• data 12.01.2021
  • 3 min czytania
  • Ocena 4.13

Jak zadbać o dietę po porodzie?

Zastanawiasz się, jak pogodzić macierzyństwo z dietą? Podpowiadamy, co jeść po porodzie, żeby odbudować siły! Dieta po ciąży wciąż wpływa na Twoje maleństwo, ale przede wszystkim ma być zdrowa dla Ciebie – matki. Tylko będąc odpowiednio i zdrowo odżywioną będziesz miała pełnię sił do prawidłowego rozwoju swojego dziecka.

Poradnik jak zadbac o diete po porodzie dziewczyna sie usmiecha ntfy

Zastanawiasz się, jak pogodzić macierzyństwo z dietą? Podpowiadamy, co jeść po porodzie, żeby odbudować siły! Dieta po ciąży wciąż wpływa na Twoje maleństwo, ale przede wszystkim ma być zdrowa dla Ciebie – matki. Tylko będąc odpowiednio i zdrowo odżywioną będziesz miała pełnię sił do prawidłowego rozwoju swojego dziecka.

Jaka jest właściwa dieta po porodzie? 

Ciąża i macierzyństwo to wyjątkowy czas. Co może jeść kobieta po porodzie? Organizm kobiety zachowuje się często tak jak nigdy wcześniej. Każda przedstawicielka płci pięknej przechodzi ten okres na swój własny sposób, chociaż niektóre schematy lubią się powtarzać. Właściwa dieta w okresie karmienia piersią to taka, która służy przede wszystkim Tobie, ale i dziecku. Nie istnieje jeden uniwersalny jadłospis po porodzie. Ogólnie można napisać to co zawsze – jedz zdrowo, unikaj fast foodów i słodyczy, pij dużo wody… W następnym akapicie dowiesz się jakich rzeczy unikać, a jakie warto spożywać. Restrykcje jakie obowiązują podczas ciąży po porodzie są już nieaktualne oraz dieta kobiety karmiącej nie musi być lekkostrawna i może zawierać wszystkie produkty. 

Co jeść po porodzie, a czego unikać? 

Takie pytanie bardzo często pojawia się na różnych forach internetowych, stronach z poradami zdrowotnymi oraz w wielu poradnikach macierzyńskich. Warto spożywać: tłuszcze nienasycone oraz węglowodany złożone. Wypadałoby pić dużo płynów ok 3 litrów dziennie. Zdrowe produkty to m.in: orzechy i nasiona, ryby morskie, chude mięsa, jaja, pełnoziarniste pieczywo, kaszę ryż oraz duzo warzyw (surowe są ciężko strawne). Natomiast jedzenie po porodzie od którego powinna stronić świeżo upieczona mama karmiąca piersią to najlepiej: wszelkiego rodzaju chemia, konserwanty, wzmacniacze smaku, fast foody, produkty mocno przetworzone, smażone na słabej jakości głębokim tłuszczu, tłuszcze trans, duże ilości białego, prostego cukru i duże ilości kofeiny. O używkach nawet nie wspominamy. 

Warto natomiast również zdawać sobie sprawę z tego, że ewolucja nie jest głupia i błędy w odżywianiu nie wpłyną krytycznie na pokarm matki. Zdrowie psychiczne i brak stresu oraz dobry sen są równie ważne w tym okresie. Nie bądźmy dla siebie zbyt krytyczni. Dbajmy o siebie i dziecko, ale z uśmiechem na twarzy i luzem w duszy.

Dieta po ciąży na smukłą sylwetkę 

Dieta po porodzie – jadłospis, powinna być przede wszystkim dopasowana do Ciebie i tego jak się czujesz. Zapytaj swojego lekarza prowadzącego o wskazówki. Opieka nad dzieckiem wymaga sił i koncentracji, cierpliwości oraz odporności na stres. Jeżeli czujesz się prawidłowo, wyniki badań masz dobre i to co wkładasz do ust jest zdrowe, to wspaniale! Dieta karmiącej mamy w pierwszym miesiącu może nie koniecznie powinna skupiać się na deficycie kalorycznym i szybkim wracaniu do dawnej sylwetki. Matka karmiąca piersią nie powinna mieć diety niskoenergetycznej. Na początku warto zadbać o powrót do pełni sił witalnych, dobrej kondycji organizmu oraz o zdrowie dziecka. A jeżeli to wszystko zostanie ustabilizowane – można zabierać się za liczenie kalorii i dobranie odpowiedniego planu diety i aktywności fizycznej. Oraz o to co najprzyjemniejsze, czyli zamawiania ładnych ciuchów treningowych – np. stroju do jogi lub nowych butów do biegania. 

Jesteś mamą, która pierwsze miesiące po ciąży ma już za sobą? Daj znać w komentarzu do tego artykułu kiedy zaczęłaś walkę o powrót do dawnej formy. Było ciężko? 

Dieta w połogu z cateringiem Nice To Fit You

Nice to Fit You to  przede wszystkim ludzie! Kucharze oraz Dietetycy dbają o to, aby jedzenie dostarczane do naszych Klientów pochodziło zawsze z zaufanego źródła od wyselekcjonowanych dostawców. A posiłki przygotowywane były z najświeższych sezonowych produktów. Jedząc z nami nie musisz się martwić o to jaka jest właściwa dieta po porodzie. Oddaj sprawy w ręce specjalistów! Obliczanie kalorii, proporcje makro i mikro składników, odpowiednia ilość białka, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów – to wymaga wiedzy, doświadczenia i czasu. Czas oszczędzony na gotowaniu, planowaniu i zmywaniu poświęć na wychowanie dziecka lub inne przyjemności! Smacznego!

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: