• data 01.03.2022
  • 4 min czytania
  • Ocena 4.21

Dla kogo dieta 500 kcal? Czy jest zdrowa?

Czy codzienna dieta zamykająca się w 500 kcal może być zdrowym rozwiązaniem? Jak zadbać o zbilansowane żywienie, będąc ograniczonym tak restrykcyjnym menu? Jakie efekty może dawać niemal głodowy jadłospis? Czy pomoże w kuracji odchudzającej? A jeśli już jeść skromnie, to co konkretnie?

Poradnik dieta 500 kcal przykładowe menu

Czy dieta 500 kcal to zdrowe rozwiązanie? 

Należy pamiętać, że skrupulatne liczenie kalorii nie jest zawsze najlepszą drogą do osiągnięcia celu. Zwłaszcza, gdy mówimy o tak zaawansowanych ograniczeniach. Zapotrzebowanie energetyczne określa liczbę kalorii, którą nasz organizm musi przetworzyć, aby funkcjonować na normalnych obrotach. Mówi się, że średnio potrzebujemy dziennie od 1500-2500 kcal, w zależności od płci, wzrostu, wieku czy aktywności fizycznej i stylu życia. Jak przy tym wypada spożywanie posiłków oferujących jedynie 500 kcal? Czy to może być zdrowe?

  • Tak duże ograniczenie kaloryczne powinno być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem.
  • Wyjątkowo skromna dieta może wiązać się z pogorszeniem ogólnego zdrowia, między innymi: ryzykiem wystąpienia anemii, pogorszeniem metabolizmu, dużym zmęczeniem czy osłabieniem koncentracji.
  • Brak w diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych (tak zwanych zdrowych tłuszczów) może skutkować słabym wchłanianiem korzystnych dla ciała przeciwutleniaczy.

Dieta 500 kcal i odchudzanie

Dieta zawierająca jedynie 500 kcal może w istocie przełożyć się na szybki spadek wagi. Należy jednak pamiętać, że bardzo szybkie zrzucenie kilogramów może wiązać się także z utratą mięśni, do czego nie chcielibyśmy dopuścić. Taki stan może prowadzić do utraty siły, pogorszeniu samopoczucia i komplikacji zdrowotnych. Dobrze mieć na uwadze, że naszemu zdrowiu znacznie lepiej przysłuży się dieta zbilansowana i zrównoważona w składniki odżywcze. Bezpieczna redukcja masy ciała, której nie powinniśmy przekraczać to około 0,5-0,7 kg na tydzień

Dla kogo dieta 500 kcal? 

Dieta zawierająca tylko 500 kcal dziennie nie jest dla każdego. Motywacje do sięgnięcia po takie rozwiązanie mogą być różne, ale np. silna potrzeba utraty kilogramów powinna być w pierwszej kolejności skonsultowana z lekarzem ,który zleci odpowiednie badania aby sprawdzić stan zdrowia i wykluczyć schorzenia, które mogą dyskwalifikować tak rygorystyczną dietę.. Z pomocą profesjonalnego specjalisty, i dopiero następnie z pomocą dietetyka, można ustalić indywidualny plan żywieniowy i osiągnąć cel, nie ryzykując przy tym własnym zdrowiem. Nice To Fit You umożliwia kontakt telefoniczny z zawodowym dietetykiem, gotowym podzielić się swoją wiedzą, żeby pomóc w dokonaniu wyboru. 

Przy tak restrykcyjne rozwiązania jak dieta 500 kcal mogą sięgać osoby cierpiące na niektóre schorzenia, przy wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Niektóre z takich schorzeń to:

  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • choroby serca,
  • choroby nerek,
  • choroby tarczycy.
dieta pudełkowa ntfy wariant 500 kcal

Jakie efekty daje dieta 500 kcal?

Głównym efektem stosowania diety 500 kcal jest szybka redukcja tkanki tłuszczowej. Popularność tego rozwiązania wynika z bardzo szybkich efektów, które powinny wystąpić już w pierwszych dniach stosowania diety. Należy pamiętać, że utrzymywanie tego stylu odżywiania nie powinno być długoterminowe i przekraczać dwóch tygodni. 

Zestawy NTFY

W Nice To Fit You wyznajemy ideę kompleksowego i zdrowego odżywiania, ale w naszej ofercie znajdują się także specjalne zestawy, zawierające jedynie pojedyncze posiłki, zamiast pełnej diety. Wybierając Lunch Box, Zbilansowane Kolacje albo Kolację ze śniadaniem efektywnie ograniczamy kalorie, fundując sobie także restauracyjny smak i zdrowie w jednym. Przypominamy jednak, że każda restrykcyjna dieta powinna być skonsultowana z lekarzem.  

Nice To Fit You – dieta pudełkowa, z którą wszystko można!

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: