• data 26.10.2021
  • 4 min czytania
  • Ocena 4.90

Dynia – jakie wartości odżywcze skrywa królowa jesieni?

Pochodzi z Ameryki Południowej, a chociaż uchodzi powszechnie za warzywo, to jej słodki miąższ jest w rzeczywistości owocem. Dynia bywa nazywana królową jesieni i stanowi nieodłączny element Halloweenowych ozdób. Występuje w wielu odmianach, kształtach i kolorach; wygląda niesamowicie, a smakuje jeszcze lepiej. Ciekawi Was, jakie skrywa w sobie właściwości? Wyjaśniamy w artykule.

Ciekawostki dynia jesień posiłki z dyni

Pochodzi z Ameryki Południowej, a chociaż uchodzi powszechnie za warzywo, to jej słodki miąższ jest w rzeczywistości owocem. Dynia bywa nazywana królową jesieni i stanowi nieodłączny element Halloweenowych ozdób. Występuje w wielu odmianach, kształtach i kolorach; wygląda niesamowicie, a smakuje jeszcze lepiej. Ciekawi Was, jakie skrywa w sobie właściwości? Wyjaśniamy w artykule.

Jakie wartości odżywcze ma dynia?

Entuzjaści dyni przede wszystkim mogą cieszyć się z jej niskiej kaloryczności – okazuje się, że na 100 g rośliny przypada tylko 26 kalorii. To znaczy, że średniej wielkości dynia (około 850 g, mowa o części jadalnej) to tylko 221 kalorii. Niektórzy, a zwłaszcza cukrzycy albo osoby z obniżoną wrażliwością na insulinę, mogą unikać tego jesiennego przysmaku z uwagi na wysoki indeks glikemiczny. Warto jednak zaznaczyć, że w znacznej większości składa się z wody, dlatego jej ładunek glikemiczny będzie niski. Dobrze ją w takim wypadku spożyć z produktem białkowym albo tłuszczowym.

Co jeszcze skrywa w sobie dynia?

  • Dynia jest jest dobrym źródłem białka oraz błonnika pokarmowego. Dzięki temu świetnie poradzi sobie z zaparciami.
  • Dynia zawiera dużo witaminy A, B, C, E oraz K. Poza tym jest cennym źródłem beta-karotenu.
  • Dynia jest bogata w takie minerały jak: magnez, wapń, potas, cynk i selen. W jej zawartości znajdziemy też niacynę i kwas foliowy.
  • Dynia dostarcza sporo pektyn, które zmniejszają poziom “złego” cholesterolu. Roślina może znaleźć zastosowanie w diecie na nadciśnienie i wspieraniu leczenia innych chorób krążenia.

Zdrowotne właściwości dyni (a zwłaszcza pestek dyni)

Dynia zasłynęła z wielu właściwości zdrowotnych. Dzięki zawartości beta-karotenu może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Uniwersytet Cambridge, spożywanie pestek dyni może minimalizować ryzyko pojawienia się raka piersi, raka żołądka, raka jelita grubego oraz raka płuca.

Pestki dyni są bogate w substancje roślinne – fisterole. Ich spożywanie łagodzi trudności związane z oddawaniem moczu i zmniejsza przerost prostaty. Badania przeprowadzone w Chinach wykazały również, że dzięki obecności karotenu spożywanie dyni zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty.

Zawarta w świeżych pestkach dyni kukurbitacyna działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Unieszkodliwia także pasożyty i usuwa je z organizmu. Z jej pomocą możemy zwalczyć np. owsiki czy tasiemce. 

Jak wybrać i przechowywać dynię?

wartości odżywcze dyni

Jak rozpoznać najlepszą dynię? Jest kilka wyznaczników.

  • Warto zwrócić uwagę na skórę dyni, która powinna być gładka i jędrna. 
  • Miękka dynia może świadczyć o tym, że roślina jest niedojrzała.
  • Lepiej omijać egzemplarze z nietypowymi plamami i przebarwieniami. 
  • Najlepiej wybrać dynię o jak najbardziej pomarańczowym odcieniu (taka dynia zawiera więcej beta karotenu).

Gdy udało nam się zdobyć dynię, postarajmy się przechowywać ją w lodówce albo innym chłodnym i przewiewnym miejscu. Dobrze, jeżeli roślina nie jest wystawiona na światło.

Co można zrobić z dynią?

Przepisy z użyciem dyni dowodzą, że to bardzo uniwersalna roślina. Możemy przyrządzić z powodzeniem zupę krem, ciasto, gulasz, placki, sałatkę, pasztet czy farsz do pierogów. Atrakcyjną cechą dyni jest fakt, że możemy ją wykorzystać na multum sposobów – miąższ wykorzystamy jako nadzienie, a pestki ususzymy. Poza tym, przyrządzanie Halloweenowych ozdób może być zajęciem dla całej rodziny i potworrrnie smaczną zabawą.

Sprawdź
diety NTFY

Więcej białka, mniej cukru

Sport

W menu znajdziesz wysokobiałkowe dania mięsne i wegetariańskie. Cukier biały zastąpiliśmy zamiennikami, takimi jak erytrytol i ksylitol, aby zapewnić Ci zdrowe i sycące posiłki.

Sprawdź Szczegóły
Zbilansowana dieta, niski IG

Niski IG

Nasze posiłki są komponowane tak, by miały niski bądź średni ładunek glikemiczny, wspierając kontrolę masy ciała. Pełnowartościowe białko, błonnik i naturalne składniki sprawiają, że czujesz się syty na dłużej.

Sprawdź Szczegóły
Bez mleka i jego przetworów

Bez nabiału

To idealny wybór dla osób z nietolerancją laktozy, alergią na mleko lub tych, którzy chcą ograniczyć nabiał bez utraty różnorodności i smaku. Dieta jest bogata w warzywa i owoce, zapewniając witaminy i błonnik.

Sprawdź Szczegóły
Wege, bez mięsa

Wege

Chcesz jeść zdrowo, bez mięsa, a jednocześnie zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie? Wege od Nice To Fit You to pełnowartościowe posiłki na bazie tofu, tempehu, jaj, nabiału oraz roślin strączkowych – teraz wzbogacone o dodatkowe, wysokobiałkowe dania sportowe!

Sprawdź Szczegóły
Zdrowie mamy i dziecka

Dla Mam

Zdrowa dieta to podstawa w ciąży i podczas karmienia piersią. Dieta Dla Mam od Nice To Fit You powstała z myślą o przyszłych i młodych mamach.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu

Less Gluten

Jeśli chcesz ograniczyć gluten, ale nie rezygnować z różnorodności, Less Gluten od Nice To Fit You to idealne rozwiązanie!

Sprawdź Szczegóły
Wysoka zawartość tłuszczów

Keto

Dieta bazuje na zdrowych tłuszczach, ograniczając węglowodany do minimum i dostarczając solidną porcję tłuszczów i białka. W menu znajdziesz także niskowęglowodanowe desery na bazie erytrytolu, które osłodzą Twój dzień bez wyrzutów sumienia.

Sprawdź Szczegóły
Różnorodnie

Flexitarian

To elastyczna dieta, która łączy różnorodność kuchni roślinnej i tradycyjnej, dostarczając organizmowi niezbędnych składników.

Sprawdź Szczegóły

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: