• data 20.12.2019
  • 3 min czytania
  • Ocena 4.00

Jak nie przytyć w Święta Bożego Narodzenia?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Dzisiaj przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą przetrwać świąteczne ucztowanie i uchronią nas przed uczuciem ciężkości po zjedzeniu wszystkich tradycyjnych potraw.

Poradnik ucztowanie

W okresie Bożego Narodzenia mało kto liczy kalorie. Konsekwencje całkowitego luzu w kwestii tego, co i w jakich ilościach jesz, mogą się jednak okazać bardzo nieprzyjemne. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci przetrwać świąteczne ucztowanie, uchronią przed uczuciem ciężkości po jedzeniu i będą odpowiedzią na pytanie, jak nie przytyć w Święta.

Czas Świąt zwykle kojarzy się z rodzinnymi spotkaniami, rozmowami przy choince i wzajemną wymianą prezentów. Ich nieodłącznym elementem jest również jedzenie i to zupełnie inne, niż dyktowałyby nam diety, które stosujemy na co dzień. W trakcie Bożego Narodzenia często jemy potrawy przygotowywane tylko w tym okresie, a całoroczna tęsknota za ulubionym smakiem zwykle powoduje zwiększony apetyt.

Jak nie przytyć w Święta – jedz z umiarem

Podczas Świąt jedzenie otacza nas z każdej strony. Spędzanie większości czasu przy suto zastawionych stołach jest tradycją kultywowaną nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Niektórzy skrupulatnie sprawdzają, jak nie utyć w Święta, i stosują przedświąteczne głodówki, by podczas Bożego Narodzenia nie musieć się ograniczać. Jest to jednak jeden z podstawowych błędów sprzyjających późniejszemu przejadaniu się. Pusty żołądek w połączeniu z ogromnym apetytem na pierogi babci czy makowiec mamy to prosty przepis na zjedzenie ogromnych porcji. Może to później skutkować bólem brzucha, zgagą i uczuciem ciężkości. Wszyscy doskonale znamy tradycję próbowania wszystkich dwunastu potraw z wigilijnego stołu. Duże porcje różnych dań, spożyte często w godzinach wieczornych, stanowią niemałe wyzwanie dla naszych żołądków. Kluczowy w tej sytuacji jest umiar. Użyj więc mniejszych talerzy, na które nałożymy skromniejsze porcje, a po jedzeniu na pewno poczujesz się lepiej.

Jak nie przytyć w Święta – podjadaniu mówimy NIE

Podczas Świąt, zwłaszcza jeśli uczestniczysz w kulinarnych przygotowaniach, jesteś szczególnie narażony na podjadanie. Całe godziny spędzone w kuchni lub przy suto zastawionym stole sprawiają, że niekiedy zupełnie nieświadomie podjadasz. Kawałek sernika zjedzony na stojąco teoretycznie nie powinien wyrządzić Ci krzywdy, ale jeśli dodasz do tego:

  • kilka łyżek farszu do uszek (przecież trzeba spróbować!),
  • domowe pierniczki (przecież leżą na stole i trudno się powstrzymać!),
  • czy trochę sałatki jarzynowej doprawionej majonezem (przecież tego nie je się na co dzień!),

to może się okazać, że samym podjadaniem, przekroczysz dzienne zapotrzebowanie na kalorie nawet o tym nie wiedząc. Jak nie przytyć w święta Bożego Narodzenia, kiedy wokół tyle pokus?

Warto więc skupiać się na tym, co jesz, i decydować się na jedzenie tylko wtedy, kiedy jesteś głodny. Spożycie od trzech do pięciu posiłków o odpowiedniej dla nas wielkości będzie dużo zdrowsze niż całodzienne jedzenie po trochu. Nie obawiaj się również odmawiać, jeśli nie masz ochoty na kolejną porcję.

Jak nie przytyć w Święta – nie zapominaj o zdrowych nawykach i zdrowym rozsądku

Święta Bożego Narodzenia są tylko raz w roku, dlatego w tym czasie warto podchodzić do swojego sposobu żywienia z wyrozumiałością. Jeśli na co dzień jesz zdrowo i zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym (ustalonym na przykład za pomocą kalkulatora diet), nie oznacza to, że w trakcie dwóch dni świątecznego ucztowania zaprzepaścisz wszystkie efekty. Zarówno jedzenie bez umiaru, jak i nadmierne restrykcje nie są dobrą odpowiedzią na pytanie jak nie przytyć przez Święta. Ale za to może warto obok klasycznej sałatki jarzynowej postawić taką, która będzie zawierała lekki dressing i świeże warzywa? A nieopodal kilku rodzajów ciast umieścić również kojarzone z tym okresem niskokaloryczne cytrusy. Odważniejsi mogą przygotować pierogi z mąki pełnoziarnistej albo, oprócz farszu z kapusty i grzybów, przygotować wersję z twarogu i kaszy. Sosy majonezowe odchudzisz dodatkiem jogurtu, a zupę grzybową możesz zabielić mlekiem, a nie tłustą śmietanką. Drobne zmiany na talerzu nie sprawią, że odczujesz zmianę w świątecznym menu.

Jak nie przytyć w Święta – spędzaj czas aktywnie

Czas pomiędzy posiłkami warto zagospodarować na różne aktywności. Wysiłek fizyczny może być wspaniałą formą spędzenia czasu z rodziną. Dodatkowo na pewno pomoże wszystkim pokonać uczucie ciężkości po ucztowaniu. Będzie też dużą pomocą, jeśli zastanawiasz się jak nie przytyć przez Święta. Zdecyduj się na taki rodzaj aktywności, który sprawia Ci przyjemność – możemy się wybrać na lodowisko czy na długi spacer lub siłownię plenerową. Gdy przebywamy w zaśnieżonym miejscu, nawet zabawa śnieżkami wspólnie z młodszymi członkami rodziny może być świetnym rodzajem aktywności. Wybierzmy to, co sprawi wszystkim najwięcej radości!

Święta bez uczucia przejedzenia są możliwe, a do tego… bardzo przyjemne! Warto więc powyższe porady stosować nie tylko w Boże Narodzenie, ale też przez cały rok.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: