• data 08.03.2024
  • 5 min czytania
  • Ocena 3.00

Na czym polega redukcja tkanki tłuszczowej?

Redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej to proces, o którym warto mówić, nie tylko biorąc pod uwagę względy estetyczne, ale także korzyści zdrowotne, jakie może przynieść osobom z nadwagą lub otyłością. Co dzieje się w Twoim organizmie, kiedy znika tkanka tłuszczowa i na czym polega ten proces? Przeczytaj w artykule.

Poradnik redukcja tkanki tluszczowej

Tkanka tłuszczowa – czy trzeba się jej pozbyć?

Wokół tematu odchudzania powstało wiele mitów i błędnych przekonań. Nadzwyczajną popularnością cieszą się „cudowne” diety czy „magiczne” suplementy, które obiecują szybką redukcję tkanki tłuszczowej bez większego wysiłku. Musisz jednak zrozumieć, że za odpowiedzią na pytanie, jak zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej, stoją liczne procesy, które zachodzą w Twoim organizmie, gdy wykorzystujesz więcej kalorii, niż dostarczasz wraz z codzienną dietą. Złotą zasadą odchudzania jest deficyt kaloryczny. Co za nim stoi?

Redukcja tkanki tłuszczowej to proces, który polega na zmniejszeniu ilości tłuszczu zgromadzonego w organizmie – zarówno tego, który widzimy w postaci „oponki”, jak i tego, który otacza nasze narządy. Właśnie ten drugi, tłuszcz wisceralny, jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia, a jego nadmiar jest odpowiedzialny za liczne problemy wydolnościowe, hormonalne czy sercowo-naczyniowe. 

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, tłuszcz w organizmie odgrywa ważną rolę – to magazyn energii, odpowiadający między innymi za wydzielanie niektórych hormonów, izolację termiczną oraz ochronę organów wewnętrznych. Problem pojawia się, gdy jest go zbyt dużo.

Co to jest redukcja tkanki tłuszczowej?

Sam proces odchudzania można porównać do opróżniania magazynu, w którym organizm przechowuje nadmiar energii na „czarną godzinę”.

Aby dobrze zrozumieć to, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową, przyjrzyjmy się bliżej dwóm procesom: lipolizie i beta-oksydacji (trudne nazwy mogą przerazić, jednak spokojnie – wszystko wyjaśnimy).

Wyobraź sobie, że tkanka tłuszczowa składa się z komórek (adipocytów). Jedna z nich jest woreczkiem. W jednym woreczku (a jest ich bardzo dużo, bo około 30 mln) znajduje się tłuszcz, składający się ze związków zbudowanych z 1 cząsteczki glicerolu i 3 cząsteczki kwasów tłuszczowych. Kiedy dochodzi do momentu, w którym organizm zaczyna domagać się energii (np. dieta redukcyjna, wysiłek fizyczny trwający dłużej niż 30 minut) to uruchamiane są procesy „otwierające” woreczki ze zmagazynowaną energią. Rozpoczyna się proces nazywany lipolizą – tłuszcz zgromadzony w komórkach jest rozkładany na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol, które następnie mogą być wykorzystane przez organizm jako źródło energii.

Większość z nas z głównym źródłem energii kojarzy przede wszystkim glukozę, a nie kwasy tłuszczowe. W tym momencie zaczyna przebiegać drugi proces, czyli beta-oksydacja – podczas którego wolne kwasy tłuszczowe są dalej przetwarzane, co prowadzi do produkcji energii.

W uproszczeniu to właśnie te dwa procesy umożliwiają pozbycie się tkanki tłuszczowej, a raczej przekształcenie jej w energię. Pamiętaj – tkanka tłuszczowa nie znika, Twój organizm po prostu ją wykorzystuje. Właśnie dlatego ważne jest to, aby nie utrzymywać redukcji w nieskończoność.

Jak zredukować tkankę tłuszczową?

Aby skutecznie zredukować tkankę tłuszczową, konieczne jest połączenie odpowiednich nawyków żywieniowych z regularną aktywnością fizyczną.

Dieta przy redukcji tkanki tłuszczowej – ogólne zasady

Podstawowym elementem w procesie redukcji tkanki tłuszczowej jest osiągnięcie deficytu kalorycznego. Co jeść, aby zredukować tkankę tłuszczową? Ważne jest, aby Twoja dieta była zbilansowana i dostarczała wszystkie niezbędne składniki odżywcze – nie tylko białka, tłuszcze oraz węglowodany, ale także wszystkie witaminy i składniki mineralne. Jak to osiągnąć? Możesz samodzielnie spróbować odpowiednio zbilansować swój codzienny jadłospis albo postawić na sprawdzony catering dietetyczny – dieta pudełkowa Smart czy Classic to świetny sposób na skuteczną redukcję. W artykule na naszym blogu przeczytasz również, jak obliczyć deficyt kaloryczny.

Ilość poszczególnych mikro- i makroskładników powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, wieku, stylu życia oraz celów treningowych. Pamiętaj, że nie chodzi o duże spożycie białka czy eliminację tłuszczów lub węglowodanów z diety, a o umiejętne zbilansowanie.

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Ćwiczenia wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej

Efektywną redukcję tkanki tłuszczowej bez wątpienia wspiera regularna aktywność fizyczna. Rodzaje treningów, które mogą wspierać ten proces, to zarówno cardio (np. bieganie, jazda na rowerze), jak i trening siłowy (np. podnoszenie ciężarów).

Połączenie obu rodzajów aktywności pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów, ponieważ różnorodność treningów stymuluje organizm na wiele sposobów, zapobiega rutynie i pozwala spalać nagromadzoną tkankę tłuszczową przy jednoczesnym „zabezpieczaniu” tkanki mięśniowej. Więcej o tym, jak zrobić redukcję bez utraty mięśni piszemy na blogu.

Pamiętajmy, że skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej nie jest procesem, który zachodzi w krótkim czasie. To wynik konsekwentnych zmian w stylu życia, które powinny stać się naszą codziennością. Każdy krok, nawet najmniejszy, przybliża nas do osiągnięcia celu, jakim jest lepsze zdrowie i samopoczucie. Podejdź do tego procesu z rozsądkiem i dbaj o swoje zdrowie na każdym etapie wprowadzania zmian.

Bibliografia

  1. Fürstenberg, E., Lachowicz, K., & Stachoń, M. (2010). Różne oblicza tkanki tłuszczowej i tłuszczu pokarmowego. Kosmos, 59(3-4), 315-326.
  2. Murawska-Ciałowicz, E. (2017). Tkanka tłuszczowa–charakterystyka morfologiczna i biochemiczna różnych depozytów. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 71, 466-484.
  3. Buczkowska, M., Buczkowski, K., Głogowska-Gruszka, A., Duda, S., Dyaczyński, M., & Nowak, P. (2019). Tkanka tłuszczowa–budowa i funkcje, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki wybranych adipokin i ich wpływu na organizm. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 25(3), 162-169.
  4. Kochan, Z., & Karbowska, J. (2004). Wydzielnicza funkcja tkanki tłuszczowej. Postępy Biochemii, 50(3), 256-271.
  5. Gawęcki, J., Berger, S., & Brzozowska, A. (2011). Żywienie człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: