• data 03.05.2020
  • 4 min czytania
  • Ocena 4.24

Jak się zdrowo odżywiać? Skomponuj własne menu i ciesz się zdrowymi posiłkami!

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że podstawą zdrowego stylu życia jest odpowiednia dieta. Ale właściwie… co to znaczy? Zasady zdrowego odżywiania są Ci znane, ale nie masz pojęcia, jak skutecznie wprowadzić je w życie? Jeśli nie wiesz, jak zacząć się zdrowo odżywiać, skorzystaj z naszych porad. Albo jeszcze lepiej: zdaj się na nas i przejdź na zdrowe odżywianie z NTFY.

Poradnik Zdrowe odżywianie

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że podstawą zdrowego stylu życia jest odpowiednia dieta. Ale właściwie… co to znaczy? Zasady zdrowego odżywiania są Ci znane, ale nie masz pojęcia, jak skutecznie wprowadzić je w życie? Jeśli nie wiesz, jak zacząć się zdrowo odżywiać, skorzystaj z naszych porad. Albo jeszcze lepiej: zdaj się na nas i przejdź na zdrowe odżywianie z Nice To Fit You.

Gdy podczas zakupów spożywczych ogarnia Cię bezsilność, a wybrane przez Ciebie produkty uparcie nie chcą się połączyć w smaczne dania, to znak, że czas na refleksję. Czy na pewno wiesz, jak się zdrowo odżywiać? Przemęczenie i dekoncentracja, które towarzyszą Ci na co dzień, mogą wynikać z nieprawidłowej diety (zawsze warto skonsultować te objawy z lekarzem). Dowiedz się, jak przejść na zdrowy styl życia, aby wzmocnić organizm i poprawić swoje samopoczucie.

Piramida zdrowego żywienia kiedyś i dziś

Być może pamiętasz jeszcze z lekcji biologii wpajane nam zasady zdrowego odżywiania. Podstawa to zboża i strączki, później warzywa i owoce,  mleko i nabiał oraz mięso, a ostatnie dwie pozycje: tłuszcze oraz słone i słodkie przekąski. Nadal kierujesz się tymi wytycznymi w swoim życiu? Słusznie… o ile pracujesz fizycznie. Okazuje się bowiem, że dotychczasowy model piramidy zdrowego żywienia niedawno się zmienił – tak jak zmieniła się cała nasza codzienność.

Podstawą zdrowego trybu życia człowieka XXI wieku jest… aktywność fizyczna. To właśnie o nią powinieneś więc zadbać w pierwszej kolejności – im więcej się ruszasz, tym lepiej. Bardzo ważne jest także nawadnianie, o którym często zapominamy, siedząc przy komputerze. Zdrowe odżywianie się, oparte na warzywach i owocach, zaczyna się dopiero przy następnym stopniu.  Produkty pełnoziarniste i strączki zajmują trzeci szczebel, a nabiał – czwarty.

Dieta przy siedzącym trybie życia powinna zawierać niewielkie ilości mięsa. Pracownicy biurowi miewają tendencję do spożywania go w zbyt dużych ilościach (np. w formie fast foodów jedzonych w pośpiechu przy biurku) – a warto pamiętać, że nadmiar czerwonego mięsa zwiększa ryzyko występowania wielu chorób, a także zawału serca i udaru. Najlepiej jest więc zepchnąć mięso tam, gdzie tłuszcze – na sam szczyt piramidy.

Zaraz, zaraz… a gdzie umiejscowić słodkie i słone przekąski? W nowej piramidzie zdrowego żywienia nie ma już dla nich miejsca. Jak więc przestać jeść słodycze? NTFY wychodzi tu naprzeciw wszystkim łasuchom, którzy nie chcą rezygnować z tych drobnych przyjemności. Proponujemy Ci przepyszne desery w wersji fit: pełnoziarniste muffiny z czekoladą i wiśniami, malinowe ptasie mleczko… Wydaje Ci się, że powinieneś unikać takich smakołyków w ramach zdrowego odżywiania? Sprawdź nasze diety i przekonaj się, że nawet desery mogą być pożywne i zdrowe. A co najważniejsze – również wyborne!

Jak się zdrowo odżywiać? Od czego zacząć?

Zdrowy styl życia niekoniecznie musi oznaczać kompletną rewolucję. Na ogół wystarczy wprowadzić w diecie kilka drobnych modyfikacji, aby zauważyć duże różnice w samopoczuciu… i w wadze. Zobacz, jak zacząć jeść zdrowo:

  • Ogranicz sól – wystarczy parę tygodni, żeby odzwyczaić się od smaku soli. Spróbuj stopniowo dodawać do dań coraz mniejsze jej ilości. Jeśli posiłki wydają Ci się mdłe – skorzystaj z ziół i przypraw. Zobaczysz, że już niebawem Twój smak wyostrzy się i zaczniesz doceniać np. naturalny smak pieczonych warzyw.
  • Gotuj i piecz, zamiast smażyć – niewielka różnica, a parę porcji tłuszczu mniej!
  • Szukaj niskokalorycznych zamienników – sałatka jarzynowa nadal będzie smaczna, gdy dodasz do niej jogurtu naturalnego zamiast majonezu.
  • Korzystaj z sezonu na warzywa i owoce – truskawki w czerwcu mają znacznie więcej smaku i wartości odżywczych niż te importowane z drugiego końca świata, kupowane w grudniu. Nie żałuj sobie owoców i warzyw, które stopniowo pojawiają się na straganach – z nadmiaru zrób przetwory i ciesz się ich smakiem cały rok!

Potraktuj te rady jako podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Podjęcie kolejnych kroków zależy od Ciebie. Uważaj! Zdrowy tryb życia uzależnia!

Jak zacząć zdrowo jeść, gdy brak czasu na gotowanie?

No dobrze, łatwo powiedzieć – trudniej zrobić. Nie masz czasu na pielgrzymki po straganach, czytanie składów produktów czy obmyślanie menu? W lodówce czeka ogromna główka kapusty, a Ty nie masz pomysłu, co z niej zrobić? Jak zdrowo się odżywiać, kiedy masz tyle spraw na głowie?

Rozumiemy, że dbanie o urozmaiconą dietę wymaga czasu. Dlatego oferujemy Ci pomoc. Wejdź na kalkulator diet, uzupełnij dane i poznaj swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. To będzie Twój punkt wyjścia do tego, jak się dobrze odżywiać na co dzień i dostarczać swojemu organizmowi to, czego najbardziej potrzebuje.

Następnie zerknij na proponowane przez nas diety. Trudno Ci się zdecydować na którąś z nich, bo i ta kusi, i ta nęci? Pozostawiamy Ci pełen wybór! Z NTFY to Ty decydujesz, które danie trafi na Twój stół. Wybierasz bowiem pakiet kilku diet, spośród których komponujesz swój dzienny jadłospis – tak jak lubisz. Bezmleczne śniadanie, obiad z diety bez mięsa i mięsna kolacja? Da się zrobić!

Jeśli szukasz innych inspiracji, jak jeść zdrowo – sprawdź inne artykuły na naszym blogu. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych informacji przygotowanych przez naszych dietetyków, a także przepisy na nasze pudełkowe smakołyki, które możesz zrobić samodzielnie, gdy najdzie Cię na nie ochota!

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: