- 02.03.2023
- 6 min czytania
Nadwaga, otyłość oraz coraz bardziej liczne choroby przewlekłe są sygnałem, że stan zdrowia społeczeństwa stopniowo ulega pogorszeniu. Dlatego coraz więcej osób szuka sposobu na codzienny brak energii, uczucie zmęczenia i kłopoty ze zdrowiem. Wyjaśniamy czy detoks jest dobrym rozwiązaniem i jak usunąć toksyny z organizmu?
Jak zdrowo oczyścić organizm z toksyn?
Detoks może kojarzyć Ci się z rygorystyczną dietą eliminacyjną, która polega na spożywaniu monotonnych posiłków składających się wyłącznie z kilku składników. Nic bardziej mylnego! Stopniowe odtruwanie organizmu polega na wdrożeniu szeregu małych kroków, które stopniowo pomogą oczyścić organizm. Rzeczywiście hasłem reklamowym diet detoksykacyjnych jest „oczyszczanie organizmu i usuwanie produktów przemiany materii”. Jak zrobić to mądrze?
Dewizą wszystkich diet oczyszczających powinno być „Spiesz się powoli”. Niestety wiele źródeł obiecuje szybkie (i trwałe!) efekty w postaci detoksykacji wątroby, regulacji masy ciała i poprawy perystaltyki jelitowej. Warto pamiętać, że nasz organizm nie lubi szybkich zmian. Wszelkiego rodzaju modyfikacje powinny być wprowadzane stopniowo i połączone z monitorowaniem stanu zdrowia.
Zdrowa dieta detoksykacyjna powinna uwzględniać Twoje indywidualne zapotrzebowanie energetyczne. Celem diet oczyszczających nie ma być redukcja masy ciała, ani jej wzrost, ale ogólna poprawa zdrowia i samopoczucia. Dlatego założenia oparte o przyjmowanie wyłącznie produktów niskokalorycznych nie będą najlepszym rozwiązaniem.
Zdecydowanie odradza się również stosowanie diet monoskładnikowych, jak np. dieta jogurtowa lub sokowa, które bazują wyłącznie na kilku produktach. W ten sposób bardzo łatwo doprowadzić do niedoboru witamin minerałów. Podobnie negatywnie ocenia się diety eliminacyjne, których stosowanie jest uzasadnione wyłącznie w przypadku występowania określonych problemów zdrowotnych i powinno być nadzorowane przez lekarza lub dietetyka.
Objawy toksyn w organizmie
Pojęcie toksyny jest bardzo szerokie i w literaturze nie ma zgodności, jakie tak naprawdę zagrożenia są nim objęte.
Z medycznego punktu widzenia do kategorii toksyn zalicza się przede wszystkim alkohol i narkotyki oraz innego rodzaju substancje psychoaktywne. Biologia za toksyny uzna różnego rodzaju metabolity produkowane m.in. przez pleśnie. W kontekście dietetyki jako toksyny można traktować również metale ciężkie, syntetyczne chemikalia, silnie przetworzoną żywność, czy dodatki żywieniowe o niepotwierdzonym działaniu. Taka mglista definicja powoduje, że często nie zastanawiamy się, przed czym tam naprawdę ma nas ochronić dieta detoksykacyjna.
Objawy zatrucia organizmu mogą być różne, w zależności od tego, jaka substancja, w jakiej ilości i przez jak długi czas była spożywana. Klasyczne objawy obecności toksyn w organizmie obejmują przede wszystkim układ neurologiczny oraz trawienia i są to m.in.:
- uczucie ciągłego zmęczenia;
- problemy ze snem;
- drażliwość;
- złe samopoczucie;
- biegunki lub zaparcia;
- wzdęcia, bóle brzucha i zgaga;
- nadmierny wzrost lub spadek BMI.
Objawy zatrucia mogą być widoczne również w obrębie skóry, włosów i paznokci. Stają się one matowe i osłabione, a skóra przybiera niezdrowy, szary odcień.
Zanim zaczniesz przyjmować suplementy lub drastycznie zmienisz plan żywienia, rozważ skorzystanie z konsultacji lekarskiej. Specjalista może zalecić Ci dodatkową diagnostykę. Jej klasycznym przykładem są badania z krwi, które pozwolą ustalić poziom cukru, płytek krwi, białych i czerwonych ciałek. Dobrym pomysłem może być poszerzenie spektrum badań o lipidogram (ocena poziomu cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji HDL i LDL) oraz próby wątrobowe (ALT, AST, GGTP).
Sprawdź
diety NTFY
Z jakich produktów zrezygnować, by oczyścić organizm z toksyn?
Jeśli chcesz na co dzień zadbać o zdrowie i oczyścić organizm przede wszystkim skup się na diecie. Przeanalizuj swoje posiłki i zastanów się, czy nie ma w nich znacznych ilości słodyczy, fastfoodów, żywności przetworzonej, słodzonych napojów i niezdrowych przekąsek.
Wszystkie te grupy produktów są wysokoenergetyczne, ale nie dostarczają do organizmu zbyt wielu składników odżywczych. Dodatkowo niska zawartość błonnika i białka sprawia, że trudno Ci zaspokoić uczucie głodu, przez co jesz częściej i więcej niż powinieneś, aby utrzymać prawidłowa masę ciała. Na co warto zwracać uwagę komponując menu?
- wysoka zawartość węglowodanów prostych powoduje, że dostarczona energia bardzo szybko odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej;
- duża zawartość tłuszczów nasyconych negatywnie oddziałuje na lipidogram i może przyczynić się do powstawania zmian miażdżycowych;
- nadmiernie skomplikowany i rozbudowany skład, a także bardzo długi termin przydatności to często znak, że producent uzupełnił dany produkt szeregiem konserwantów;
- warzywa i owoce najlepiej wybierać z lokalnych źródeł i hodowli, które mogą być mniej wyeksponowane na działanie metali ciężkich oraz innych szkodliwych związków niż plantacje przemysłowe.
Jakie produkty pomagają oczyścić organizm z toksyn?
Za oczyszczanie organizmu z toksyn odpowiada przede wszystkim wątroba, która metabolizuje związki przyswojone przez organizm. Możesz jednak usprawnić ten proces, dostarczając określone produkty. Które z nich są szczególnie istotne?
Kluczowe znaczenie ma woda. Nawodnienie organizmu nie tylko usprawnia wypłukiwanie metabolitów oraz transport substancji odżywczych, ale także pozytywnie wpływa na pasaż jelitowy, koncentrację i pracę mięśni. Woda poprawia też filtrację nerek. Zdrowa dorosła osoba powinna wypijać dziennie około 1,5 do 2,5 litra wody o umiarkowanej mineralizacji.
Oczyszczanie organizmu wspierają napary ziołowe oraz zielona herbata. Wśród tych pierwszych można wymienić m.in. czystek, rumianek i ostropest. Z kolei zielona herbata to źródło garbników, aminokwasów oraz niektórych witamin (A, C, E) i minerałów (m.in. wapń, potas, miedź).
Przy oczyszczaniu organizmu z toksyn pomocny będzie sok z żurawiny (najlepiej w 100% naturalnego pochodzenia, nie chodzi o dosładzane koncentraty). Wykazuje on silne działanie antygrzybiczne, antybakteryjne, zawiera wiele związków o działaniu prozdrowotnym, w tym proantocyjany, terpeny i glikozydy. Chroni układ moczowy przed zakażeniami.
Oczywiście produktów, które wspomagają detoksykację organizmu jest znacznie więcej. Zwróć jednak uwagę na to, co łączy je wszystkie – są to wyłącznie związki naturalnego pochodzenia, które dostarczają pełnowartościowych witamin i minerałów o wysokiej biodostępności.
Oczyszczanie organizmu z toksyn przy pomocy diety
Pamiętaj, że nie ma jednej, uniwersalnej „diety cud”, która sprawi, że z dnia na dzień poczujesz się lekko i odczujesz zastrzyk pozytywnej energii. Jeśli chcesz zdrowo oczyścić organizm z toksyn powinieneś zadbać o to, aby Twoja dieta była jednocześnie zbilansowana i spersonalizowana. Co oznaczają te pojęcia?
Dieta zbilansowana to taka, która dostarcza Ci wszystkich niezbędnych mikro- i makroelementów niezbędnych do rozwoju organizmu. Będą to węglowodany, białka i tłuszcze pochodzące z pełnowartościowych źródeł.
Z kolei dieta spersonalizowana jest idealnie dopasowana do Twoich potrzeb – wieku, płci, masy ciała, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia.
Łącząc ze sobą menu zbilansowane i spersonalizowane masz gwarancję, że odżywiasz się zdrowo i dbasz o swój organizm.
W Nice To Fit You możesz wybierać spośród 9 zróżnicowanych i zdrowych diet. Sprawdź nasze propozycje i wybierz tę, która odpowiada Ci w największym stopniu.
Długotrwałe stosowanie niezbilansowanych diet o bardzo niskiej podaży energetycznej niesie ze sobą ryzyko wielu negatywnych powikłań zdrowotnych, a także niekontrolowanych zmian masy ciała. Zdrowe odżywianie zawsze polega na dopasowaniu diety do indywidualnych potrzeb. Jeśli masz wątpliwości, jak powinien wyglądać Twój jadłospis skorzystaj z usług dietetyka lub sięgnij po catering dietetyczny.
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Bibliografia: