieta pudełkowa – czy jest ekologiczna?

Każdy z nas ma indywidualne potrzeby i priorytety, prawda? To, czy skorzystamy z cateringu nie zawsze pozostaje kwestią tylko i wyłącznie jakości produktów albo ceny. Dużą rolę w naszych wyborach odgrywają wyznawane wartości, takie jak np. wpływ na środowisko. Wydawałoby się, że dieta pudełkowa niespecjalnie sprzyja ekologii – przecież wszyscy mamy w głowach nieodłączony obraz plastikowych opakowań – okazuje się jednak, że kiedy spojrzymy na większy obraz, realia mogą nas zaskoczyć. Czy dieta pudełkowa może być zatem ekologiczna?

Poradnik ekologiczne opakowanie diety pudelkowej

Każdy z nas ma indywidualne potrzeby i priorytety, prawda? To, czy skorzystamy z cateringu nie zawsze pozostaje kwestią tylko i wyłącznie jakości produktów albo ceny. Dużą rolę w naszych wyborach odgrywają wyznawane wartości, takie jak np. wpływ na środowisko. Wydawałoby się, że dieta pudełkowa niespecjalnie sprzyja ekologii – przecież wszyscy mamy w głowach nieodłączony obraz plastikowych opakowań – okazuje się jednak, że kiedy spojrzymy na większy obraz, realia mogą nas zaskoczyć.  Czy dieta pudełkowa może być zatem ekologiczna? 

Catering pozwala na mniejsze marnowanie jedzenia

Badania mówią, że dieta pudełkowa nie sprzyja emisji gazów cieplarnianych w takim stopniu, jak własnoręcznie przyrządzony posiłek, przy którym uwolnimy do atmosfery o 33% więcej związków chemicznych. Wpływ na to ma między innymi ilość jedzenia, które może się zmarnować. W warunkach domowych ciężko jest dokładnie zaplanować zapotrzebowanie, a statystyka pozostaje nieubłagana – statystyczny Europejczyk marnuje średnio 180 kg jedzenia rocznie. Zepsute jedzenie uwalnia metan, który trafia następnie do naszej atmosfery. Dania pudełkowa mają z kolei ściśle określone proporcje, a firmy cateringowe mogą pilnować zapotrzebowania na składniki i reagować na bieżąco, dostosowując się do nowej sytuacji.

jak być eko? dieta pudełkowa

Dieta pudełkowa dokłada się do problemu plastiku

Ogrom plastiku, z którym mamy codzienną styczność jest jednym z największym problemów, które obecnie poruszają ekolodzy. Czy catering dokłada się do tego problemu? Niestety tak. Czy istnieje szansa na zmianę? Na szczęście – również – tak. Nice To Fit You podejmuje małe, ale systematyczne kroki dążące do lepszej przyszłości. Specjalne biodegradowalne pojemniki stopniowo zastępują klasyczne plastikowe opakowania, ale żeby mówić o pełnym sukcesie potrzeba czasu, edukacji i zaangażowania wszystkich ze stron. Również klientów, którzy odpowiadają za recykling takich pudełek. Pamiętajmy również, że przyrządzając posiłki samodzielnie zazwyczaj nabywamy sporą ilość foliówek i siatek. 

Catering dietetyczna to mniejsza ilość spalin

Okazuje się, że przygotowując posiłek i odbywając trasy do sklepu z reguły wykorzystujemy więcej benzyny, niż robi to firma cateringowa, która organizuje transport składników od dostawców. Przyczyn jest kilka: samochody dostawcze są przede wszystkim dostosowane do przewożenia dużej ilości surowców, a kierowcy mają określone i zoptymalizowane trasy, którymi podróżują dostarczając towar. 

Lepiej dla ekologii jest używać zmywarki, a jeszcze lepiej zdecydować się na catering

Woda jest surowcem, którego istność ekolodzy podkreślają niezwykle często. Słusznie. Przy produkcji jedzenia zużywamy ogromne ilości wody. Nie wspominając o zmywaniu, które – zgodnie z niektórymi badaniami – zużywa od 10-100 litrów H2O (mowa o pełnym komplecie naczyń mieszczącym się w zmywarce), w zależności do tego, czy robimy to ręcznie czy korzystamy z lepszej dla środowiska zmywarki. Dieta pudełkowa pozwala na jeszcze większa elimancję zużycia. Przecież wystarczy pozbyć się opakowań. Voilà!  

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: