- 15.12.2022
- 9 min czytania
Jak nie przytyć w święta?
W okresie Bożego Narodzenia mało kto liczy kalorie. Konsekwencje całkowitego luzu w kwestii tego, co i w jakich ilościach jesz, mogą się jednak okazać bardzo nieprzyjemne. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci przetrwać świąteczne ucztowanie, uchronią przed uczuciem ciężkości po jedzeniu i będą odpowiedzią na pytanie, jak nie przytyć w Święta.
Czas Świąt zwykle kojarzy się z rodzinnymi spotkaniami, rozmowami przy choince i wzajemną wymianą prezentów. Ich nieodłącznym elementem jest również jedzenie i to zupełnie inne, niż dyktowałyby nam diety, które stosujemy na co dzień.
Siadając przy wigilijnym stole trudno uniknąć potraw smażonych na głębokim tłuszczu, ciężkostrawnych, a także słodyczy. W trakcie Bożego Narodzenia często jemy potrawy przygotowywane tylko w tym okresie, a całoroczna tęsknota za ulubionym smakiem zwykle powoduje zwiększony apetyt. Na to wszystko nakłada się jeszcze socjalizacja z najbliższymi i wielogodzinne ucztowanie. W efekcie zjadamy więcej niż normalnie pojawiłoby się na talerzu.
Jedz z umiarem, nakładaj małe porcje
Podczas Świąt jedzenie otacza nas z każdej strony. Spędzanie większości czasu przy suto zastawionych stołach jest tradycją kultywowaną nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Niektórzy skrupulatnie sprawdzają, jak nie przybrać na wadze w Święta, i stosują przedświąteczne głodówki, by podczas Bożego Narodzenia nie musieć się ograniczać. Jest to jednak jeden z podstawowych błędów sprzyjających późniejszemu przejadaniu się i w praktyce przynosi więcej szkód niż pożytku.
Pusty żołądek w połączeniu z ogromnym apetytem na pierogi babci czy makowiec mamy to prosty przepis na zjedzenie ogromnych porcji. Może to później skutkować bólem brzucha, zgagą i uczuciem ciężkości.
Niestety skład świątecznych potraw często również pozostawia sporo do życzenia, jeśli chodzi o rozkład makroskładników. Zamiast zbilansowanych dań zawierających odpowiednie ilości białek, tłuszczów i węglowodanów, a także warzyw bazujemy na smażonych rybach, ciężkich sałatkach z majonezem i domowych wypiekach lub ciastach z cukierni.
Wszyscy doskonale znamy tradycję próbowania wszystkich dwunastu potraw z wigilijnego stołu. Duże porcje różnych dań, spożyte często w godzinach wieczornych, stanowią niemałe wyzwanie dla naszych żołądków. Kluczowy w tej sytuacji jest umiar. Użyj więc mniejszych talerzy, na które nałożymy skromniejsze porcje, a po jedzeniu na pewno poczujesz się lepiej.
Psychologowie odżywiania od lat wskazują na skuteczność wykorzystywania mniejszych talerzy w walce z nadwagą. Nasza psychika lubi płatać figle – z im większego talerza jesz, tym mniejsza wydaje się porcja. Spróbuj zamienić zastawę i przekonaj się, że ta sama ilość pożywienia będzie prezentowała się zupełnie inaczej, a Ty najesz się szybciej.
Sprawdź
diety NTFY
Podjadaniu mówimy nie – bądź asertywny
Podczas Świąt, zwłaszcza jeśli uczestniczysz w kulinarnych przygotowaniach, jesteś szczególnie narażony na podjadanie. Całe godziny spędzone w kuchni, a następnie przy suto zastawionym stole sprawiają, że niekiedy zupełnie nieświadomie podjadasz. Kawałek sernika zjedzony na stojąco teoretycznie nie powinien wyrządzić Ci krzywdy, ale jeśli dodasz do tego:
- kilka łyżek farszu do uszek (przecież trzeba spróbować!),
- domowe pierniczki (przecież leżą na stole i trudno się powstrzymać!),
- czy trochę sałatki jarzynowej doprawionej majonezem (przecież tego nie je się na co dzień!),
to może się okazać, że samym podjadaniem, przekroczysz dzienne zapotrzebowanie na kalorie nawet o 1 tysiąc i więcej kilokalorii nawet o tym nie wiedząc. Jak nie przytyć w święta Bożego Narodzenia, kiedy wokół tyle pokus?
Warto więc skupiać się na tym, co jesz, i decydować się na jedzenie tylko wtedy, kiedy jesteś głodny. Spożycie od trzech do pięciu posiłków o odpowiedniej dla nas wielkości będzie dużo zdrowsze niż całodzienne jedzenie po trochu. Nie obawiaj się również odmawiać, jeśli nie masz ochoty na kolejną porcję.
Zastanów się też, ile pracy włożyłeś dotychczas w osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Czy na pewno chcesz sabotować swoje wysiłki i jeść, kiedy wcale tego nie potrzebujesz?
Nie zapominaj o zdrowych nawykach i zdrowym rozsądku
Święta Bożego Narodzenia są tylko raz w roku, dlatego w tym czasie warto podchodzić do swojego sposobu żywienia z wyrozumiałością. Jeśli na co dzień jesz zdrowo i zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym (ustalonym na przykład za pomocą kalkulatora diet), nie oznacza to, że w trakcie dwóch dni świątecznego ucztowania zaprzepaścisz wszystkie efekty.
Zarówno jedzenie bez umiaru, jak i nadmierne restrykcje nie są dobrą odpowiedzią na pytanie jak nie przytyć przez Święta. Może jednak warto obok klasycznej sałatki jarzynowej postawić taką, która będzie zawierała lekki dressing i świeże warzywa? Nieopodal kilku rodzajów ciast umieść również kojarzone z tym okresem niskokaloryczne cytrusy. Pomarańcze, mandarynki lub grapefruity nie mają dużo kalorii, za to skutecznie tłumią łaknienie i pomagają nawodnić organizm.
Odważniejsi mogą przygotować pierogi z mąki pełnoziarnistej albo, oprócz farszu z kapusty i grzybów, przygotować wersję z twarogu i kaszy. Sosy majonezowe odchudzisz dodatkiem jogurtu, a zupę grzybową możesz zabielić mlekiem, a nie tłustą śmietanką. Drobne zmiany na talerzu nie sprawią, że odczujesz zmianę w świątecznym menu.
Nie zapominaj o nawodnieniu. Staraj się wypijać przynajmniej 2 do 2,5 litra czystej wody dziennie. Dzięki temu usprawnisz trawienie, okiełznasz apetyt i przedłużysz uczucie sytości.
Pamiętaj o aktywności fizycznej
Czas pomiędzy posiłkami warto zagospodarować na różne aktywności. Wysiłek fizyczny może być wspaniałą formą spędzenia czasu z rodziną. Dodatkowo na pewno pomoże wszystkim pokonać uczucie ciężkości po ucztowaniu. Będzie też dużą pomocą, jeśli zastanawiasz się jak nie przytyć przez Święta.
Zdecyduj się na taki rodzaj aktywności, który sprawia Ci przyjemność – możemy się wybrać na lodowisko czy na długi spacer lub siłownię plenerową. Gdy przebywamy w zaśnieżonym miejscu, nawet zabawa śnieżkami wspólnie z młodszymi członkami rodziny może być świetnym rodzajem aktywności. Wybierzmy to, co sprawi wszystkim najwięcej radości!
Jeżeli jesteś przyzwyczajony, aby regularnie trenować, postaraj się znaleźć czas dla siebie rano zanim cała rodzina usiądzie do stołu. Pobiegaj, wybierz się na krótką przejażdżkę rowerem. To doskonały sposób, aby spalić więcej kilokalorii i rozpędzić metabolizm.
Jaki alkohol wypić podczas świąt?
Zdarza Ci się podczas rodzinnych spotkań sięgnąć po alkohol? W trakcie świąt staraj się wybierać lżejsze trunki. Doskonale sprawdzi się wino lub orzeźwiający cydr. Z kolei raczej unikaj wódki, whisky, rumu oraz ciężkich likierów. Zawierają w sobie więcej cukrów. W przypadku mocnego alkoholu łatwiej również o nieprzyjemny ból głowy następnego dnia.
Postaraj się traktować alkohol degustacyjnie i spożywaj go do posiłków. Nie bój się też odmówić, jeżeli nie masz ochoty na procentowe napoje.
Nie przejmuj się wagą dzień po świętach
Przestrzegałeś wszystkich naszych rad, a mimo to waga po świętach wzrosła? Nie przejmuj się! Wahania o 2 lub nawet 3 kilogramy mogą być wynikiem picia zbyt małej ilości wody, spowolnienia pasażu jelitowego i mniejszej ilości ruchu. Po okresie ucztowania spokojnie wróć do codziennej rutyny – diety, treningów i aktywności. Przekonasz się, że masa ciała bardzo szybko się ustabilizuje.
Pamiętaj, że dobrej formy nie robi się w tydzień lub dwa, ale równie trudno zniweczyć swoje wysiłki. Jedz z umiarem, kosztuj wszystkiego i pilnuj zdrowych nawyków.
Święta bez uczucia przejedzenia są możliwe, a do tego… bardzo przyjemne! Warto więc powyższe porady stosować nie tylko w Boże Narodzenie, ale też przez cały rok.
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia: