• data 26.10.2021
  • 4 min czytania
  • Ocena 4.90

Dynia – jakie wartości odżywcze skrywa królowa jesieni?

Pochodzi z Ameryki Południowej, a chociaż uchodzi powszechnie za warzywo, to jej słodki miąższ jest w rzeczywistości owocem. Dynia bywa nazywana królową jesieni i stanowi nieodłączny element Halloweenowych ozdób. Występuje w wielu odmianach, kształtach i kolorach; wygląda niesamowicie, a smakuje jeszcze lepiej. Ciekawi Was, jakie skrywa w sobie właściwości? Wyjaśniamy w artykule.

Poradnik dynia jesień posiłki z dyni

Pochodzi z Ameryki Południowej, a chociaż uchodzi powszechnie za warzywo, to jej słodki miąższ jest w rzeczywistości owocem. Dynia bywa nazywana królową jesieni i stanowi nieodłączny element Halloweenowych ozdób. Występuje w wielu odmianach, kształtach i kolorach; wygląda niesamowicie, a smakuje jeszcze lepiej. Ciekawi Was, jakie skrywa w sobie właściwości? Wyjaśniamy w artykule.

Jakie wartości odżywcze ma dynia?

Entuzjaści dyni przede wszystkim mogą cieszyć się z jej niskiej kaloryczności – okazuje się, że na 100 g rośliny przypada tylko 26 kalorii. To znaczy, że średniej wielkości dynia (około 850 g, mowa o części jadalnej) to tylko 221 kalorii. Niektórzy, a zwłaszcza cukrzycy albo osoby z obniżoną wrażliwością na insulinę, mogą unikać tego jesiennego przysmaku z uwagi na wysoki indeks glikemiczny. Warto jednak zaznaczyć, że w znacznej większości składa się z wody, dlatego jej ładunek glikemiczny będzie niski. Dobrze ją w takim wypadku spożyć z produktem białkowym albo tłuszczowym.

Co jeszcze skrywa w sobie dynia?

  • Dynia jest jest dobrym źródłem białka oraz błonnika pokarmowego. Dzięki temu świetnie poradzi sobie z zaparciami.
  • Dynia zawiera dużo witaminy A, B, C, E oraz K. Poza tym jest cennym źródłem beta-karotenu.
  • Dynia jest bogata w takie minerały jak: magnez, wapń, potas, cynk i selen. W jej zawartości znajdziemy też niacynę i kwas foliowy.
  • Dynia dostarcza sporo pektyn, które zmniejszają poziom “złego” cholesterolu. Roślina może znaleźć zastosowanie w diecie na nadciśnienie i wspieraniu leczenia innych chorób krążenia.

Zdrowotne właściwości dyni (a zwłaszcza pestek dyni)

Dynia zasłynęła z wielu właściwości zdrowotnych. Dzięki zawartości beta-karotenu może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Uniwersytet Cambridge, spożywanie pestek dyni może minimalizować ryzyko pojawienia się raka piersi, raka żołądka, raka jelita grubego oraz raka płuca.

Pestki dyni są bogate w substancje roślinne – fisterole. Ich spożywanie łagodzi trudności związane z oddawaniem moczu i zmniejsza przerost prostaty. Badania przeprowadzone w Chinach wykazały również, że dzięki obecności karotenu spożywanie dyni zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty.

Zawarta w świeżych pestkach dyni kukurbitacyna działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Unieszkodliwia także pasożyty i usuwa je z organizmu. Z jej pomocą możemy zwalczyć np. owsiki czy tasiemce. 

Jak wybrać i przechowywać dynię?

wartości odżywcze dyni

Jak rozpoznać najlepszą dynię? Jest kilka wyznaczników.

  • Warto zwrócić uwagę na skórę dyni, która powinna być gładka i jędrna. 
  • Miękka dynia może świadczyć o tym, że roślina jest niedojrzała.
  • Lepiej omijać egzemplarze z nietypowymi plamami i przebarwieniami. 
  • Najlepiej wybrać dynię o jak najbardziej pomarańczowym odcieniu (taka dynia zawiera więcej beta karotenu).

Gdy udało nam się zdobyć dynię, postarajmy się przechowywać ją w lodówce albo innym chłodnym i przewiewnym miejscu. Dobrze, jeżeli roślina nie jest wystawiona na światło.

Co można zrobić z dynią?

Przepisy z użyciem dyni dowodzą, że to bardzo uniwersalna roślina. Możemy przyrządzić z powodzeniem zupę krem, ciasto, gulasz, placki, sałatkę, pasztet czy farsz do pierogów. Atrakcyjną cechą dyni jest fakt, że możemy ją wykorzystać na multum sposobów – miąższ wykorzystamy jako nadzienie, a pestki ususzymy. Poza tym, przyrządzanie Halloweenowych ozdób może być zajęciem dla całej rodziny i potworrrnie smaczną zabawą.

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to:
HH18